UWAGA!

O zabezpieczeniu przeciwpowodziowym Żuław

W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie na temat Programu „Kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław - Etap I - Miasto Elbląg".

Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz miasta oraz przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku z dyrektorem Haliną Czarnecką, Urzędu Morskiego, Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, a także Martyna Karwowska - projektant dokumentacji technicznej oraz przedstawiciele Konsorcjum MGGP S.A., które opracowuje studium wykonalności dla projektu. Podczas spotkania zaprezentowane zostały zadania, które realizowane będą w Elblągu. Poinformowano również o zaawansowaniu prac nad opracowaniem studium dla projektu elbląskiego. Dokument będzie gotowy na przełomie marca i kwietnia.
       Jeżeli chodzi o Miasto Elbląg to w ramach projektu przebudowany zostanie system przeciwpowodziowy prawego brzegu rzeki Elbląg - rejon od rzeki Fiszewki oraz Polder Nowe Pole -Zatorze. Powstanie również Lokalny System Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Będzie on polegał na budowie 10 stacji telemetrycznych, na których będą dokonywały się pomiary hydrologiczne a także wiatrów i opadów. Dane te będą analizowane przez system. Szacunkowy koszt zadań wynosi ponad 42 mln złotych, z czego prawie 36 mln złotych pochodzić będzie z funduszy unijnych. Na liście rezerwowej zaś znajduje się zadanie - Przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg - rejon ulicy Dolnej i Stoczniowej oraz Przebudowa systemu przeciwpowodziowego lewego brzegu rzeki Elbląg.
       Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu zrealizuje natomiast zadanie związane z przebudową wałów na rzece Elbląg - od miasta Elbląg do rzeki Babicy.
       Oprócz Miasta Elbląg i Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu beneficjentami Programu są: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Miasto Gdańsk, Powiat Gdański oraz Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Ogółem na I etap Programu składają się 43 zadania podstawowe i 5 zadań rezerwowych, planowanych do realizacji do 2015 roku. Aktualnie Program „Kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław - do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)" przeszedł ocenę strategiczną pod względem oddziaływania na środowisko. Zakończone zostały także konsultacje społeczne.
      
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Wszystko dopiero będzie, a jak na razie nie ma środków na dawno pozatwierdzane i zaplanowane realizacje na Żuławach - płakać się chce !!
 • Szanowni Państwo na stronie www.zalewwislany.pl pokazane są wrota sztormowe. Dlaczego są one nieczynne. Przecież podczas sztormu przez nie też wpływa woda do Elbląga. Dlaczego nie docenia się technicznych niemieckich rozwiązań hydrotechnicznych wykonanych na naszym terenie. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2010-03-08)
 • Szanowni Państwo proszę zapoznać się z drogami wodnymi strona rafzen.pl pozwoli to Państwu wyrobić swoje zdanie na temat ochrony przeciwpowodziowej. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2010-03-08)
 • ja, ja, ja znamy to i dziekujemy
Reklama