UWAGA!

O bohaterach zapomnieć nie można

 Elbląg, O tych, którzy kiedyś walczyli zapomnieć nie można...
O tych, którzy kiedyś walczyli zapomnieć nie można... (fot. Anna Dembińska)

- Wszyscy nosimy w sobie wielki dług w stosunku do tych, którzy przed laty podjęli walkę z najeźdźcą i zapłacili za to życiem – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta, w 71. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Uroczystości odbyły się na cmentarzu Agrykola. Zobacz więcej zdjęć. 

Podczas oficjalnych uroczystości przy grobach aliantów przemawiali przedstawiciele władz wojewódzkich oraz miejskich. Mówił m.in. Sławomir Sadowski, wicewojewoda, który przypomniał wojenne statystyki, a także Witold Wróblewski, prezydent miasta.
       - Rozmiar cierpień zadanych osobom, rodzinom, środowiskom jest naprawdę trudny do wyliczenia. Wojna toczyła się nie tylko na frontach, ale uderzyła również w społeczeństwa. Tysiące osób stały się ofiarami więzień, tortur i egzekucji – opowiadał włodarz Elbląga. - Trauma drugiej wojny światowej stała się podstawą tworzenia nowego porządku, w Europie, by podobny konflikt nigdy już się nie powtórzył. Taki cel przyświecał w jednoczeniu narodów europejskich.
       Później przyszedł czas na złożenie kwiatów – zrobili to kombatanci, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Nie zabrakło uroczystego apelu pamięci oraz salwy honorowej.
       Natomiast w poniedziałek, 9 maja, o godz. 12 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Ofiar Obozu Stutthof przy  ul. Lotniczej. Upamiętni to 71. rocznicę wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof, Podobozu w Elblągu. 

      
mw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • dziekowac za co za to ze nie jestem niemcem najbogatszym obywatelem europy? wolne zarty
 • Granice otwarte. Droga wolna. .tam teraz przyjmuja wszystkich. Ciebie tez przygarna
 • My Polacy dbamy o całą naszą polskę
 • eeeee tam ty ssnssss koma, czy jak tam ci inaczej i tu i tam będziesz zwykłym dzi. .. adem, robić ci się nie chce, taki typowy muslimek z ciebie, tylko socjal brac
 • Poroszenko dzisiaj coś ględził, że Bez Ukraińców Armia Czerwona nie wygrałaby wojny. Dowiedziałem się też, że UPA też przyczyniła się do zwycięstwa w II WŚ. Ciekawe rzeczy, bo wszyscy wiemy, że Ukraińcy byli, ale głównie w hitlerowskim wojsku, albo "pracując" w obozach koncentracyjnych dla Niemców. O UPA to już lepiej nie wspominać - to mordercy polskich głównie dzieci, kobiet i starców.
 • @ssnssss kom- a co twoj dziadek zginał w obozie koncentracyjnym - spadł pijany z wieżyczki wartowniczej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  volks-deuczjakis?(2016-05-08)
 • można by te zdjęcia tak powielać. .powielać powielac i wyszłoby ich 554 - tylko po co ? to raz a drugi raz - czy ktos temu młodemu człowiekowi w poczcie sztandarowym powiedział, że przy trzymaniu sztandaru nie wypada byc w wytartych jeansach i adidasach od chińczyka - no nie wypada - a swoja droga to mogliby tego tez uczyc w szkole np na tych godzinach wychowawczych - bo skad młodzież i ich rodzice maja to wiedzieć. Za to że do 1 komunii trzeba założyc garniturek - to bez szemrania wiedzą. Ludzie trochę wysiłku umysłowego - a ogarniecie ten dreskod.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  czepiam_się(2016-05-08)
 • Do zakonczenia wojny jeszcze kilka miesiecy
 • Alianci ruszyli tylko trochę opornie i za póżno. Więc bez przesady. Gdyby byli zdecydowani i wypełnili swoje zobowiązania wojna mogła mieć inny przebieg. A może nie trwała by tak długo. Każdy dzień wojny to tysiące istnień ludzkich.
 • Cześć i Chwała Bohaterom !!!!
 • Polacy walczyli za Francje pod Napoleonem, W bitwie o Anglię, za Amerykanów w Iraku i Afganistanie a w 1939 i 1945 kto nam pomógł?????
 • Po pierwsze pan wojewoda jak ma coś do powiedzenia to niech się najpierw przygotuje bo pełniąc funkcje publiczną wypadalo by nie mylić 1 wojny z drugą. Atak w ogóle to proszę nie używać w wypowiedziach osob funkcyjnych stwierdzenia wyzwolenie elbląga bo jak można bylo wyzwalać niemieckie miasto pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  >>>>>>(2016-05-09)
Reklama