UWAGA!

Ochrońmy kasztanowce

 Elbląg, Ochrońmy kasztanowce
fot. Anna Dembińska

Już po raz czwarty, w ramach Programu „Pomóżmy kasztanowcom”, odbywa się ogólnopolska akcja grabienia i utylizacji liści kasztanowca, niszczonego przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zaprasza mieszkańców do udziału w akcji.

Głównym celem Programu zainicjowanego w 2005r. przez Fundację Nasza Ziemia i firmę Clear Channel Poland jest ochrona kasztanowców zwyczajnych, jako jednych z najpiękniejszych drzew rosnących w naszych parkach i alejach, które na skutek działania szkodnika tracą swoje walory estetyczne.
       Grabienie i spalanie opadłych liści, w których zimują poczwarki stanowi najprostszą, najtańszą i najbardziej przyjazną środowisku metodę ograniczenia liczebności szkodnika. Na terenach ogólnodostępnych akcję prowadzi Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.
       Zachęcamy do włączenia się do udziału w przedmiotowej akcji ekologicznej mieszkańców naszego miasta, którzy na swoich posesjach mają kasztanowce.
      
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • a na wiosnę, a na wiosnę znów za 70.000zł. zaprzyjaźniony królik owinie wszystkie kasztanowce "folią strecz" i pochwali się zwalczeniem szkodnika. Szkoda słów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prosiaczek33(2010-10-14)
 • "zapraszają mieszkańców" buhehehehehe sami za łopaty i grabie się bierzcie czasy komuny i prac społacznych sie skończyły
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Waldek z fabryki(2010-10-14)
 • Kasztanowce są obcym gatunkiem w naszym krajy i poza parkami nie powinno się ich chronić! Jest to obcy gatunek tak jak stonka, czy jenot wśród zwierząt. Tak jak barszcz sosnowskiego, klon jesionolistny lub jedlica.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ramper(2010-10-14)
 • Akcja ekologiczna i palenie liści !!! Przecież to przeczy ekologii - Jak mi wiadomo zabronione jest spalenie liści na posesji - hieny ze straży miejskiej tylko czekają aby wlepić mandat. A tak na marginesie - to szukacie frajerów do brudnej roboty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2010-10-14)
 • A'propos obcych gatunków w wypowiedzi Rampera. Takim również obcym gatunkiem jest ramper, to taka stonka wśród normalnych ludzi, którzy cenią sobie bogactwo i różnorodność flory na naszej szerokości geograficznej, w tym - w naszym kraju. Szkoda nam - normalnym - naszych kasztanowców, które są z nami od stuleci upiększając nasz krajobraz i dając radość; wiosną maturzystom a jesienią dzieciom zbierającym kasztany. Jeśli zaś chodzi o tych, którzy są oburzeni propozycją udzielenia pomocy przy niszczeniu tego szkodnika kasztanowców to chciałbym ich uświadomić, że pomoc tę udzielaliby nie jakimś tam urzędom, tylko nam - społeczności lokalnej, do której - mam nadzieję - i oni się zaliczają. Powinniśmy chronić i dbać o wszystko co stanowi o naszym krajobrazie i pięknie naszej ojczyzny, w tym i o kasztanowce pod które i ci "oburzeni" mogliby kiedyś przyprowadzić swoje dzieci lub wnuki by dać im radość zbierania kasztanów. Chyba że bardziej ich interesują inne gatunki flory, takie jak "marycha" lub koka. Ale to właśnie one są obce tak w naszej szacie roślinnej jak i obce systemowi wartości normalnego człowieka.
 • Do J. L. "Szkoda nam - normalnym - naszych kasztanowców, które są z nami od stuleci. .. " Niestety mijasz się z prawdą. Mamy wiele gatunków rodzimych które naprawdę były na tych terenach i upiększały krajobraz. Przecież wyrażnie piszę, że niemam nic przeciw kasztanom w parkach, lecz poza nimi nie powinniśmy ich preferować. Może warto zainteresować się ratowaniem naszego rodzimego Jesiona wyniosłego. Cyżbście WY NORMALNI nie zauważyłli nic niepokojącego w tym temacie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  RAMPer(2010-10-17)
Reklama