UWAGA!

Oddali hołd poległym żołnierzom

 Elbląg, Dziś przed pomnikiem żołnierzy radzieckich stanęły posterunki honorowe
Dziś przed pomnikiem żołnierzy radzieckich stanęły posterunki honorowe (fot. WS)

Dziś (10 lutego) przypada 69. rocznica zdobycia Elbląga przez żołnierzy Armii Radzieckiej. Na cmentarzu przy ul. Agrykola, przed pomnikiem z czerwoną gwiazdą, posterunek honorowy wystawił 2. dywizjon 15. Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi. Kwiaty na płycie pomnika złożyła delegacja elbląskiej lewicy, senator Platformy Obywatelskiej Witold Gintowt-Dziewałtowski oraz żołnierze.

Na cmentarzu przy ul. Agrykola spoczywa ponad 200 żołnierzy Armii Radzieckiej II frontu białoruskiego 5. Armii Pancernej i 2. Armii Uderzeniowej, którzy – jak czytamy na tablicy pamiątkowej – „polegli w walce o wyzwolenie Elbląga”. Dziś mówimy już o zdobyciu miasta i taką rocznicę obchodzimy. Bez takich honorów, jak przed laty, ale nadal są tacy, którzy 10 lutego pod pomnik przychodzą. Dlaczego?
       - Po pierwsze, wobec śmierci wszyscy żołnierze walczący z Niemcami faszystowskimi są równi – wymienia radny SLD Henryk Horbaczewski. - Po drugie, ci chłopcy, którzy tutaj

  Elbląg, Kwiaty złożyli żołnierze, senator PO Witold Gintowt-Dziewałtowski oraz przedstawiciele elbląskiej lewicy
Kwiaty złożyli żołnierze, senator PO Witold Gintowt-Dziewałtowski oraz przedstawiciele elbląskiej lewicy (fot. WS)

spoczywają nie mieli nic wspólnego ze stalinizmem, wręcz przeciwnie, sami są ofiarami stalinizmu. I po trzecie, jakby na to nie patrzeć, oni rozpoczęli dzieło wydzierania Elbląga Prusom. W 1772 r. miasto zostało siłą zajęte, a 10 lutego 1945 r. siłą zostało odebrane. Dalej rozpoczęła się, zależna od polityków, procedura przywracania Elbląga Rzeczpospolitej, co stało się ostatecznie na konferencji poczdamskiej decyzją trzech zwycięskich mocarstw – kończy radny Horbaczewski.
       - Reprezentujemy klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Rady Miejskiej, występujemy także jako przedstawiciele elbląskiej lewicy – dodaje radny Ryszard Klim. - Ponadto, ja jako żołnierz, który żołnierski los rozumie.
      
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Komuch WGD ma się dobrze. Kroczy jak za dawnych lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  pissmak(2014-02-10)
 • ja bym zlikwidował ten pomnik, wstyd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  37
  ŚMIERĆWROGOMOJCZYZNY(2014-02-10)
 • pomnik jak pomnik ! ja bym zlkwidowal SLD I cale szkodliwe lewactwo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  18
  S.T.O.K.(2014-02-10)
 • A moim zdaniem "smiercwrogomojczyzny" i ten pod nim są chorzy psychicznie
 • Myslałem, że Gintowt nadal siedzi w SLD??? No, ale przeciez to chorągiewka od zawsze. Podatnicy będa go karmili do śmierci.
 • Czy Ci żołnierze mieli inne wyjscie. Na siłę wcieleni do armii musieli wykonywać rozkazy przełożonych. Nie tak jak Kaczyński który mógł się schować pod sukienkę mamy gdy inni walczyli z komuną o Polskę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  13
  Jerzylat68(2014-02-10)
 • Czytam te wypowiedzi przedmówców i zastanawiam się gdzie ja się znajduję wśród jaskiniowców czy też światłych ludzi i mam obawy że nie wśród światłych ludzi. Skąd u Was przedmówcy tyle zawiści i nienawiści? Gdyby nie ci co leżą wokół tego pomnika to mnie by nie było na tym świecie bo dzięki nadludziom spod swastyki nawet bym nie zaistniał a moi rodzice wcześniej użyźnili by ziemię. Zapominacie tez że 1945 roku po 173 latach Elbląg powrócił po okresie zaborów do Polski.
 • Karol1950 - dokładnie jak piszesz !!! Witajcie Jaskiniowcy !!! Czy nie możecie zrozumieć że ci żołnierze nie poszli na wojnę dobrowolnie ? Dla nich było tylko wpierjod ! A z tyłu komisarz polityczny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  16
  STARYDINO(2014-02-10)
 • pachołki rosji wiecznie żywi
 • Ci " wyzwoliciele" , jak ich nazywacie, doprowadzili do eksterminacji Polaków w Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie, Katyniu. W latach 1939 -1956 wymordowali 2 miliony Polaków, a następne 1,5 miliona wywieźli na Sybir i do Kazachstanu. Gdyby nie 17 września i atak Sowietów na wschodzie, Niemcy wyprztykali by się z amunicji i możliwości bojowych w ciagu 2 tygodni. Dostali " bratnią pomoc" , więc kampania wrześniowa trwała nadal. Zaowocowała podziałem wpływów, już wówczas. Polska została rozdzielona między sowietów na wschodzie i Niemców na zachodzie. I jedni i drudzy zakasali rękawy i z zapałem niszczyli naród polski.
 • W Związku Sowieckim pod koniec lat 30.XX wieku miało miejsce ludobójstwo na Polakach. Ofiary wyselekcjonowano na podstawie kryteriów narodowościowych i politycznych, w obu wypadkach podkreślając ich etniczność jako funkcję determinującą ich rzekomą winę. Decyzja o przeprowadzeniu ludobójstwa zapadła na szczycie sowieckiej władzy. 11 sierpnia 1937 roku Nikołaj Jeżow, po otrzymaniu zatwierdzenia przez Biuro Polityczne KC WKP(b), którego sekretarzem był Józef Stalin, wydał rozkaz operacyjny nr 00485,który przewidywał aresztowanie określonych grup Polaków zamieszkujących ówczesny ZSRS i ukaranie ich „ w dwóch kategoriach” . Pierwsza z tych kategorii, obejmująca zdecydowaną większość, tj. niemal 80 proc. objętych akcją, została zamordowana; druga została wysłana do więzień i łagrów. W sumie, wg najbardziej rozpowszechnionego szacunku, represjonowano 143.810 osób, 139.835 z nich skazano, a 111.091 rozstrzelano. Nieznana część represjonowanych, których skazano, ale nie rozstrzelano, tylko wysłano do łagrów, zmarła wkrótce w wyniku przepracowania, głodu, chorób, tortur, złego traktowania.
 • Krzyk każdego żołnierza ginącego na wojnie jest tak samo przeraźliwie przejmujący, bez znaczenia po której stronie walczy i w jakiej sprawie, niezależnie od narodowości, wyznania czy rasy i równie przeraźliwy jest krzyk ich matek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  12
  Tom3222(2014-02-10)
Reklama