UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oby powodzi nie było...

Elbląg, Dzisiejsza narada.
Dzisiejsza narada.

Jak wynika z prognoz długoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w lutym utrzymać mają się niskie temperatury, ale niewykluczone są kolejne opady śniegu. Dziś (3 lutego) pod przewodnictwem wojewody Mariana Podziewskiego odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami samorządów lokalnych z terenów, które są najbardziej zagrożone powodzią, m.in. Elbląga, Braniewa, Nowego Miasta Lubawskiego i Kętrzyna.

Wojewoda poinformował, że do monitorowania sytuacji w całym województwie zaangażowane zostały wszystkie służby. Podkreślił, że konieczne jest również monitorowanie mostów i wiaduktów w miejscach, gdzie może wystąpić zalanie lub podtopienie. Ważne jest również, aby w każdej z gmin, zwłaszcza tych zagrożonych powodzią, wyznaczone zostały specjalne punkty, w których ewentualnie przebywać będą osoby ewakuowane z miejsc zagrożonych zalaniem. Najlepiej, aby były to miejsca, w których możliwe będzie rozlokowanie dużej liczby osób, a także zapewnienie im dostępu do bieżącej wody pitnej i gorących posiłków. Obiekty takie muszą być pod stałym nadzorem ośrodków pomocy społecznej.
       W pełnej gotowości do przeprowadzenia akcji przeciwpowodziowej pozostają wszystkie jednostki straży pożarnej oraz policja. W ewentualne działania zabezpieczające w razie potrzeby ma włączyć się również wojsko, które zgodnie z zapewnieniami Ministra Obrony Narodowej w możliwie jak najkrótszym czasie uruchomi wszystkie procedury dotyczące wykorzystania sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia akcji.
       Już teraz wojsko włączyło się do akcji mającej zapobiegać spiętrzeniu wody. Przy użyciu środków wybuchowych usuwane są zlodowacenia na ciekach wodnych oraz zatory.
       Wojewoda podkreślił, że należy zadbać również o to, aby w punktach newralgicznych zgromadzić odpowiednie rezerwy piasku i worków, a także zadbać o stan sprzętu, który miałby być użyty podczas akcji przeciwpowodziowej.
       Jak wynika z prognoz długoterminowych przedstawionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w lutym utrzymać mają się niskie temperatury, ale niewykluczone są niestety kolejne opady śniegu. W związku z tym już teraz centra zarządzania kryzysowego funkcjonujące we wszystkich gminach województwa muszą na bieżąco monitorować sytuację pogodową, a także stan techniczny wałów przeciwpowodziowych. Konieczne są również całodobowe dyżury osób dysponujących bieżącą wiedzą i kompetencjami w zakresie procedur stosowanych w sytuacji zagrożenia powodziowego.
       Jeśli więc prognozowany stan zagrożenia będzie wysoki, natychmiast powiadomione zostaną wszystkie stosowne służby, a także struktury sił zbrojnych.
       – W tej chwili najważniejsze jest skrupulatne, całodobowe monitorowanie sytuacji w całym województwie, szczególnie na terenach newralgicznych. Wszystkie służby pozostają w pełnej gotowości. Stosowne procedury przećwiczyliśmy już w październiku ubiegłego roku podczas powodzi w rejonie Żuław, dlatego mam nadzieję, że w razie wystąpienia stanu zagrożenia poradzimy sobie z tym problemem. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że sprawa jest poważna i ani na chwilę nie możemy rezygnować z czujności w tym zakresie – powiedział wojewoda Podziewski.
      
      
Izabela Szpakowska, W-MUW
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no i najwyższy czas, by teraz właśnie ogłosić przetargi na roboty melioracyjno-hydrotechniczne i uruchomić środki na przewidziane inwestycje!!!!!
 • I etap proj.zabezp.ppowodz.Żuław po 2 latach opracowań, od 06.11.2009 jest w fazie 'konsultacji społecznych' www.rzgw.gda.pl ..dlatego panuPOjewodzie pozostaje liczyć, że powodzi nie będzie, a jak będzie, to cóż - jak widzicie, robimy wszystko-co-w-naszej-mocy (ewent. nawet wypłacimy 2tys.zł/rodzinę, jak październikowym powodzianom z Wyspy Nowakowskiej i Elbląga) ..a przy okazji: wciąż czekamy na odpowiedź na listopadowe pismo prezydEla dot. elbląskiej delegatury UW
 • poważnych przetargów nie ma już 3 lata, najwyższy czas na realizacje - urzędnicy do pracy, a nie ciągłych debat !
 • "przetargi na roboty melioracyjno-hydrotechniczne " Po co ? Jak koło dupy się zapali, wezwiemy wojsko. Będzie za darmo. Akurat batalion budowy lotnisk posiada ciężki sprzęt wywrotki, koparki, spychy itp. plus żołnierze z łopatami, które też ze sobą przyniosą, dadzą radę. Brygady w województwie, liczą po kilka set żołnierzy ze sprzętem. Tak więc same wojsko, akurat w naszym województwie, poradziłoby sobie z ewentualnym zagrożeniem powodziowym, bez wydania grosza przez wojewodę. Co niniejszym zapewne uczyni, bo po co płacić firmom ? Przecież tu nie ma bezrobocia. A kasę, przez to zaoszczędzoną, wydadzą na pierdoły.
 • to nie wojna, nie wystarczy umieć trzymać łopatę w rekach i piasek wsypywać do worków, do robót specjalistycznych potrzebna jest kadra inżynieryjno-techniczna z wieloletnim doświadczeniem i uprawnieniami
 • W sprawie powodzi to tylko modlitwa może pomóc. Proste.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wierny(2010-02-04)
 • "kadra inżynieryjno-techniczna z wieloletnim doświadczeniem i uprawnieniami" - informuję, że kompanie saperów w jednostkach i cały batalion budowy lotnisk to właśnie taka kadra. Bardzo wielu pracowników w cywilu posiada uprawnienia na sprzęt ciężki, zrobione właśnie w wojsku. Nie wspomnę o żołnierzach z batalionu saperów z Tczewa. Tak to właśnie jest, jak ktoś nie był w wojsku, nie ma pojęcia o nim i głupoty plecie i ma ich za fizoli.
 • dobre a jakieś konkrety???
 • kiedyś to były budynki przeznaczone jak ewakuowano zwierzęta a teraz co ??czy chcecie zwierzęta i ludzi znowu do gronowa -górnego do szkoły ewakuować?? no ludzie gdzie tu strategia??gdzie tu przygotowanie??pamiętajcie że bedzie z roku na rok coraz gorzej a kasa leci !!!!!tylko komu i gdzie?
 • Budowa 3 mostów, po powodzi latem 2009r. na południu kraju. Zbudowano by więcej, ale samorządy już nie miały kasy na materiały. Październik 2009 zalewanie starówki elbląskiej przez kanał. Skąd jest ta ogromna ciężarówka na zdjęciach z fotoreportażu ?? Pewnie kierował nią, jakiś młody kierowca - żołnierz. Hm. .. .zapewne niedoświadczony. .. .
 • po co robić projekty inwestycyjne, jak nie kasy i woli na ich realizacje- to jest marnowanie pieniędzy budżetowych ciężko wypracowanych przez ludzi i firmy!!!
Reklama