UWAGA!

Ormianie złożyli hołd ofiarom ludobójstwa

 
Elbląg, Ormianie złożyli hołd ofiarom ludobójstwa
(fot. Anna Dembińska)

Dzisiaj przypada 100. rocznica wydarzeń, które były początkiem ludobójstwa Ormian. Co ma z tym wspólnego Elbląg? W naszym mieście mieszka około 40 osób narodowości ormiańskiej, którzy wczoraj pod chaczkarem, tradycyjnym ormiańskim krzyżem przy ul. Bema, złożyli hołd ofiarom. - Pamiętamy i domagamy się, by Turcja i cały świat uznał, że to było ludobójstwo – mówił podczas uroczystości Genadik Martirosyan, prezes elbląskiego oddziału Stowarzyszenia Ormian w Polsce. Zobacz zdjęcia.

Co łączy piosenkarki Kim Kardashian i Cher, tenisistę Andre Agassiego, kierowcę rajdowego Alaina Prosta, ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa czy mistrza szachowego Garry'ego Kasparowa? W każdym z nich płynie ormiańska krew, to samo może o sobie powiedzieć około 40 mieszkańców Elbląga. Na całym świecie mieszka około 10 milionów Ormian, potomków osób, które 100 lat temu uciekły z Armenii przed śmiercią. 24 kwietnia 1915 roku ówczesne Imperium Osmańskie (dzisiejsza Turcja) rozpoczęło zakrojony na szeroką skalę proces mordowania osób narodowości ormiańskiej. Zginęło około półtora miliona osób.
       - To dla nas bardzo ważna data, bo nie ma rodziny, której nie dotknęłaby ta okrutna zbrodnia. Co roku obchodzimy ją uroczyście, by oddać hołd zamordowanym To dzień smutku, refleksji i dumy z tego, że jestem Ormianką – mówi Zuzanna Szmawonian, który mieszka w Elblągu od lat.
       O ormiańskiej tradycji i wierze przypomina chaczkar, tradycyjny krzyż ormiański, który od dziesięciu lat znajduje się przy kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Bema. Wczoraj pod krzyżem odbyła się uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę ludobójstwa Ormian.
       - Jesteśmy tu po to, by powiedzieć, że pamiętamy o tych tragicznych wydarzeniach i dopóki żyjemy, będziemy domagać się, by Turcja i świat uznały tę zbrodnię za ludobójstwo, by te wydarzenia zostały całkowicie wyjaśnione – mówił Genadik Martirosyan, prezes elbląskiego oddziału Stowarzyszenia Ormian w Polsce. - Jesteśmy wdzięczni polskiemu narodowi i Sejmowi, który w 2005 roku przyznał, że to było ludobójstwo.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kiedy Turcja odda ziemie zagarnięte Armenii i Kurdom????
 • Turcja to koszmarne, szowinistyczne państwo. Problem się zacznie jak całkiem opanują je porąbani wahabici. Wtedy ISIS wejdzie w posiadanie potężnej tureckiej armii i zaczną się prawdziwe problemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  5
  efingturks(2015-04-24)
 • turcja jest dobra i przyjazna. Gwarantuje nasze bezpieczenstwo. Druga armia NATO. Portel jest najlepszym miejscem na ormianskie roszczenia przeciwko turcji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  BowlingPamieta(2015-04-24)
 • Co to za ludobójstwo? Gdzie, kiedy i czemu? A nie pisać byle pisać.
 • Ormianom wolno uczcic i oddac hold w Elblagu ofiarom poltoramilionowego ludobojstwa ich rodakow, dokonanym przez turkow w 1915.Natomiast Polako w Elblagu nie wolno uczcic i oddac holu ppol milionowi naszych rodakow, wymordowanym przez ukraincow z OUN UPA, bo wydzial zieleni urzedu miasta wywalil9 kwietmoa tablice ku czci naszych rodakow z cmentarza Agrykola przy krzyzu Katynskim jako Nielegalnie ustawiony obiekt.
 • To po ile teraz wódeczkę sprzedają?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Alojzy4567(2015-04-24)
 • Jak pół Elbląga to Ukraińcy, to czego się spodziewasz? W takich Bartoszycach mają p-osła, którego ojczulek był w UPA.
 • Stawiać pomnik ku czci bestialsko zamordowanych Polaków (głownie dzieci, kobiety i starców) przez tchórzliwą (z normalny wojskie bali się walczyć), ukraińską bandą z UPA!
 • A może zaczniemy usuwać tabliczki pisowskie postawione nielegalnie ? To jasnej anielki co to za HUCPA pisowsko-ciemnogrodzka, jakieś kogielmogiel radiomaryjno-upowskie w tym Elblagu?
 • A, ,nasz sejm, ,coś zamiast o ludobójstwie Ukraińców z UPA dokonanym na 200 000 POLAKÓW coś bąka o jakiś nieporozumieniach. .. .. co to za, ,sejm polski, ,?
 • A może by tak poszperać po życiorysach tych co tabliczki o LUDOBÓJSTWIE UPA likwidują? Czy to nie aby członkowie Krajowego HOWYDU ONU w Elblagu?
 • Prosze popatrzyć, skromnie, ale pamiętają. .. A My co? PISOWE wdeptuja pamięć POLAKÓW w ziemię. .. .razem z PEOWYMI. .. .. czyli POPISOWE kantowanie historii!
Reklama