UWAGA!

Odkrywali sekrety Kanału

 
Elbląg, Pochylnia w Buczyńcu robiła wrażenie
Pochylnia w Buczyńcu robiła wrażenie (fot. MS)

Najpierw muzeum, by wiedzieć o czym mowa. Później mały rekonesans na wodzie, a na koniec maszynownia – "serce" całego mechanizmu rządzącego pochylnią w Buczyńcu. Tym razem "Sobota z przewodnikiem" miała swoją wyjazdową edycję. Zobacz więcej zdjęć. 

 - Początkowo rejs miał odbywać się po rzece Elbląg, ale z przyczyn od nas niezależnych nastąpiła zmiana – mówił Kamil Zimnicki z elbląskiego oddziału PTTK.
       Zamiast tego uczestnicy sobotniego (11 lipca) spotkania pojechali do Buczyńca, gdzie mogli obejrzeć Izbę Historyczną Kanału Elbląskiego. To właśnie tam Leszek Marcinkowski, przewodnik elbląskiego oddziału PTTK, opowiadał o ciekawostkach, jakie wiążą się z tym zabytkowym szlakiem wodnym. Każdy, kto chciał posłuchać mógł dowiedzieć się, że historia kanału tak naprawdę rozpoczęła się już w XIV w. - to właśnie wtedy wybudowano króciutki, 600- metrowy kanał, łączący jeziora Ewing i Jeziorak. Że tak naprawdę trudno określić jedną nazwą ten szlak, że na 150 kilometrów długości ok. 45 km to sztucznie wybudowane kanały albo że pomysł na pochylnie przyjechał aż ze Stanów Zjednoczonych, gdzie twórca i budowniczy Kanału, czyli Georg Jakob Steenke, był z wizytą studyjną.
       Leszek Marcinkowski przypomniał również, że Kanał łączący Elbląg i Ostródę został wybudowany po to, żeby usprawnić transport produktów gospodarczych i rolnych, a przede wszystkim leśnych i drzewnych. Dopiero w 1912 r., czyli ponad 50 lat później od momentu jego wybudowania, stał się szlakiem pasażerskim.
       Później wszyscy uczestnicy wycieczki, dzięki uprzejmości przewoźnika, mogli przejechać ok. 500- metrowy fragment, by sprawdzić, jak w praktyce działa pochylnia w Buczyńcu. Na koniec udało się również zobaczyć wnętrze maszynowni – "serce" całego mechanizmu w tym miejscu.

  Elbląg, Odkrywali sekrety Kanału
fot. Michał Skroboszewski

 To pierwsza w tym roku "Sobota z przewodnikiem" na wyjeździe, a trzecia w całym, tegorocznym cyklu.
       - Wraz z całym harmonogramem wycieczek w ramach "Sobót z przewodnikiem" była zamieszczona informacja o tym, że można się zapisać na dzisiejszy rejs, był podany numer telefonu i wszelkie szczegóły. Jak widać cieszy się on ogromną popularnością, a dwa dni po tej informacji wszystkie miejsca były już zajęte – mówił Kamil Zimnicki z elbląskiego oddziału PTTK. - Myślę, że to równie ciekawe jak rejs po rzece Elbląg.
      
       Kolejne soboty z przewodnikiem:
       -  18 lipca - „Ulica Królewiecka”. Miejsce zbiórki: przy Bramie Targowej – przewodnik: Brygida Gawron
       - 25 lipca - „Vogelsang wczoraj i dziś”. Miejsce zbiórki: muszla koncertowa w Bażantarni – przewodnik: Jolanta Kałabun
       - 1 sierpnia – „Elbląskie szpitale I poł. XX w.” Miejsce zbiórki: pętla tramwajowa przy ul. Saperów – przewodnik: Grzegorz Rembacz
       - 8 sierpnia – „Elbląg w formie”. Miejsce zbiórki: dziedziniec Centrum Sztuki Galeria EL – przewodnik: Leszek Marcinkowski
       - 22 sierpnia – „Harcerskim tropem”. Miejsce zbiórki: muszla koncertowa w Bażantarni – przewodnik: Jolanta Bulak 
       - 29 sierpnia – „Elbląskie tramwaje”. Miejsce zbiórki: zajezdnia tramwajowa przy ul. Browarnej - przewodnik: Karol Wyszyński
       - 13 września – Zakończenie „Sobót z przewodnikiem” – godz. 13.30, scena, Święto Chleba. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama