UWAGA!

O sytuacji społeczno-gospodarczej w mieście

Elbląg, O sytuacji społeczno-gospodarczej w mieście
Fot. Anna Dembińska.

Utrzymuje się spowolnienie gospodarcze, bezrobocie rośnie. Tak wynika z danych przekazanych podczas spotkania zespołu do spraw monitorowania sytuacji społeczno - gospodarczej w mieście, które odbyło się w elbląskim ratuszu.

Z danych statystycznych zaprezentowanych przez przedstawicieli Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że nadal utrzymuje się spowolnienie gospodarcze, które nastąpiło w połowie ubiegłego roku. Świadczą o tym między innymi: niższe wpływy z podatków PIT i CIT, czy spadek liczby ubezpieczonych. Niepokojące są również dane Powiatowego Urzędu Pracy - rośnie stopa bezrobocia - na koniec grudnia wynosiła ona 15,6%. Zastój gospodarczy odzwierciedlił się również w spadku ofert pracy zgłaszanych do PUP w Elblągu. Zwiększyło się natomiast zapotrzebowanie pracodawców na subsydiowane formy zatrudnienia W ubiegłym roku Powiatowy Urząd Pracy udzielił w ramach wsparcia z Funduszu Pracy pomoc 1111 przedsiębiorcom na kwotę ponad 11 mln złotych. Niestety, nie przełożyło się to na powstanie nowych miejsc pracy.
       Jak wynika z informacji zaprezentowanych przez przedstawicieli banków z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą utrzymuje się tendencja do oszczędzania. Przedsiębiorcy nadal praktycznie nie zaciągają kredytów inwestycyjnych. Co jednak cieszy to fakt, że jest bardzo duże zainteresowanie przedsiębiorców bezpłatnymi szkoleniami organizowanymi przez Urząd Miejski pod nazwą „ABC funduszy unijnych". W ubiegłym roku skorzystało z nich ponad 100 podmiotów gospodarczych. W tym roku warsztaty są kontynuowane. Najbliższe spotkanie odbędzie się w środę – 24 lutego o godz. 10. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak poprawnie określać wskaźniki finansowe oraz bilans zysków i strat aplikując o fundusze unijne.
       - Mamy nadzieję, że te szkolenia przyczynią się do jeszcze większej aktywności elbląskich przedsiębiorców w zdobywaniu funduszy unijnych – mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu. - Do tej pory elbląskie firmy podpisały umowy na dofinansowanie na kwotę ponad 100 mln złotych.
      
       W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miejskim uczestniczyli: Prezydent Elbląga Henryk Słonina, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, banków, elbląskich przedsiębiorców oraz ZUS-u, PUP-u i Urzędu Skarbowego.
      
oprac. A na podst. info UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I tyle, że sobie pogadali. A konkretów brak.
 • żenua posidzieli pogadali nic z tego nie wyniklo i poszli do domu i oby tak dalej tak trzymaca napewno bedzie sie lepiej nam zylo i pracy bedzie wiecej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bon ton(2010-02-23)
 • Czyli 11 milionow zlotych poszlo w bloto. .. Nic tylko se cieszyc i w rece klaskac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Colargol(2010-02-23)
 • Szanowni Państwo dopóki przedwojenny Port Elbląg – Zatoka Elbląska / kliknij na stronę rafzen.pl nie zostanie włączona w granice Portu Elbląg tak długo będzie w Elblągu wzrastało bezrobocie. Zwolennikiem portu w Zatoce Elbląskiej jest autor niniejszego artykułu /Kliknij tu www.rafzen.pl Rosyjscy inwestorzy chcą inwestować w port Zatoka Elbląska, tworzyć nowe miejsca pracy, ale nasze władze wszystkich opcji nie wyrażają zgody. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2010-02-23)
 • Fryzjerów i informatyków starczy! Proszę wesprzeć wysokie technologie, elbląskie potrzebuje automatyków, a pozyskanie pomocy graniczy z cudem. .. .
 • pani fotograf podstawy fotografii się kłaniają
 • Czyli, że słabiutko. Czas na pewne zmiany!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  old river(2010-02-23)
 • florek A może rzeczywiście Pan Jerzy Kulas ma rację ?Przecież potencjał portu morskiego jest do dziś nie wykorzystany oraz inne walory ekonomiczno-terytorialne miasta (nie mylić z Modrzewiną, bo to jest WIELKI KNOT Pana prezia ). Dużo jest w Elblagu terenów niezagospodarowanych, ale. .. no i właśnie tu jest m, ały szkopuł w tym, ze obecne władze miasta za działki chcą ogromne sumy pieniedzy -nie dla miasta, lecz do własnej kieszeni. Ot co, takmyślę. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2010-02-23)
 • A może tak rozliczać przedsiębiorców z subsydiowanych miejsc pracy ! Dlaczego niektórzy z nich biorą praktykanta na 3 - 6 miesięcy i później zatrudnić go, po danym okresie zwalniają i szybko dostają z UP następne miejsca - PRZECIEŻ TO OBŁĘD - kto na to pozwala --> i to dotyczy nie tylko praktykantów ale i inne subsydiowane formy. Dlaczego nikt nie pyta osób tak zatrudnionych, którzy wyrazili by swoją opinię na temat podejścia pracodawców to takich osób --> tani pracownicy --> tansi niż Ruscy.
 • Do Bull. . Na to pozwala prawo, które jest przeciwko zwykłym zjadaczom chleba. Pozdrawiam. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tolo74_76(2010-02-25)
Reklama