UWAGA!

Oni chcą do Europy

 
Elbląg, Oni chcą do Europy
fot. Telewizja Elbląska (arch. portEl.pl)

Znamy już prawdopodobnych liderów list wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszych miejscach nie ma niestety osób związanych z Elblągiem lub chociaż regionem elbląskim. Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja.

Do 16 kwietnia komitety wyborcze muszą zgłosić do Państwowej Komisji Wyborczej skład listy wyborczych. Okręg nr 3 (województwa warmińsko – mazurskie i podlaskie) jest o tyle specyficzne, że wybiera się tylko dwóch parlamentarzystów. To w praktyce oznacza, że mandat zdobędą „jedynki” dwóch największych partii. Za taką hipotezą przemawiają wyniki dotychczasowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dotychczas z naszego okręgu mandaty zdobywały „jedynki” dwóch największych komitetów wyborczych.
       Z dużym prawdopodobieństwem można więc założyć, że europarlamentarzystami z naszego okręgu zostaną Tomasz Frankowski – lider listy Koalicji Obywatelskiej i Karol Karski - „jedynka” na liście Prawa i Sprawiedliwości. Tomasz Frankowski jest były piłkarzem m.in. Jagiellonii Białystok i Wisły Kraków. Z regionu elbląskiego wspierać go będą obecny poseł Jacek Protas (Platforma Obywatelska) i Władysław Mańkut, były parlamentarzysta Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wsparciem na zachodnich kresach okręgu będzie radna powiatowa PiS z Bartoszyc – Jolanta Andruszkiewicz oraz... poseł z okręgu gdańskiego Tadeusz Cymański.
       W przypadku pozostałych komitetów – stawka jest równie ważna. W wyborach do europarlamentu obowiązuje próg wyborczy – 5 proc. Oznacza to, że konieczne jest zdobycie 5 proc. głosów w skali kraju, aby być branym pod uwagę przy rozdziale mandatów w całej Polsce. Dlatego liczba głosów zdobyta w okręgu nr 3 może mieć znaczenie w przypadku komitetów walczących o przekroczenie progu i zdobycie mandatów w innych okręgach.
       „Jedynką” na liście Wiosny będzie Monika Falej – działaczka społeczna z Olsztyna, dyrektorka Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Wspierać ją będzie m.in. Katarzyna Dzik i Piotr Ambroziak z Iławy.
       Pierwsze miejsce na liście „Kukiz '15” otrzymał Andrzej Maciejewski, poseł z okręgu olsztyńskiego. Pewną ciekawostką jest fakt, że poseł z okręgu elbląskiego Andrzej Kobylarz będzie liderem listy Kukiz '15 w okręgu nr 1 (Gdańsk).
       Robert Winnicki, poseł z okręgu nr 1 (Legnica) będzie "jedynką" na liście Konfederacji.
       Pełne listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego będą znane do 16 kwietnia.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama