UWAGA!

Obwód kaliningradzki w medialnej burzy (felieton)

 Elbląg, Kaliningrad na zdjęciu z 2014 r.
Kaliningrad na zdjęciu z 2014 r. (fot. RG)

O rzekomym referendum na temat potencjalnej przynależności obwodu kaliningradzkiego do Czech pisało wiele mediów. Polskich, czeskich i innych... Wszyscy traktowali to jako żart mający wykazać absurdalność podobnych „referendów”, jakie Putin zafundował niektórym regionom ukraińskim. Teraz przez media przebiegła kolejna „szokująca” informacja. Oto obwód kaliningradzki miałby rzekomo ambicje wybicia się na niepodległość.

Tak przynajmniej wynika z internetowego referendum, które miało zostać przeprowadzone w Rosji w dniach 16–28 lutego. Wedle zapewnień organizatorów (anonimowych!) w głosowaniu wzięło udział prawie 6 milionów ludzi. Tajemnicza ankieta miała być przeprowadzona w pięciu rosyjskich regionach. Prócz Kaliningradu były to: Ingria, Ural, Syberia, Kubań. Wszędzie „zwolennicy niepodległości” mieli uzyskać poparcie sporo ponad 50 proc. ankietowanych. Najwięcej miało być ich w Kaliningradzie – 72 proc.

Wedle tajemniczych organizatorów, równolegle ponad 10 tysięcy mieszkańców tych obwodów zgłosiło się do komitetu organizacyjnego z deklaracją dalszej współpracy przy „wybijaniu się na niepodległość”. Głównie miały być to być osoby z wyższym wykształceniem. Mogłoby to dowodzić, że elity przestają popierać Putina. Czy ankieta ma jakiekolwiek podstawy realne czy też to kolejny fake, podobny do rewelacji o czeskim Kaliningradzie, pewnie dowiemy się niebawem.

Na razie jednak w obwodzie, sąsiadującym z naszym regionem, o wiele żywsze reakcje wywołuje sytuacja na rynku żywnościowym. Kaliningradzcy rolnicy wedle tych informacji rozpoczęli eksport soczewicy do... Polski. Na razie granicę miało przejechać 20 ton. Sam eksport miał uzyskać „błogosławieństwo” tak rosyjskich służb sanitarnych, jak i polskich.

Jak informuje nas jeden z tamtejszych (proszących o anonimowość) dziennikarzy, w obwodzie kaliningradzkim zanotowano też nadwyżkę … zebranego zboża. Ma być tego nawet o 40 procent więcej niźli miejscowe potrzeby. Trzeba by więc to gdzieś sprzedać. Tyle że transport do pozostałej części Rosji byłby, z racji na odległości, nieopłacalny ekonomicznie. Bramy do Polski czy do Litwy są zamknięte sankcjami. Miejscowi producenci rolni mają jednak nadzieję na uchylenie tych zakazów. Chyba że udałoby się zboże sprzedać do takich krajów jak Maroko, Algieria, Mauretania. Tam ceny są wyższe i na dodatek nie grożą dostawcom sankcje. Przy takim jednak eksporcie najbardziej opłacalny byłby transport na dużych statkach o pojemności co najmniej 10 tysięcy ton. Takich jednostek w obwodzie jednak nie ma.

Obwód kaliningradzki znalazł się także wśród regionów rosyjskich o największym notowanym oficjalnie spadku poziomu życia. Cała Rosja wedle tych danych miała obniżyć standardy życiowe o 1.4 proc. W sąsiadującym z nami obwodzie spadek stopy życiowej sięgnął 6.3 proc. Wedle tych danych Kaliningrad spadł na 41. miejsce wśród poszczególnych regionów Rosji. To jedno z ostatnich miejsc. Może to bieda spowodowała, że szef lotniska w dalekim (od Kaliningradu) Jarosławiu (miasto na górną Wołgą, liczące ok. 600 tys. mieszkańców - red.) stwierdził w wywiadzie prasowym, że nie widzi sensu w rejsach lotniczych z jego miasta do Kaliningradu. Wedle niego „Nic w Kaliningradzie atrakcyjnego nie ma. Kiedyś jeździliśmy do Kaliningradu, bo stamtąd było blisko do Europy. Teraz, gdy granica praktycznie zamknięta, takie wyjazdy straciły sens”. Dyrektor z Jarosławia co prawda już następnego dnia przepraszał za swoją wypowiedź na łamach mediów, ale wrażenie pozostało.

Może więc Kaliningrad stanie się bardziej atrakcyjny dla rosyjskich turystów, gdy będzie niepodległym państwem? No ale tu znów wracamy do sfery spekulacji... .organizatorów ankiety opisanych na początku tego tekstu.

Krzysztof Szczepanik

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zabrac ruskim te tereny i podzielic sie choc by z czechami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  29
  Elblazaninnn(2023-03-06)
 • pytam serio. czy na dzis dzien mozna wjechac do kaliningradu ?!
 • To jest fake news na 100 procent. Rosja nigdy tej enklawy nie odpuści. Dopóki sama będzie istnieć oczywiście.
 • Cieszy mnie fakt że kiedyś republika Kaliningradzka będzie wplnym i niezależnym terytorium w UE. Mieszkańcy Kaliningradu wiedzą jak wygląda Polska, zachód oraz UE i nie chcą być częścią upadłej Rosji. To nasi sąsiedzi którzy tu w Elblągu i regionie czuli się świetnie i dobrze. Wiedzą że Polacy ich lubili i nie są na nich wrogo nastawieni. Ci mieszkańcy obwodu byli i są dumni że są częścia Europy a nie Rosji. Oni to wiedzą, czują i mają chęć się odłączyć już od kilkudziesięciu lat.
 • Aneksja Obwodu byłaby gospodarczo porażką większą niż przyłączenie NRD do RFN, gdzie miliardy marek poszły jak krew w piach, poza tym mówimy o setkach tysiecy Rosjan którzy tam mieszkaja i mentalnie ani pod żadnym innym względem nie są i nie będą gotowi chyba nigdy na taką zmianę.
 • @Pop - Istnienie Rosji nie jest moim zmartwieniem, reszta twojego wywodu tym bardziej.
 • Kaja Godek chce więzienia za informowanie i pomoc w aborcji. Pierwsze czytanie jej projektu ustawy "Aborcja to zabójstwo" odbędzie się w Dzień Kobiet. - Jestem przekonana, że każdy polityk, który zagłosuje za ustawą Kai Godek to osoba, która nienawidzi kobiet - mówi Justyna Wydrzyńska z Aborcyjnego Dream Teamu, gościni najnowszego podcastu "One mają głos".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  20
  Mamy swoje problemy(2023-03-06)
 • Trzeba być mało rozgarnietym, żeby wierzyc w odłączenie Królewca od Rosji. Nikt nigdy z Kremla się na to nie zgodzi.
 • @Mamy swoje problemy - Co to ma wspolnego z art?
 • To ze sie nie zgodzi to pewne, ale w art nie ma mowy o tym, ze ruscy wyrazaja zgode, tylko ze byla taka ankieta internetowa.
 • To chyba mało wiesz i mało widziałeś. Fakt, ruskie jak przyjeżdżali do Polski w ramach MRG lub na wizach, to zostawiali sporo pieniędzy w sklepach spożywczych, galeriach, aquaparkach itd. Ale niestety, ten naród jest tak dumny z tego, że są rosjanami, że na każdym kroku wywyższali swoje pochodzenie. U NAS, w NASZYM kraju potrafili opier.. ić polaka w sklepie albo na basenie, traktując nas z góry. Oczywiście nie wszyscy tacy są, ale Ci z którymi miałem do czynienia, czy to w sklepie, na basenie czy podczas odprawy na granicy to po prostu naród dumny i głu. pi, a obecnie tylko gł. upi.
 • ale kabaret, ten internetowe referenda to fejk i jak widać bardzo udany, brawa dla chłopaków z Kijowa, dobra robota :))
Reklama