UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odpowiedzą za zaniedbania?

Elbląg, Rolnicy z Żuław domagają się odszkodowania za szkody powstałe w wyniku lipcowych burz
Rolnicy z Żuław domagają się odszkodowania za szkody powstałe w wyniku lipcowych burz

Właściciele gospodarstwa w podelbląskiej gminie Gronowo Elbląskie żądają od marszałka województwa i zarządu melioracji 3 milionów złotych odszkodowania za plony, które stracili po lipcowych ulewach.

W wyniku ulew, które teren najniżej położonej żuławskiej gminy nawiedziły 10 i 11 lipca, zniszczonych zostało około 70 procent upraw. Tadeusz B., który prowadzi gospodarstwo rolnej wspólnie z synem Wojciechem (ze względu na znaczną wysokość odszkodowania mężczyźni prosili o nie podawanie nazwiska) stracili wszystko, co zasadzili na 160 hektarach pól położonych w okolicach wsi Jegłownik i Wikrowo. Większość upraw stanowiły dające większy dochód niż zboże - warzywa. Swoje straty rolnicy oszacowali na 3 mln zł i postanowili domagać się zadośćuczynienia od budżetu państwa.
     - My rowy melioracyjne, które przecinają nasze pola czyściliśmy, a mimo to zostaliśmy podtopieni - mówią rolnicy. - Naszym zdaniem winę za to ponoszą urządzenia melioracyjne, których zadaniem jest utrzymanie poziomu wody na stałym poziomie, a które nie poradziły sobie z jej zwiększoną ilością. Winę za to ponosi właściciel urządzeń, czyli skarb państwa i Zarząd Melioracji.
     Pisma z żądaniem wypłaty odszkodowania wysłane zostały do Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie oraz elbląskiej delegatury Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
     - Naszym zdaniem nie przyczyniliśmy się do powstania strat w żuławskich uprawach - mówi dyrektor WMZMiUW w Elblągu, Bogdan Szymanowski. - Urządzenia, które są pod naszą opieką działają, mamy odpowiednie zezwolenia, będziemy się więc bronić i bez wyroku sądowego nie zamierzamy niczego wypłacać.
     Rolnicy zapowiedzieli, że jeśli władze regionu ani zarząd do 15 sierpnia nie uczynią nic, by naprawić szkody, sprawa trafi do sądu.
     - Przekazaliśmy pełnomocnictwa prawnikowi i jesteśmy gotowi walczyć o swoje - mówi Wojciech B.
     O skierowaniu spraw o odszkodowania na drogę sądową mówi wielu rolników żuławskich. Na dowód zasadności swoich roszczeń mają protokół pracy specjalnej komisji, która w gminie szacowała straty po ulewie. Tylko w okolicach Gronowa Elbląskiego pod wodą znalazło się prawie 1000 hektarów upraw. Straty z tego tytułu wynoszą ponad 5 mln zł. Zdaniem członków komisji przyczyną podtopień były niesprawne tzw. urządzenia podstawowe, których utrzymaniem zajmuje się zarząd melioracji.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama