UWAGA!

Opozycja radzi prezydentowi

 Elbląg, Paweł Jankowski i Witold Strzelec
Paweł Jankowski i Witold Strzelec

Elbląska Platforma Obywatelska uważa, że prezydent powinien powołać zewnętrzną firmę konsultingową, która zbadałaby elbląski rynek medyczny i oceniła rentowność zadłużonego na około 25 milionów złotych szpitala miejskiego.

Zdaniem członków Platformy miasto nadal nie ma konkretnego pomysłu na ratowanie swojego szpitala, a propozycje oddania placówki pod zarząd marszałka województwa lub też prywatyzacji niektórych oddziałów są raczej wątpliwe.
     - Jeżeli ktoś ma większy dług niż przychód, to jest to bardzo ciężka sytuacja. Uważamy, że prezydent powinien powołać niezależnego audytora, który zbadałby elbląski rynek medyczny i zapotrzebowanie na usługi medyczne, kierując się tylko czystym rachunkiem ekonomicznym, nie ulegając żadnym naciskom czy lobbingowi - mówi Paweł Jankowski z elbląskiej Platformy Obywatelskiej. - Wiemy, że jest to trudna sytuacja, więc staramy się pomóc, podpowiedzieć rozwiązania.
     Tymczasem z wcześniejszych wypowiedzi prezydenta Henryka Słoniny wynika, że przy wprowadzeniu planowanych zmian, szpital uda się utrzymać. Według niego jest jeszcze szansa pozyskania pieniędzy na dosprzętowienie i remont, a poza tym szpitale powinny podlegać zarządowi województwa, bo czuwałby nad tym jeden gospodarz i prowadziłby jedną politykę.
     Platforma Obywatelska zajęła też stanowisko w sprawie pomysłu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
     - To Elbląg, jako lider Związku Gmin Nadzalewowych, powinien wziąć w swoje ręce inicjatywę budowy kanału żeglugowego i jest to zadanie dla prezydenta - uważa Witold Strzelec, szef struktur miejskich PO w Elblągu. - Dla rozwoju miasta jest to zadanie niemal kluczowe.
     Zdaniem PO, to Związek Gmin powinien być tą strukturą, która zajęłaby się realizacją projektu.
     - Na dzisiaj nie ma podmiotu, na którego konto mogłyby trafić jakieś pieniądze na realizację tego projektu. Uważam, że Elbląg powinien zająć się przygotowaniem wniosku do Unii na konkretny projekt przekopu, projekt, który zawierałby badania, analizy, a także określenie skutków ekonomicznych czy finansowych inwestycji - dodał szef elbląskiej PO.
J

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a u ans w usa jest mnostwo doradcow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jefrej(2004-09-02)
 • struktur miejskich PO w Elblągu - to brzmi dumnie
 • wiadomo ze szpitali jest za duzo i ze ich strukture trzeba zracjonalizowac. nie robi sie tego z powodow politycznych. konsultanci nie potrafia takiego problemu rozwiazac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pocokomukonsultanci(2004-09-02)
 • czy ta firna oceni szpital zadarmo?czy cena za ocenę dołoży się do "imponującego" długu?
 • No nie żartujcie sobie PO-wiacy z naszych władz. Rachunek ekonomiczny, niezależny audytor, racjonalności i logistyka działań i przedsięwzięć. Raczycie żartować. I WY na to liczycie??????????????? Czy jest możliwe, aby Wasze dość racjonalne twierdzenia i uwagi się dopełniły. Śmiem mieć wątpliwości. A Wy ich nie macie? Och - nie posądzam WAS o to. Ale dajcie temu wyraz!!!!! NAMACALNIE - nie w kuluarach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2004-09-02)
 • Dlaczego mam zawsze wrazenie, ze Strzelec to tylko...............karierowicz
 • To nie wrażenie. To fakt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie strzelać(2004-09-03)
 • Coś mi się wydaje że ktoś jeszcze chce zarobić na trudnej sytuacji szpitala. Ciekawe czy ta zewnętrzna firma konsultingowa nie wywodzi się czasem z PO. Precz z biurokracją!!! Podobno za komuny (1989) było 4 razy mniej urzędników niż dziś!!! Jeśli połowie z nich trzeba dać w łapę żeby coś załatwić to trzeba zacząć krzyczeć: KOMUNO WRÓĆ (nie chodzi mi o ustrój ale o liczbę urzędników). Ja wiem że jest bezrobocie i trzeba rodzinkę, znajomych itd. posadzić na jakiś stołkach, tylko dlaczego my mamy za to płacić??? Dlaczego nasze ogromne składki na ubezpieczenie zdrowotne trafiają w tak małym procencie do służby zdrowia – BO NIEŚMIERTELNA BIUROKRACJA PRZEJADA PRAWIE WSZYSTKO!!! Może nie było by głupie by zmniejszać liczbę darmozjadów, a nie pozwalać by się rozmnażali w sposób nie kontrolowany. Przyrost biurokracji jest odwrotnie proporcjonalny do przyrostu naturalnego w Polsce. Precz z polityką pro biurokratyczną!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2004-09-03)
 • Panie PO-El, wedle politykiPWE "po pierwsze (i ostatnie): infrastruktura" to jest kolejne "kluczowe zadanie"... Od was wolałbym usłyszeć konkretne choć kierunki działań do zatrzymania odpływu ludzi i pieniędzy z biedaEl.
 • Po co firmę konsultingową Wystarczy sprawdzić oddziały wewnętrzny i ortopedii jak robione są wypisy z kilkudniowym opóźnieniem i przyjmowanie i wypisywanie pacjentów na zakładkę
 • "Swietny" pomysł PO. W krótkim czasie dług szpitala zwiększy się o następny milion.Za to gmina Ostróda , nie mając tak znakomitego fachowca, jak nasz Prezydent Henryk S.,ani "oponenta ,Pana Caesława D., potrafiła uporać się z problemem i sprywatyzować swój szpital. W Elblągu władze potrafią tylko upiększać klomby i trawniki oraz wprowadzać hipermarkety, natomiast nie podejmują szybkich i skutecznych decyzji w myśl zasady "czas to pieniądz" - wszak przy obecnym długu 25 mln zł dzienny przyrost długu z ustawowych odsetek wynosi ok.8300,-zł.A radni, w tym opozycyjni , mają coraz "lepsze pomysły".Nie zapominajmy tez o długu ZBK/20 mln zł/. Elblążanie- biada nam, lecz mamy to, na co zasłużyliśmy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  "ZADŁUŻONY"(2004-09-03)
 • oj Wituś Wituś, jak ty sobie wyobrażasz budowę kanału na terenie województwa pomorskiego przez Elbląg, podczas gdy pomorza nie interesuje wzmocnienie morskie Elbląga? troszkę cholera realizmu. Czemu zawsze trafi się facet który chce wprowadzić "kwadraturę koła"? Witek myslałem że jesteś mądry facet ale czas chyba zweryfikować zdanie o tobie, daruj sobie politykę, masz ciepłą posadkę, dbaj o nią, zostaw sprawy polityczne lepszym. przestań przynosić wstyd swojej lokalnej organizacji, pamiętaj dobry polityk 10 razy się zastanowi zanim coś trzepnie. cholera!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kolega z PO(2004-09-03)
Reklama