UWAGA!

O gustach się dyskutuje

Od niedzieli portEl wzbogacił się o nowy dział. Cieszący się dużą odwiedzalnością „Hit czy kit” wywołał ożywioną dyskusję Czytelników na temat estetyki Elbląga.

Wypowiedzi na temat estetycznych walorów miasta balansują pomiędzy totalną krytyką poczynań plastyka miejskiego (np.: „To mi przypomina ciacho z taniej cukierni. Niedobrze mi na sam widok” lub ”Nie jestem rasistą, ale kolorki te przypominają mi elewacje budynków zamieszkałych przez Romów! To autentyczny kicz!”) poprzez wyważone wypowiedzi w rodzaju „Lepszy rydz niż nic. Z drugiej strony wolę oglądać film Król Maciuś I niż Kanał. Dekorację mogą z powodzeniem zastąpić ulice Naszego miasta - chociażby Czerniakowska”, aż po nieśmiałe pochwały: „Mnie się podoba”.
     Od Czytelników portElu dowiedzieliśmy się, jaką obiegową nazwę nosi pomnik Jana Pawła II usytuowany przy katedrze św. Mikołaja: „Papież to wielki człowiek, Polak, patriota.... Ale żeby pomnik za życia? Zawsze byłem temu przeciwny. Ale skoro ktoś ma na to pieniądze i chęci, to OK. A wiecie, że ten pomnik ma już swoją ksywę? Pewne środowiska nazywają go BATMAN. I rzeczywiście go przypomina”.
     Niektórzy Czytelnicy skupili się na komentowaniu wypowiedzi poprzedników: „Te negatywne komentarze to typowy przykład elbążanina-motłocha. Nic nie robili - źle, zrobili - jeszcze gorzej. Ludzie zajmijcie się sobą, swoimi domami, żonami, dziećmi i nie narzekajcie, albo popatrzcie w lusterka, na pewno będzie lepszy powód do narzekania. Mnie się podoba. Niech żyje Król Maciuś Pierwszy! Kołtuni na księżyc!”
     Inni działalność plastyka widzą wręcz w kategoriach prawno-karnych: „Składam oficjalne zawiadomienie o przestępstwie polegającym na zniszczeniu elewacji dwóch secesyjnych kamienic przez nieznanych mi graficiarzy”.
     O gustach się nie dyskutuje – mówi porzekadło. Ożywiona dyskusja na łamach portElu przeczy jednak temu powiedzeniu. W najbliższych dniach zajmiemy się formami przestrzennymi, które pozostały w mieście po organizowanych przez Galerię El biennalach, a także koncepcją odbudowy ratusza na Starym Mieście. Przypominamy i zachęcamy Czytelników do wystawiania własnych propozycji do dyskusji na temat estetyki Elbląga w dziale „Hit czy kit”.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama