UWAGA!

Od mocnych brzmień po łagodne dźwięki (Opowieści z lasu, odc. 231)

 Elbląg, Od mocnych brzmień po łagodne dźwięki (Opowieści z lasu, odc. 231)
Fot. pixabay.com

Muzyka uprawiana przez świerszcze jest nam wszystkim doskonale znana. Jednak czy wszyscy zdajemy sobie sprawę, że te owady „grają” różne utwory?

Ich muzykę możemy podziwiać od maja do sierpnia, jednak najlepiej słychać ją w okresie, gdy noce stają się bardzo ciepłe. Co ciekawe, świerszcze posługują się różnymi melodiami, o czym opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

- Świerszcze posługują się melodiami, których celem jest oznaczenie terytorium. To samce posiadają zdolność wydawania dźwięków i to właśnie one starają się ustalić z sąsiadującymi świerszczami, jaki jest podział łąki na mniejsze terytoria. Gdy już uda się to uczynić przy pomocy "mocniejszych" brzmień, wtedy innymi dźwiękami nawołują do siebie samice, najczęściej są to nieco bardziej melodyjne i przyjemniejsze „utwory” - podkreśla leśnik. - Gdy taki gwiazdor nocnego, łąkowego grania zwabi już fankę swojej twórczości, wtedy przechodzi do raczej cichych i spokojniejszych dźwięków, mających ostatecznie przekonać samicę, że to on jest dla niej właściwym partnerem. Jak widać, przystąpienie do rozmnażania nie należy do najłatwiejszych zadań w świecie owadzich muzyków i wymaga od nich sporo umiejętności – dodaje.

Świerszcze, w odróżnieniu od innych owadów prostoskrzydłych, nie wytwarzają dźwięków w wyniku pocierania o siebie przednich odnóży. W ich przypadku dźwięki powstają w wyniku tarcia o siebie pierwszej pary skrzydeł. Są one wyposażone w listwę (zwaną aparatem strydulacyjnym), na której znajdują się liczne guzki (od kilkudziesięciu do kilkuset) i to dzięki nim, w wyniku pocierania, powstają dźwięki. To, z jaką prędkością świerszcz pociera skrzydłami, decyduje o tonacji wydawanych dźwięków.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Natura jest piękna. Nie wierze w darwinowską ewolucję, że to wszystko powstało z przypadku. Coś tak pięknego i doskonałego może pochodzić wyłącznie od Boga.
  • @Gosc6373 - i nie było dzisiaj hałasu z latajacego po niebie bogacza
  • @Gosc6373 - ja tam widze sprzezenie zwrotne dodatnie, natura jest piekna. .. , ciagle zjadanie sie nawzajem, kopulacja, defekacja itd samo piek-no czytaj piek-ło, ,i pełno jest religi polityki i innych obietnic utopijnego zycia aby zrobic siobie makijaz rzeczywistosci podkolorowac troche, na koniec pozostaje instynktowny strach przed smiercią, ktory zabija się lękiem a lęk smiechem (nie na darmo lek i lęk sa wyrazami podobnymi)trzeba to jakos zagluszac, nawykami uzaleznieniami aby tylko odsunac od siebie te niewgodna mysl, wmawiajac sobie jaki to piekny swierszcz, chcialbym zobaczyc jak sie zachowuje taki swiersz majac 20 m wielkosci, . wszystkim by lby poodrywal upijal sie krwia wygrywajac swoją piekną czerwoną piesn, mowiacą to moj teren :D
  • Halas byl tylko jakby mniejszy. Latali gdzies dalej. To nie lata bogacz tylko Strefa Baltic organizuje skoki i kasuje za to spore pieniadze.
Reklama