UWAGA!

Ochrzcili Polskę w Elblągu

 Elbląg, Chrzest Polski według młodych elblążan. Przemarsz pod katedrę
Chrzest Polski według młodych elblążan. Przemarsz pod katedrę (fot. Anna Dembińska)

Na przedzie biskup – św. Wojciech. Tuż za nim Mieszko I i jego rycerze, a także Dobrawa i jej dwórki. Tak wyglądał przemarsz elbląskich uczniów spod Bramy Targowej pod katedrę. Tam z kolei próbowano odtworzyć słynny obraz Jana Matejki pokazujący chrzest Polski. W ten sposób Elbląg włączył się w ogólnopolskie obchody 1050- lecia Chrztu Polski. Zobacz zdjęcia.

Organizatorem wydarzenia był przede wszystkim Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu.
       - Taka rocznica to wyjątkowy czas, dlatego chcieliśmy to podkreślić, tym bardziej, że wartości chrześcijańskie są fundamentami naszej szkoły – mówił o. Rafał Roszer, dyrektor tej placówki. - Najpierw wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić konkurs na ten temat, potem żeby miał on charakter międzyszkolny. Później pan wicewojewoda, Sławomir Sadowski, zainspirował nas do tego, żeby zrobić większe wydarzenie. Wspólnymi siłami, razem z władzami miasta, z Polskim Towarzystwem Historycznym udało nam się je zorganizować.
       Konkurs, w którym udział wzięło trzynaście drużyn z elbląskich szkół, opierał się na wiedzy historycznej. Jak tłumaczył o. Rafał Roszer już w lutym przygotowano materiały, które stały się jego podstawą, a dziś (27 kwietnia) rozegrano go na elbląskiej starówce. Wśród zadań, jakie czekały na młodzież i dzieci, było m.in. przygotowanie historycznego stroju czy przedstawienie sceny z epoki.
       Jedną z osób, która przygotowała takie historyczne odzienie był Patryk.
       - Strój uszyła mi mama, wystarczyło parę godzin - mówił Patryk, który miał na sobie czarną płachtę przypominającą habit mnicha.

  Elbląg, Elbląscy uczniowie próbowali odtworzyć scenę z obrazu Jana Matejki
Elbląscy uczniowie próbowali odtworzyć scenę z obrazu Jana Matejki (fot. Anna Dembińska)

 - My akurat stroje wypożyczyłyśmy stroje z wypożyczalni – dodały Wiktoria i Julia, które stały niedaleko. - Takie obchodzenie rocznic jest fajne, nam to się podoba.
       Grażyna Nawrolska, prezes elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, które również włączyło się w organizację tego przedsięwzięcia, uważa, że strój to tylko swego rodzaju nośnik wiedzy.
       - Nie każdy ma dostęp do bardzo historycznego stroju, ale nie na tym to wszystko polega. Ważne, że dzieci świetnie się przy tym bawią i uczą się historii w sposób bardzo przystępny – mówiła. - Odtwarzanie faktów historycznych bardzo przemawia nie tylko do tych, którzy to robią, ale i do widzów oraz do różnego rodzaju osób, które nie mają z tym na co dzień do czynienia. To bardzo dobra forma nauki historii.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wszędzie tylko modły, jak w średniowieczu. Dokąd zmierzasz Polsko???
 • bu ha ha ha!
 • To bardzo niefajna forma przekłamania historii Polski. Hołd watykański
 • Ostatnio w tym kraju tylko msze i modły, jak w średniowieczu. dokąd zmierzasz Polsko???
 • Średniowiecze to ty - ludzie się starają żeby coś pokazać - ożywić jakoś tą zaspaną starówkę - a taki głąb jeden z drugim. ..
 • Dlaczego tu widzimy piękne ujęcia i Starówkę a w TVP olsztyn badziewiaste ukazanie tej imprezy. i my chcemy by olsztyn promował Elbląg-NIGDY. won z olsztynem.
 • A czego ty się spodziewasz po buraczanej pseudo telewizji - sama mina pseudo redaktor mówi wszystko. .. Porównując starówkę E-g i o-yn to ta u nich wygląda jak jakieś czworaki w PGR - i jak tu się kumplować z takimi ???
 • Słabo zorganizowane, zwłaszcza, że uczniowie klas 1-3 stanowiły jedynie tło całego wydarzenia i potwornie się nudziły jedynie uciszane, aby czasem nie zakłócić robienia dobrego pijaru szkoły Pijarów. Improwizacji w tym więcej niż przemyślanej organizacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  dobry-pijar(2016-04-27)
 • Odtwarzanie faktów historycznych czy odtwarzanie obrazu Jana Matejki ?! Bo to są dwie różne rzeczy. Tak naprawdę nigdzie nie ma wiarygodnego opisu tamtego zdarzenia ani nawet daty tzw. chrztu. Czy napewno był wtedy obecny Wojciech? Nieciekawe to wszystkol.
 • błąd - powinno być na pewno
 • Tak naprawdę to na siłę ochrzczono Polskę ludzie wierzyli w różnych bożków, a Mieszko I przyjął chrzest i powstawił ludzi przed faktem dokonanym. Były sprzeciwy bunt do którego przyłączył się między innymi król Polski Bolesław Zapomniany który został z tego powodu wymagany że spisu królów i książąt i skazany na damnatio memoriae, czyli na wieczne zapomnie.
 • Więc tak naprawdę nie wiem czy jest co świętować?
Reklama