UWAGA!

Olsztyn siedzibą sztabu 16. Dywizji?

2019-09-05
Aktualizowany 2019-09-05 13:13
 
Elbląg, Olsztyn siedzibą sztabu 16. Dywizji?
(fot. Anna Dembińska)

Czy sztab 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, który dwa lata temu został wyprowadzony z Elbląga, będzie miał swoją siedzibę w Olsztynie? Tak wynika z naszych nieoficjalnych informacji. „Na tym etapie nie możemy mówić o potwierdzeniu lub nie tej lokalizacji” - odpowiada na nasze pytania wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Przypomnijmy, że sztab 16 PDZ musiał wyprowadzić się z Elbląga do Białobrzegów pod Warszawą, bo do naszego miasta w 2017 roku wprowadziło się dowództwo Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód i dwa sztaby z punkty widzenia obronności i wojskowości nie mogły funkcjonować w jednym miejscu. Nie pomogły protesty samorządowców, niektórych parlamentarzystów. Decyzja była nieodwołalna, a sztab dywizji NATO zajął dawną siedzibę 16 PDZ przy ul. Podchorążych, którą rozbudował na własne potrzeby.
      Tymczasem jednostki 16 PDZ nadal stacjonują w regionie elbląskim, a są to 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej, jeden dywizjon 15. Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi (stacjonuje przy ul. Mazurskiej) i 16. Pułk Logistyczny (ul. Łęczycka i Królewiecka), który powstał na bazie 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego.
      Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce sztab 16 PDZ ma się przenieść z Białobrzegów do Olsztyna. Ministerstwo Obrony Narodowej nie chce oficjalnie potwierdzić tej informacji. Z Wydziału Prasowego MON otrzymaliśmy następującą odpowiedź na nasze pytania: „Uprzejmie informujemy, iż kwestia umiejscowienia dowództwa 16. Dywizji Zmechanizowanej jest obiektem analiz pod kątem wojskowym, ekonomicznym i społecznym. Na tym etapie nie możemy mówić o potwierdzeniu lub nie tej lokalizacji”
      Co ciekawe, gen. dyw. Krzysztof Radomski, obecny dowódca 16 PDZ, uczestniczył w obchodach sierpniowych święta Wojska Polskiego właśnie w Olsztynie, co tylko wzmogło spekulacje na temat nowej lokalizacji sztabu.
      - Kilka dni temu rozmawiałem z wiarygodną osobą i nie mam potwierdzenia, że sztab przeprowadzi się do Olsztyna, choć prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz mówił podczas tych uroczystości, że ten temat jest blisko realizacji - Ryszard Klim, który od 10 lat jest prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Samorząd elbląski powinien być tym tematem zainteresowany, ale na razie jest cisza.
      "Wojsko wraca do Olsztyna, co zapewne cieszy olsztynian pamiętających wojskową historię miasta. Jednym z potwierdzeń tego faktu były dzisiejsze wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, które odbyły się na placu Solidarności i którym miałem przyjemność patronować" - napisał 18 sierpnia na swoim profilu na Facebooku Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - "Mam nadzieję, że organizacja tego wyjątkowego, patriotycznego święta w Olsztynie stanie się tradycją, zwłaszcza, że „jaskółki ćwierkają”, iż sztab 16 Dywizji ma być zlokalizowany w Olsztynie".
      - Docierają do nas informacje, że jest rozważane rozmieszczenie wojska w Olsztynie, ale nie mamy potwierdzonych informacji w tej sprawie. Sami czekamy na oficjalne komunikaty wojska - napisała w odpowiedzi na nasze pytania Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy prezydenta Olsztyna. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • brawo pis. .. zamulacie Elbląg czym się da, pewnie urobkiem z dna. .. .. liczycie na trochę głosów z postponowanego przez was miasta i tylko dlatego ponoć nie ma, ,decyzji, ,. .. .. a poszli wy tam gdzie wasze miejsce. .. .
 • To jest jakiś kabaret! Szpital wojewódzki też może przeniesiecie?
 • Okradania ciag dalszy.Co za dazy nieustannie do tego,zeby zniszczy to miasto?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  1
  Sie pytam(2019-09-05)
 • Jeśli PiS tego nie zatrzyma to straci poparcie wielu osób nie tylko w Elblągu, ale całym regionie. Zachałnne łapy Olsztyna, to skandal
 • Ostatnia wersja wskazuje Białystok jako siedzibę sztabu 16 DZmech. a opóźnienie w decyzji wynika stąd, że możliwa jest reorganizacja dywizji (prawdopodobnie na bazie tej jednostki powstaną dwie oddzielne formacje).
 • A Jarosław Kaczyński podobno tak kocha Elbląg. Może załatwić sprawę dla Elbląga jednym telefonem. Jeśli naprawdę przeniosą do Olsztyna to mieszkańcy miasta powinni podziękować już za służbę Wilkowi, Krasulskiemu i innym ludziom dobrej zmiany. Do zobaczenia przy urnach. Jeszcze przed wyborami musi być oficjalna decyzja bo po wyborach to zrobią co zechcą bez konsekwencji dlatego nie można zostawić tematu na '"powybory".
 • Teraz rozumiem dlaczego Jarosława K. tak entuzjastycznie witały władze Olsztyna. Hańba.
 • olsztyn, olsztyn i tylko olsztyn. Mam nadzieje że w razie konfliktu zbrojnego Olsztyn a nie Elbląg pójdzie na pierwszy ogień żeby stawić czoła zagrożeniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  3
  Strateg.Jack.Strong(2019-09-05)
 • J****ć olsztyn krótko.
 • może zabierzecie to z kibla co nawalimy do olsztyna.
 • Strateg. Jack. Strong. .. jasne. .. gdyby nie międzynarodowa, to tak. Jak dane miasto ma nie być celem to nie może być w nim wojska. Był taki czas w Polsce i to po 89,że generalnie wojsko miało być po za miastami. W ich pobliżu a nie w nich samych. Powiedz mi, w czasie konfliktu gdzie są schrony dla elblążan, maski p. gaz, ujęcia wody, jak prądu by nie było itp. itd. Sprawy te są w głębo. .du. .. A nie powinny !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  Zaniedbania .(2019-09-05)
 • Macie pokaz co robią politycy PO i PSL wyprowadziło wojsko z Elbląga a PIS do olsztyna zamiast powrót do Elbląga.
Reklama