UWAGA!

Numer 998 już nie do strażaków

 Elbląg, Numer 998 już nie do strażaków
fot. Anna Dembińska

Wybierając numer 998 zwykle łączymy się z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej. Od 11 maja zmieni się to na terenie powiatu elbląskiego, natomiast w kraju Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji takie zmiany wprowadza już od początku 2021 roku.

Wybierając numer 998 - od 11 maja (od godz. 11) - zamiast strażaka usłyszymy operatora centrum powiadamiania ratunkowego (CPR) w Olsztynie. - Będzie to domyślne centrum, jednak jeśli jego operatorzy będą zajęci, to ruch telefoniczny może zostać przekierowany do innego CPR na terenie kraju, określonego przez system według algorytmu najkrótszego czasu oczekiwania na połączenie - czytamy w informacji zamieszczonej na stronie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Jest to konsekwencja zmian jakie wprowadza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach reorganizacji numerów alarmowych w Polsce. Proces przełączania numeru 998 do centrów CPR (można się z nimi połączyć wybierając numer 112) potrwa do końca listopada 2021 r.

- Dzwoniąc z terenu województwa warmińsko-mazurskiego na numer alarmowy 998 zostaniemy połączeni z operatorem CPR, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Dyżurny stanowiska kierowania straży pożarnej, na podstawie otrzymanego z CPR zgłoszenia, będzie dysponował odpowiednie do sytuacji siły ratownicze oraz koordynował prowadzone działania. Obecnie dzieje się tak już ze wszystkimi zgłoszeniami alarmowymi dotyczącymi straży pożarnej, a wykonanymi bezpośrednio na numer 112 - czytamy również w informacji KMPSP w Elblągu.

Jak wyjaśnia MSWiA (w komunikatach na swojej stronie) te zmiany wprowadza się m.in. po to, aby wyeliminować jak najwięcej zgłoszeń fałszywych lub niezasadnych. Ponadto przełączenie numeru powinno odciążyć dyżurnych Państwowej Straży Pożarnej (szczególnie w sytuacji zgłoszeń alarmowych w czasie gwałtownych burz). Pomysłodawcy przekonują, że dzięki temu wzrośnie skuteczność udzielania pomocy tym osobom, które naprawdę jej potrzebują. Strażacy otrzymają bowiem sprawdzone powiadomienia bezpośrednio z CPR.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ale jak ktoś dzwoni fałszywie to ma się zawstydzić innym głosem operatora ?
 • A to ten twór CPR potwierdzi, że faktycznie jest pożar. Genialna zmiana.
 • Niestety nie mam dobrych doświadczeń z operatorami numeru 112
 • A kto je ma. Dzwonisz z troski bo ktoś leży na mrozie a nazwisko zgłaszającego a telefon zgłaszającego. Zastanawiasz się potem czy chłopisko się podniesie i wyjdziesz na śmieszka i czy to warto pomagać.
 • 112 tylko w serialach działa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  0
  O rety!(2021-05-04)
 • aWitaj powtórko z rozrywki, już tak było z ratownictwem medycznym, dyspozytor z Ełku wysyłał karetkę do Janowa k. Elbląga, podczas dy potrzebna była w Janów a to dwie inne miejscowości- takich pomyłek była cała masa.
 • I znowu ten j olsztym.
 • To teraz do potrącenia na przejściu zamiast 2 zastępów straży przyjadą 4 i to w innej miejscowości, na innej ulicy i ze dwa dni później.
 • Z tymi cymbałami z CPR to już nie raz się pokłóciłem. Zamiast natychmiast przełączyć do dyżurnego w Elblągu, bo widzę, gdzie uciekają sprawcy i że patrol idzie w złą stronę, to temu się odpala festiwal pytań i jałowe dyskusje, po czym się obraża i ROZŁĄCZA!
 • Dobrze, że ucieka się od podziału na numery różnych służb 999,998,997,w razie wypadku nie trzeba się już zastanawiać czy wybieram właściwy
 • 112 nigdy nie działa. .. do tego zamiast pomocy to nieszczelność a nawet strasznie konsekwencjami, skandal
 • 112 to jakieś nie porozumienie!!! Czterokrotnie dzwoniąc pod 112 straciłem wiele cennego czasu. .. Pierwszy przykład. :wpada samochód do jeziora kolega wskakuje do wody i trzyma auto ja dzwonię pod 112 a tam oprócz głupiego rozpytania stwierdza operator że nie ma zagrożenia życia. .. Człowiek mało by się nie utopił. Dzwonie pod 998 po czterech minutach jest pomoc że strony strażaków. Dzwoniłem także po pogotowie jak i policję pod 112 strata czasu.
Reklama