UWAGA!

Opinie biegłych mają wiele wyjaśnić

Dziś (7 maja) w sądzie przesłuchani zostali nieletni świadkowie oraz ofiara pobicia, do jakiego doszło w marcu w elbląskim Pogotowiu Opiekuńczym. Ich zeznania wzbudziły wątpliwości. Sąd zdecydował więc o sporządzeniu opinii przez psychologa. Specjalista ma ocenić stopień konfabulacji, a także relacje panujące między dziećmi.

Przypomnijmy: 29 marca wieczorem na terenie Pogotowia Opiekuńczego 16-latek pobił swojego 14-letniego kolegę, a inny wychowanek sfilmował to telefonem komórkowym. Film trafił do mediów i wywołał poruszenie. W placówce została przeprowadzona kontrola, o wynikach, której informowaliśmy (Kontrola w Pogotowiu Opiekuńczym, były nieprawidłowości, są kary).
     Swoje działania prowadzi również policja i prokuratura. 16-latek trafił do schroniska dla nieletnich w Gdańsku Oliwie.
     Dziś (7 maja) o godz. 10 w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich odbyło się posiedzenie, podczas którego – w obecności psychologa - przesłuchanych zostało czterech nieletnich świadków zdarzenia oraz pokrzywdzony chłopak. Sąd przesłuchał także wychowawcę, dyrektorkę Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży oraz matkę sprawcy. Sprawa odbywa się za zamkniętymi drzwiami.
     - W związku z wyłączeniem jawności postępowania niewiele mogę powiedzieć – mówi sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. – Zdaniem sędziego, zeznania nieletnich nacechowane są sprzecznościami. Istotną okaże się więc opinia psychologa, który ma ocenić stopień konfabulacji, a także relacje panujące wśród dzieci.
     - Materiał dowodowy w tej sprawie został wyczerpany - kontynuuje sędzia Zientara. – Wszyscy świadkowie zostali przesłuchani. Pozostaje więc czekać na opinię psychologa dotyczącą nieletnich – może to potrwać dwa tygodnie. Ważna jest także opinia biegłego z zakresu medycyny, która wyjaśni, jaki uszczerbek na zdrowiu odniósł poszkodowany.
     - Sąd oczekuje również na opinię psychiatrów ze szpitala w Starogardzie Gdańskim, którzy zbadali 16-letniego sprawcę – dodaje rzeczniczka sądu. – Dużą nadzieję wiąże też z opinią wydaną przez schronisko dla nieletnich w Gdańsku Oliwie.
     Decyzją sądu,16-latek ma przebywać właśnie w tej placówce do końca czerwca. Jego pobyt może zostać przedłużony. Zależy bowiem od szybkości postępowania przed sądem.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Filmu nie widzialem ale musial go mocno kopac skoro tyle krzyku. Teraz pewnie czuje sie gwiazdorem. Psychiatrzy ocenia ze mial trudne dziecinstwo. .. i znamy dalej caly ten scheiss.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  smutny(2009-05-07)
 • przebadac doroslych!
 • teraz moze sie okazac ze to co ten 14 latek a nie 16 latek mowil, ze ci co to kamerowali to go zmusili do pobicia tego chlopaka to bedzie prawda. i ciekawe kto za to odpowie. i niestety bedzie trzeba przeprosic jego rodzine ciekawe kto to zrobi. bo wszyscy oczernialiscie cala jego rodzne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  siostrunia(2009-05-08)
 • To już wszystko wiemy. Dzieci-odrostki, przechytrzyły tych niby fachowców z sędziami włącznie. Było im nudno! Zdolna grupa ułożyła scenariusz i powstał film akcji. Słabym punktem była tylko charakteryzacja. Harde osobowości grają dalej, gdyż w tych rolach czują się dobrze. Cieszą się z autentycznych problemów dorosłych uczestników spektaklu. Wszystko wyszło naturalistycznie czyli -sukces, niczym w rasowym kryminale. Pogratulować. Myślę, że to miało być na prima-aprilis. Psycholog-ciekawe, czy ten ktoś ma swoje dzieci. Czy może ćwiczy teorię. Oj dorośli starzejecie się ! A dziennikarze przechodzą samych siebie. I to właśnie więcej krzywdy zrobicie młodym WY niż chłopięce kuksańce. Fakt, że takie grupy należy pilnować a kosztami obciążać biologicznych rodziców i ewentualnie ich szkolić w takich Pogotowiach. Państwo opiekuje się dzieckiem a ten niby rodzic. .. .ma wolność i myśli jak na tej aferze zarobić. To jest nawet inteligentne! Szukam dyplomowanego reżysera filmowego. Oskar murowany.
Reklama