[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O dawnych mieszkańcach warto pamiętać (Opowieści z lasu, odc. 165)

 
Elbląg, Pamiątkowy kamień na cmentarzu
Pamiątkowy kamień na cmentarzu (fot. Sebastian Malicki, arch. PortEl.pl)

Wiosna sprzyja wycieczkom za miasto i może stać się dobrą okazją do odkrywania skarbów przyrody oraz historii. Jednym z nich jest to wyjątkowe miejsce, ślad po dawnych mieszkańcach tego regionu. W 2006 r. odrestaurowano zapomniany i zdewastowany cmentarz w Kadynach. 

Jak czytamy w informacji prasowej, umieszczonej na naszych łamach w grudniu 2006 r., miejsce to porządkowano przez dwa lata. Zajęła się tym młodzież z tolkmickiego gimnazjum i Nadleśnictwo Elbląg w ramach projektu "Ślady przeszłości". 
       "Młodzież odszukała i uporządkowała nagrobki i postumenty, ustawiając je w określonym porządku" - czytamy. - "Teren wokół cmentarza obsadzono cisami i jałowcami, pomiędzy grobami wysypano grys kamienny. Ostatnim etapem prac było umocowanie nowego krzyża i pamiątkowego kamienia, na którym umieszczono słowa Pamięci tych, którzy żyli tu przed nami". 
       Jak znaleźć cmentarz?
       "W centrum Kadyn odnajdujemy kierunkowskaz do leśnictwa Kadyny. Tuż przed barem „Pod Dębem” skręcamy w drogę polną historycznie zwaną Drogą Kościelną. Po około 400 m spaceru, podziwiając piękne widoki na barokowy pałac oraz Wysoczyznę Elbląską, natrafiamy na cmentarz" - informuje Jarosław Mytych z Nadleśnictwa Elbląg w artykule na portalu czaswlas.pl.
       W pobliżu tego miejsca pochówku znaleźć można także ruiny kościoła, który został rozebrany tuż po wojnie. 
       "Kościół wzniesiono z inicjatywy cesarza Wilhelma II w latach 1913-1917 jako Świątynię Pokoju w stylu zbliżonym do gotyckiego. Posiadał on doskonałą akustykę i piękny wystrój. Powstał według projektu wykonanego w urzędzie budowlanym Baurt Kickton w Poczdamie" - opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego oddziału PTTK, w jednym z odcinków "Historii okolic Elbląga". - "Z wyglądu przypominał kościoły z Milejewa i św. Wojciecha z Elbląga. Uszkodzony w 1945 r., został w 1958 r. rozebrany, a cegły wykorzystano między innymi do odbudowy wieży elbląskiej katedry". 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama