UWAGA!

O szpitalach, koncercie Madonny i przekopie

 Elbląg, Od lewej: Adam Hofman, Jerzy Wilk oraz Bolesław Piecha
Od lewej: Adam Hofman, Jerzy Wilk oraz Bolesław Piecha (fot. AD)

O likwidacji elbląskiej dyspozytorni pogotowia ratunkowego, niezrealizowanych umowach czy przekopie Mierzei – m.in. o tym mówił Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, Adam Hofman, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Jerzy Wilk, kandydat PiS na prezydenta Elbląga na dzisiejszej (19 czerwca) konferencji.

 Wybory coraz bliżej, coraz więcej również spotkań przedwyborczych. Politycy tłumnie przyjeżdżają do Elbląga, żeby wspierać swoich kandydatów. Dziś (19 czerwca) pod Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu z dziennikarzami spotkał się Adam Hofman, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, obecnie senator VIII kadencji oraz Jerzy Wilk – kandydat Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta miasta.
      
       Olsztyn jest daleko, ludzie chorują tutaj
       – Przyznam się, że na ziemi elbląskiej jestem po raz pierwszy. Spotykamy się w tej atmosferze, ponieważ Platforma Obywatelska zafundowała Polakom ogromny bałagan w służbie zdrowia. Cieszę się, że ten szpital jeszcze stoi i mam nadzieję, że ci, którzy nim zarządzają nie będą mieszać się w sprawy miejskie. Wiemy, że w Elblągu są trzy Szpitale i współpraca między nimi nie układa się najlepiej. Rzecz nie polega na tym, żeby przenosić oddziały ze szpitali miejskich do szpitali wojewódzkich, łącznie z pieniędzmi, tylko żeby próbować współpracować z władzami miasta i robić wszystko tak, jak należy – mówił na początku Bolesław Piecha, senator VIII Kadencji oraz były wiceminister zdrowia, który odniósł się do likwidacji elbląskiej dyspozytorni pogotowia ratunkowego. – Tworzyliśmy z panem prof. Religą ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wyszło coś dziwnego – służba zdrowia nie jest bliżej ludzi, a oddala się. Z Elbląga oddaliła się do Olsztyna, co bardzo mnie zdumiewa, chociażby z tego powodu, że Olsztyn jest daleko, a ludzie chorują właśnie tutaj, w Elblągu. Przypominam sobie taką sytuację z południa Polski, kiedy wykonano bardzo podobny ruch i zlikwidowano dyspozytornię pogotowia ratunkowego w Suchej Beskidzkiej i przeniesiono do Krakowa. Co się wtedy stało? Wysłano z Krakowa helikopter po to, żeby za dwie godziny stwierdzić zgon pacjenta. Nie chciałbym, żeby takie same sytuacje działy się w Elblągu. Im bliżej znajduje się ten, który leczy pacjenta tym lepiej. W żadnym wypadku Olsztyn, z całym szacunkiem, nie usprawni funkcjonowania ochrony zdrowia tu w Elblągu, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.
      
       O porozumieniu bez finału
       18 sierpnia 2011 r. dyrektorzy trzech szpitali podpisali porozumienie w sprawie przenosin oddziałów. Na jego mocy postanowiono, że oddziały: chorób wewnętrznych, rehabilitacyjny oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu ze Szpitala Miejskiego zostaną przeniesione do Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego (dawny wojskowy); położniczy i ginekologiczny z Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego zostaną przeniesione do Szpitala Miejskiego; neurologiczny z dawnego szpitala wojskowego trafi do Szpitala Wojewódzkiego; pediatrii ze Szpitala Wojewódzkiego zostanie przeniesiony do Szpitala Miejskiego. To porozumienie przypomniał dziś Jerzy Wilk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta miasta.
       – W 2011 r. podpisano porozumienie pomiędzy dyrektorami Szpitala Miejskiego, Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego czyli dawnego szpitala wojskowego oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego o wymianie usług. Ten dokument został podpisany 18 sierpnia 2011 r. M.in. sygnatariuszem tego porozumienia była dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego – Elżbieta Gelert, ówcześnie wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej. Dokonano wymiany usług między szpitalami, ale umowa nie została w pełni zrealizowana. Była ona zawarta pod patronatem pana wiceprezydenta Tomasza Lewandowskiego i polegało to na tym, że ze Szpitala Miejskiego oddano oddział internistyczny oraz rehabilitacyjny, z dawnego wojskowego neurologię do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, natomiast ta część dotycząca Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego nie została zrealizowana. Szpital Miejski stracił na tym najwięcej, stracił dwa oddziały, nie dostał nic w zamian – mówił Jerzy Wilk i deklarował: – Jako prezydent miasta będę domagał się zrealizowania tego postanowienia. Będę zabiegał również o to, aby dyspozytornia pogotowia ratunkowego wróciła do Elbląga. Natomiast jeśli chodzi o te dwa szpitale [Szpital Miejski oraz Elbląski Szpital Specjalistyczny – red.], zapewniam, że pracownicy nie muszą się obawiać o swoje miejsca pracy, powstanie zespół szpitali pod jednym kierownictwem, który będzie zespołem szpitali samorządowych.
      
       Przekop jak bumerang
       Dziennikarze zapytali również o sprawę przekopu Mierzei Wiślanej w kontekście dzisiejszego uzupełnienia porządku obrad Sejmu właśnie o tę kwestię, o co apelowała Solidarna Polska.
       – Żeby przekopać Mierzeję nawet dziesięć takich akcji nie pomoże. Trzeba wygrać wybory w kraju, bo na to musi być wola polityczna premiera. Jedynym człowiekiem, który zna Elbląg i chciał rzeczywiście to zrobić jest Jarosław Kaczyński – tłumaczył Adam Hofman. – Nasze wyliczenia dotyczące przekopu są takie: będzie to kosztowało 420 milionów, natomiast wpływy do budżetu zwiększą się o 200 milionów rocznie. To zwróci się w kilka lat. Jesteśmy za inwestycjami, które służą ludziom, a nie za takimi „megalomańskimi” pomysłami. Najlepszym przykładem inwestycji, do której trzeba dopłacać jest Stadion Narodowy oraz koncert Madonny. A Mierzeja Wiślana to nie jest koncert Madonny, port i Mierzeja Wiślana będą na siebie zarabiać.
       – Byłem w rządzie, kiedy sprawa Mierzei Wiślanej i tego kanału stawała na posiedzeniach, dyskutowaliśmy gorąco na ten temat. Warunek był prosty – to rząd musi przyjąć określony program i zdecydować jak sfinansować tę inwestycję – dodał Bolesław Piecha.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • brawo wilk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  21
  kopaćmierzeje(2013-06-19)
 • sam sobie dupę skop moherze. Mierzeja to woj. , pomorskie i tam nikt na to nie kiwnie palcem, pisuary, obsrance.
 • won z czubami na festyn trwam i radia maryji
 • Hofman mógł wpaść do szpitala i wyleczyć chorą goleń :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  6
  jarekkaczynski(2013-06-19)
 • Brawo Elbląg musi mieć dyspozytornie u siebie jestem za:) Powodzenia Panie Wilk:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  13
  Elblążaniń(2013-06-19)
 • Mam również nadzieje, że jak Pan wygra Panie Jerzy to uda się uratować szpital:) Trzymamy kciuki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  13
  Elblążaniń(2013-06-19)
 • .. .przed szpitalem widać - kolejne Piss -owskie OFIARY LOSU. ..
 • Brawo panie Wilk ta trzymać, jest pan człowiekime, kóremu mozna zaufać, a w Elblągu duzo jest takich co pluja dlatego mamy jak mamy, niech sobie głosuja na kogo chcą maja swój głos tylko, że potem przyjda do pana płakać, że im żle. Tak juz wczesniej opluwano moherów i prosze co mamy - bieda, a Oni grabią ubrani w darmowe garnitury i cygarem przepalaja oglądając dziewczyny na rurze, to całe PO- tryska bogactwem - naszym.
 • Brawo Panie Jerzy Wilk będę na pana głosował, a Michał M. ten co kierował rozwaloną dyspozytornią pogotowia ratunkowego nabrał wody w usta bo startuje w wyborach z pierwszego miejsca z listy Partii Obłudy
 • szkoda że to inne województwo i niewiedzą o tym pisiory a ten p PIECHA TO SPADŁ NA SENATORA I G. .. .. NO MOŻE a ten HOFMAN TO JEST ŚMIESZNY WRÓBLEWSKI NA PREZYDENTA
 • Dla czego pan Wilk nie odpowiedział mi dzis na "niewygodne"na priv na żadnej panu pytanie na fb? Mam zapytac publicznie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  /Alojzy/-niepokorny(2013-06-19)
 • Panie kandydacie Wilk my wiemy, że Szpital Wojewódzki jest dobrze zarządzany, więc na pewno i miasto Elbląg będzie wzorowo zarządzane przez panią Gelert. Lepszej reklamy pani Dyrektor i to ze strony PiS-u, chyba się nie spodziewała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  11
  wiza(2013-06-19)
Reklama