UWAGA!

Oficer dyżurny pomógł odnaleźć zagubionego grzybiarza

 
Elbląg, Sierżant Tomasz Sznicer pomógł zagubionemu grzybiarzowi
Sierżant Tomasz Sznicer pomógł zagubionemu grzybiarzowi (fot. KMP Elbląg)

Starszy mężczyzna zadzwonił wczoraj (24 października) do oficera dyżurnego z prośbą o pomoc. Był na grzybach i nie mógł odnaleźć drogi do domu. Funkcjonariusze powiadomili służby leśne i dzięki dobrej koordynacji grzybiarz cały i zdrowy trafił do domu.

Wczoraj (24 października) około godziny 16 pod 997 zadzwonił starszy, przestraszony mężczyzna. Powiedział policjantowi, że był na działce na elbląskich Bielanach, wszedł do lasu zbierać grzyby i od godziny błąka się szukając drogi do domu. Za radą policjanta mężczyzna znalazł w pobliżu słupki graniczne postawione przez leśników. Ci pomogli określić położenie pechowego grzybiarza, odnaleźć go i przewieźć do domu. W podziękowaniach przekazanych policji podkreślał, że gdyby nie szybka pomoc, jego spacer mógłby skończyć się bardzo źle.
      
       Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji warto zatem poznać i zapamiętać kilka prostych wskazówek, które pozwolą nam uniknąć stresujących przeżyć w czasie grzybobrania:
       - udając się do lasu powiadom bliskich w jakiej okolicy będziesz przebywać
       - określ ramy czasowe powrotu do punktu zbiórki lub miejsca zamieszkania
       - staraj się, aby podczas leśnej wyprawy towarzyszył Ci ktoś znajomy, unikaj samotnych wędrówek
       - w miarę możliwości wyposaż swój ubiór w elementy odblaskowe, dzięki którym będziesz widoczny w czasie zmiennej aury lub zapadającego zmroku
       - jeśli towarzyszą Ci dzieci lub osoby starsze, schorowane, nie trać ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może wystarczyć, aby zagubili się w lesie.
       - informuj bliskich lub osoby towarzyszące o nawet najmniejszych zmianach trasy oraz czasu powrotu w umówione wcześniej miejsce zbiórki
       - przedmioty wartościowe pozostaw w domu, unikniesz tym samych ich zagubienia lub kradzieży
       - udając się do lasu autem nie zostawiaj w nim rzeczy, które mogą stanowić atrakcyjny łup dla złodzieja. Pamiętaj, aby zamknąć pojazd. Dobrze zabezpiecz kluczyki od samochodu.
       - znajdź element charakterystyczny na danym terenie, który ułatwi Tobie odnalezienie drogi powrotnej
       - naładuj dokładnie baterię swojego telefonu komórkowego. Nawiązanie kontaktu telefonicznego umożliwia niezwłoczne podjęcie skutecznych działań w sytuacji zagubienia się w lesie. Jeśli masz problemy z zasięgiem znajdź miejsce nieosłonięte drzewami, wzniesienia czy polany.
       - pamiętaj, że jesteś w lesie gościem! W razie spotkania z dziką zwierzyną nie zbliżaj się do niej. Należy powoli się wycofać. Nawet jeżeli jest to młode zwierzę w pobliżu najpewniej znajduje się osobnik dorosły.
       - bezpieczeństwo w lesie to także aspekt zdrowotny; chroń się przed kleszczami używając przeznaczonych do tego preparatów, a po każdej wycieczce dokładnie sprawdzaj ciało. Kleszcze przenoszą groźne choroby: zapalenie opon mózgowych oraz boreliozę.
      
Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama