UWAGA!

Od 1 stycznia będzie drożej, stanieje za to gaz

 
Elbląg, Od 1 stycznia 2015 r. "W górę" pójdą m.in. opłaty za wodę
Od 1 stycznia 2015 r. "W górę" pójdą m.in. opłaty za wodę (fot. arch. portEl)

"Podwyżka", o ile nie chodzi o podwyżkę pensji, nie jest słowem, które nastraja optymistycznie, szczególnie na nowy rok. Jednak szybko i w skrócie (licząc, że mniej zaboli) informujemy: od 1 stycznia 2015 r. pójdą w górę stawki podatku od nieruchomości, podrożeje woda, więcej zapłacimy też za odprowadzanie ścieków. Nie ominą nas także podwyżki cen prądu, stanieje za to gaz.

W 2015 r. będą obowiązywać wyższe stawki podatku od nieruchomości na terenie Elbląga. Zmiana niby "groszowa", ale ziarnko do ziarnka...
       I tak, stawki od:
       1) od gruntów:
       a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,79zł od 1m2 powierzchni (było 0,77 zł)
       b) pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,35zł od 1 ha powierzchni (było 4,31 zł)
       c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,36zł od 1m2 powierzchni (bez zmian)
       2) od budynków lub ich części:
       a) mieszkalnych - 0,67zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (było 0,66 zł)
       b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 20,64zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (było 20,34 zł)
       c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 10,29 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (było 10,19 zł)
       d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,35zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (było 4,31 zł)
       e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 7,39zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (było 7,32 zł)
       3) od budowli - 2% ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7, w tym:
       a) od budowli wykorzystywanych do zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków 2 % ich wartości, określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i.  Bez zmian pozostaje opłata miejscowa.
       Nowe ceny będą też obowiązywały w kategorii "woda i odprowadzanie ścieków". W stosunku do obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. wprowadzone zostaną następujące zmiany:
       - stawka opłaty abonamentowej – bez zmian 3,89 zł,
       - stawka za usługę odprowadzania ścieków w postaci wód opadowych i roztopowych z powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni – bez zmian 1,19 zł/m2 ,
       - cena za wodę dla wszystkich grup odbiorców – wzrost z 4,05 zł/m3 do 4,27 zł/m3, tj. o 5,4%,
       - cena za ścieki dla gospodarstw domowych i pozostałych (nieprowadzących działalności gospodarczej) odbiorców – wzrost z 3,73 zł/m3 do 3,83 zł/m3, tj. o 2,7%,
       - cena za ścieki dla jednostek prowadzących działalność gospodarczą – wzrost z 3,78 zł/m3 do 3,86 zł/m3, tj. o 2,1%.
       Łączna cena brutto wody i ścieków dla gospodarstw domowych i pozostałych odbiorców wzrasta z 7,78 zł/m3 do 8,10 zł/m3, tj. o 4,1%.
       Łączna cena brutto wody i ścieków dla jednostek prowadzących działalność gospodarczą wzrasta z 7,83 zł/m3 do 8,13 zł/m3, tj. o 3,8%
       I na koniec – to, co w opłatach lokalnych nie podrożeje. Na dotychczasowym poziomie utrzymane zostaną ceny biletów komunikacji miejskiej, stawki za wywóz śmieci (segregowanych i niesegregowanych), a także podatek od środków transportowych.
      
       Prąd nieznacznie w górę
       Zgodnie z decyzją Urzędu Regulacji Energetyki taryfy dystrybutorów: Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja wzrosną średnio dla wszystkich grup odbiorców o 3,9 proc. Przy czym stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 70 groszy miesięcznie dla odbiorców przyłączonych do sieci PGE do ok. 1,60 zł dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z sieci Tauron Dystrybucja (tj. średnio 3,4 proc.).
       Zatwierdzone na 2015 rok zostały również taryfy dla przedsiębiorstw Enea, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż. Zakładają one nieco ponadpółprocentową podwyżkę cen energii elektrycznej dla odbiorców z grup G, tj. gospodarstw domowych. Wzrost cen energii wynika ze zwiększających się z roku na rok obowiązków zakupu tzw. energii kolorowej (m.in. energia „zielona”, energia z kogeneracji). W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, wzrosną średnio o 1,8 proc. Oznacza to, że klienci grupy G korzystający z usługi kompleksowej zapłacą średnio miesięcznie od ok. złotówki więcej w PGE, do prawie dwóch złotych w przedsiębiorstwie Tauron (netto, dla średniego zużycia w grupie G11).
      
       Gaz będzie tańszy!
       Na szczęście w nowym roku staniej gaz. PGNiG obniżyło większość taryf, w tym te dotyczące indywidualnych odbiorców. I tak osoby korzystające z taryf W 1.1 i W 1.2 zapłacą mniej o 2,3 proc., a z taryf W 2.1 i W 2.2 - o 1,7 proc. Jeszcze więcej skorzystają klienci biznesowi - bo obniżka wyniesie nawet 3,2 proc.
      
A, mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Za tą śmierdzącą wodę, której się pić nie da, ani zupy na niej ugotować? Za to podwyżki robią, że przez kolejne kilka miesięcy będą chlorować? Ta woda się nie nadaje do użytku! Żenada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  6
  wkurzona(2014-12-29)
 • By zylo sie lepiej i dostatniej :)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  1
  fanPO(2014-12-29)
 • Spółki miejskie podwyższają standard Swoim pracownikom to cenę też podwyższają a i w UM szykują podwyżki, dążą do średniej UE, brawo Panie Prezydencie !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  biedak(2014-12-29)
 • Tak wybraliscie. To nie narzekac
 • Jak dlługo jeszcze woda będzie tak śmierdziała!!! Wogóle nie powinno się za nią placić!
 • A paliwo, olej napędowy poszło mocno w "dół", to tym samym firmy autobusowe mają przecież podwyżkę. To jest podobnie jak z zaniżaniem wagi artykułów z zachowanie dotychczasowej ceny. Ludność wodę oszczędza bo jest droga, atu się podnosi cenę aby wyjść na swoje. Trzeba być naprawdę dobrym buchalterem aby takie sztuczki stosować. Jednym słowem podwyżki co roku muszą być chyba już zwyczajowo. Nie ma przecież inflacji. Czy ktoś ten fakt zauważył ? I jak tu życzyć władzy wszystkiego dobrego w Nowym Roku ? Po prostu się nie da. I to by było na tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  Koniecpolski(2014-12-29)
 • Skończyły się obiecanki i zabawa p. Wilka jako gospodarza Elbląga, więc teraz trzeba powrócić do realiów.
 • Zapamietajcie lemingi slowa FADROMY - PRAD NIE ZDROZEJE!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  WON!!!(2014-12-29)
 • to zart ????? woda smierdzi chlorem!! jakosciowo tandeta. .. nawet nie gotuję nic w tym syfie i używam z baniaka. .. .tylko z musu się kąpie. .. no chyba ktoś oszalał ?
 • Ktoś robi mieszkańców " w konia"? Mnie interesuje co robi nowy prezydent z podwyżkami które zależą w jakiejś mierze od niego a nie podaje, że gaz nie zdrożeje. Cena gazu zależy tyle od prezydenta jak to czy będzie padał śnieg. Ceny zależne od spółek miasta i opłaty miejskie- to mnie interesuje !!!!! Co pan na te podwyżki Panie Prezydencie? Argumenty mile widziane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Eeeeee(2014-12-29)
 • Podobnie jak komórki rakowe próbują ukryć się przed systemem immunologicznym organizmu udając zdrowe komórki, rzecznicy kapitalizmu próbują skrywać się przed systemem immunologicznym społeczeństwa udając rzeczników zdrowej ekonomii rynkowej. David C. Korten
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  klubinteligenta(2014-12-29)
 • A miało być tak słodko, bez żadnych podwyżek ( tak obiecywano w wyborach ) i co i nic. Po prostu, wracamy do starych przysłów, ,OBIECANKI CACANKI A GŁUPIEMU REDOŚĆ ". Wracając do rzeczywistości, płacz i płać bo przecież ja usłyszeliśmy, średnio zarabiamy po około 10 tyszł.
Reklama