UWAGA!

O bezpieczeństwie nad wodą z TVP1 i radiem RMF FM

 
Elbląg, O bezpieczeństwie nad wodą z TVP1 i radiem RMF FM
fot. nadesłana

Słońce sprawia, że najchętniej wybieramy teraz wypoczynek nad wodą. Jednak nie należy zapominać, że woda to nie tylko relaks i odpoczynek. Nad wodę zabieramy ze sobą przede wszystkim zdrowy rozsądek – apelują policjanci.  4 lipca Frombork gościł na antenie TVP1 i radia RMF FM, promując bezpieczeństwo na wodzie.

Telewizyjna i radiowa audycja to tylko krótki flesz o tym, co najważniejsze nad wodą – o zdrowym rozsądku. Nigdy nikomu nie zaszkodził. Kamizelka, bojka lub rzutka ratunkowa tylko wspomoże nas w udzielaniu pomocy. Najważniejsze jednak, aby nie przeceniać własnych umiejętności i możliwości. Szczególna opieka i poświęcenie uwagi należy się najmłodszym wczasowiczom. W przypadku dzieci wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Warto też ubierać je w odzież, która wyróżni je z tłumu.
       Nie sposób mówiąc o bezpieczeństwie nad wodą, szczególnie w przypadku nadzorowanej przez Posterunek Policji we Fromborku części Zalewu Wiślanego, nie wspomnieć o bezpieczeństwie osób przebywających na tzw. obiektów pływających. Od 25 czerwca br. obowiązują nowe przepisy, w myśl których każda osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadząca statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny. Krótko ujmując sterującym statkami, pontonami, kajakami, rowerami wodnymi czy pływającym na materacach, którzy wypiją nawet niewielką ilość alkoholu, będą groziły grzywny. Oczywiście prowadzenie jednostki w stanie nietrzeźwości nadal jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat, oraz utratą uprawnień. Zgodnie z obowiązującymi przepisami statek, żaglówkę lub rower wodny, którym kieruje osoba nietrzeźwa lub pod wpływem środków odurzających, można usunąć z wody, gdy nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób. Właściciel jest narażony wtedy na koszty związane z przechowywaniem obiektu.
       Jak podsumowują swoje spostrzeżenia policjanci z fromborskiego posterunku policji – asp. szt. Kazimierz Kubiak i sierż. Rafał Huzarewicz - "wczasowicze na widok policyjnego patrolu wodnego przypominają sobie o zasadach bezpieczeństwa, niestety na krótko". Dlatego zabierzmy nad wodę zdrowy rozsądek. Kiedy widzimy, że ktoś w wodzie potrzebuje pomocy, należy zadzwonić na bezpłatny numer alarmowy 601 100 100 lub 112.
      
podinsp. Anna Kos, KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama