UWAGA!

Odmowy wjazdu

 
Elbląg, Odmowy wjazdu
fot.A. Mauch

Tylko od piątku 18 października do dzisiaj funkcjonariusze SG w drogowych przejściach granicznych na Warmii i Mazurach wydali 49 decyzji administracyjnych o odmowach wjazdu na terytorium RP.

W większości przypadków obywatele Rosji przekroczyli czas 90-dniowego pobytu w Państwach Członkowskich UE, określony w wizach krótkoterminowych, w okresie półrocznym. W praktyce nie mogli po wyczerpaniu tego limitu przedłużać swojej podróży. Powinni po upływie dozowlonego czasu starać się o nową wizę i dopiero wówczas przekraczać granicę. Tymczasem aż w 19 postępowaniach administracyjnych odmowę wjazdu otrzymali Rosjanie za niedopatrzenie tej formalności. Natomiast jeden obywatel Rosji nie wjechał do Polski z powodu wykorzystania dopuszczalnego czasu pobytu na podstawie zezwolenia MRG.
       Siedmiu cudzoziemców wróciło do rodzimego kraju z przejścia granicznego bez możliwości przekroczenia granicy z powodu braku dokumentacji potwierdzającej cel i warunki pobytu w Polsce. Podobny los spotkał tych, których wizy utraciły ważność. Opisane zdarzenia wynikają z zaniedbań podróżnych. Nie przekraczają granicy po raz pierwszy, ale zapominają o podstawowych uregulowaniach.
       Cudzoziemiec może przekroczyć granicę oraz przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada ważny dokument podróży oraz wizę, bądź stosowne zezwolenie. Dodatkowo musi uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, dysponować wystarczającymi środkami finansowymi na utrzymanie i posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
      
por. SG Justyna Szubstarska, rzecznik prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama