UWAGA!

O KL Dachau nie wolno nam zapomnieć

 
Elbląg, Wystawa poświęcona KL Dachau zostanie otwarta jutro (5 maja) w Wższym Seminarium Duchownym w Elblągu
Wystawa poświęcona KL Dachau zostanie otwarta jutro (5 maja) w Wższym Seminarium Duchownym w Elblągu (fot. arch. AD)

To był pierwszy, "wzorcowy" nazistowski obóz koncentracyjny. Według niektórych danych w latach od 1933 do 1945 liczbę jego więźniów szacuje się na ok. 250 tys. osób. Blisko połowa zmarła w straszliwych męczarniach. Dziś jest mniej pamiętany niż Auschwitz. W 70. rocznicę wyzwolenia KL Dachau w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu otwarta zostanie wystawa informacyjna.

Jej pomysłodawca, ks. Waldemar Maliszewski, chce, by z historią obozu Dachau szczególnie zapoznała się elbląska młodzież.
       - Nie mamy oryginalnych pamiątek, wystawa ma charakter informacyjny, ale trzeba mówić o tym miejscu kaźni - tłumaczy. - To był pierwszy, "wzorcowy" obóz koncentracyjny. Miejsce kaźni, szczególnie duchownych.
       KL Dachau został założony wiosną 1933 roku w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau. Początkowo był miejscem izolacji politycznych przeciwników reżimu hitlerowskiego, duchownych i Żydów. Był "wzorcowym" obozem dla późniejszych obozów koncentracyjnych, które powstawały w czasie II wojny światowej. Więziono w nim obywateli państw okupowanych, w dużej mierze Polaków. KL Dachau funkcjonował do 29 kwietnia 1945, gdy został oswobodzony przez wojska amerykańskie.Według niektórych danych w latach od 1933 do 1945 liczbę jego więźniów szacuje się na ok. 250 tys. osób. Blisko połowa zmarła w straszliwych męczarniach.
       - Jest mniej wspominany niż Auschwitz, a przecież i tam działy się rzeczy straszne - mówi ks. Waldemar Maliszewski. Wystawa poświęcona KL Dachau zostanie otwarta jutro (5 maja) o godz. 13 w elbląskim seminarium duchownym. Będzie można ją odwiedzać przez dwa miesiące po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się. - Wszystkim zainteresowanym, liczę szczególnie na młodzież, służę przewodnictwem - zachęca kapłan.
       W 2011 r. ks. Waldemar Maliszewski zorganizował w seminarium wystawę poświęconą elbląskim ofiarom Grudnia '70. Wówczas również liczył na młodych, by im przedstawić krwawą kartę naszej historii.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nam nie wolno ? Ale Niemcy już zapomnieli i Merkel mówiła o jakiś nieokreślonych "nazistach", a to Niemcy nas napadły 1 września 1939 roku, to Niemcy budowali obozy koncentracyjne najpierw na swoim terytorium a później na terytoriach podbitych i okupowanych państw! STOP zakłamywaniu historii
  • razem z komuchami trzeba to pietnowac przy kazdej okazji wspominania wybuchu 2 wojny to byla wojna obronna z nozem wbitym w plecy niemcy sami tego nie rozpetali tego piekla /////ciekawostka - nacisnij crtl + f wpisz w polu szukanej frazy niemcy w artykule nie ma slowa niemcy, ani razu nie pada, jest podane tylko miejsce Dachal. sprawca anonimowy, sam oboz mordowal, o sprawcach ani slowa, niepoprawne politycznie jestesmy w uni nie za to ida dotacje ? artykuł przypomina jak zapominac
  • okazuje sie jednymi z pierwszych więźniów tego obozu byli więźniowie z filetowym trójkatem czyli badacze pisma świetego inaczej świadkowie Jehowy. Może warto wspomnieć, że niemieccy wyznawcy tej religii nie poszli na wspołprace w przeciwieństwie do kleru katolickiego.
  • zaloze sie ze zapukali nie do tych drzwi co trzeba
  • Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów chrześcijańskich (katolickich, protestanckich i prawosławnych). Wedle szacunków Kościoła katolickiego, ok. 3 tys. (2794,w tym 1773 z Polski) zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich zostało zesłanych do Dachau. Te prymitywne prowokacje wsadz sobie
  • zrodlo - wikipedia
Reklama