UWAGA!

Odpalajmy je z głową

 
Elbląg, Są piękne i widowiskowe, ale i niebezpieczne. Pomyślmy chwilę przed, a nie zrujnujemy sobie albo komuś tych dwóch świątecznych dni
Są piękne i widowiskowe, ale i niebezpieczne. Pomyślmy chwilę przed, a nie zrujnujemy sobie albo komuś tych dwóch świątecznych dni (fot.arch.portEl.pl)

Wielu nie wyobraża sobie bez nich ani Sylwestra, ani Nowego Roku. Fontanny, rakiety, rzymskie ognie, wyrzutnie czy giganty - wybór jest ogromny. Fajerwerki są kolorowe, głośne i widowiskowe. Są także niebezpieczne o czym wiedzą Ci, którym kiedyś urwało kilka palców. Co zatem robić żeby uniknąć groźnych sytuacji?

Po pierwsze - tylko te sprawdzone: Kupuj je tylko w wyspecjalizowanych punktach, mających odpowiednie zaplecze magazynowe i spełniających wszelkie wymogi ochrony pożarowej. Dopuszczana jest sprzedaż fajerwerków w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych, na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca. Nie pozwalaj dziecku na samodzielne kupno i używanie jakichkolwiek materiałów pirotechnicznych.
      
       Po drugie - bez alkoholu:
Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania. Sprawdzajmy termin ważności i uważnie czytajmy zalecenia producenta dotyczące obsługi. Nie odpalaj czegokolwiek po kilku "głębszych". A jeśli petarda nie odpaliła nie majstrujmy przy niej, bezpiecznie będzie ją wyrzucić i wziąć następną.
      
       Po trzecie - z dala od twarzy: W czasie odpalania sztucznych ogni trzymajmy je z dala od twarzy, a przede wszystkim od oczu. Jeśli już odpalimy petardę natychmiast odrzućmy ją od siebie, aby nie wybuchła zbyt blisko nas.
      
       Po czwarte - wolna przestrzeń: Rozpoczynając pokaz fajerwerków należy poszukać odpowiedniego miejsca, w okolicach którego nie będzie drzew, budynków, linii energetycznych czy też samochodów. Bardzo ważne jest, aby fajerwerki odpalać w wolnej przestrzeni, od której również odpowiednio oddaleni są widzowie. Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien, tarasów, balkonów. Zabronione jest również kierowanie ich w stronę zabudowań, ludzi lub zwierząt. Nie można rzucać petard pod samochody oraz do klatek schodowych.
      
       Wszystko to wydaje się oczywiste, ale jeśli spojrzymy na kroniki wypadków co roku przydarza się jakaś tragedia. Warto więc zawsze chwilę pomyśleć "przed", a nie "po".
       Tylko przez dwa dni w roku możemy sobie pozwolić na "fajerwerkowe szaleństwo", korzystajmy więc z tego przywileju, ale rozumnie.
      
       I tak na koniec...
       W związku z Rozporządzeniem Nr 1 Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, Straż Miejska oraz Policja wobec osób naruszających zakaz określony w § 1 rozporządzenia może zastosować karę grzywny – stosując art. 54 Kodeksu Wykroczeń.
      
      
      
oprac.mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Odpalajmy je z głową? Przecież ją urwie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  qwe123(2013-12-28)
 • Bez alkoholu? to mamy wybierac alkohol & fajerwerki w sylwestra? :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  klaama(2013-12-28)
 • Uwolnić zawód taxówkarza od Nowego Roku! Szanowni Radni Panie Prezydencie w Elblągu taxówek jest za mało!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  AktywnyTaxówkarz(2013-12-30)
 • Kolejne steki kilogramów szkodliwych tlenków metali w Elblągu a miliony na całym świecie przyczyni się do dalszego unicestwiana środowiska tej planety. Powodują one raka, choroby płuc, kości. Zatruwaja wodę i glebę opadając na ziemię. Tylko w Pekinie w zeszłym roku zebrano 360 ton odpadów po fajerwerkach, jedno gnia w Sylwestra, więc ile było samego materiału pirotechnicznego ? W Arabii Saudyjskiej urządzono pokaz godzinny na który poszło 3 mln dolarów i tysiące ton fajerwerków. W Warszawie planują odpalić 2 tony śmierci. Miłej zabawy ZIEMIENIE, jesteście kupą bezmózgich idiotów. Przemnożone to przez steki tysiecy miast i miasteczek, daje to tak przerażającąliczbę, że gdyby to był trotyl fala uderzeniowa miała by tysiące kilometrów. Setki tysięcy ton a mln w roku szkodliwych związków w atmosferze z powodu fajerwerków. Spróbuj natomiast spalić śmieci na działce ? Ludzie zbieraja puszki by przezyć, dzieci nie mają na śniadanie do szkoły czy na bilet, ale fajerwerki są waniejsze. Jako jedyny chory gatunek unicestwiamy siebie sami i własne środowisko, dla chwili pustego zachwytu nad czymś co nie jest ani sensem nai celem życia. Póki nie będziemy na codzień chodzić w maskach przeciw gazowych nikogo to nie zainteresuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  ziemianin-pl(2013-12-31)
 • Rozpoczynając pokaz fajerwerków należy poszukać odpowiedniego miejsca, w okolicach którego nie będzie drzew, budynków, linii energetycznych czy też samochodów. Bardzo ważne jest, aby fajerwerki odpalać w wolnej przestrzeni, od której również odpowiednio oddaleni są widzowie. Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien, tarasów, balkonów. Zabronione jest również kierowanie ich w stronę zabudowań, ludzi lub zwierząt. Nie można rzucać petard pod samochody oraz do klatek schodowych. Powyższe znaczy, że mogę zadzwonić na Policję i będzie podjęta interwencja czy to tylko tak sobie napisali. Jestem rozżalona tym że można zakłócać spokój tylko dlatego, ze jest to raz w roku. Nie liczy się to, że jesteśmy chorzy lub że mamy chorego itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozżalona(2013-12-31)
Reklama