UWAGA!

Teraz ja - Ośliczka, niechciany lokator wodociągów

Elbląg, Ośliczka, niechciany lokator wodociągów
fot. AD (arch. portEl.pl)

We  września zeszłego roku na łamach portEl ukazał się artykuł na temat ośliczki w elbląskiej sieci wodociągów. Minęło pół roku i problem nadal istnieje.

Na łamach innej elbląskiej gazety w marcu ukazał się wywiad z dyrektorem EPWiK. Z wywiadu tego możemy się dowiedzieć, że chlorowanie wody może potrwać następne pół roku i my jako mieszkańcy musimy wykazać się cierpliwością...
       Jest tylko jeden szkopuł. Coraz więcej mieszkańców naszego miasta kupuje wodę do gotowania. Woda z kranu nie nadaje się do picia nawet po przegotowaniu. Nawet przy myciu zębów czuć nieprzyjemny zapach. Większość ludzi wychodzących z dyskontów z zakupami, wózki ma wypełnione wodą w baniakach. Warto przypomnieć, że miasto nasze weszło w nowy rok z nowymi cenami za odprowadzanie ścieków jak i za wodę. Cena wody wzrosła o 18 groszy, w czasie kiedy władze miasta wiedziały o problemie z ośliczką. I tu powstaje pytanie: czy dyrekcja EPWiK oraz władze miasta wiedząc o problemie nie powinni podjąć decyzji o postawieniu na osiedlach beczkowozów z czystą wodą, czy poprzez obniżenie jakości wody pitnej i zarazem podwyższenia cen nie działa się na szkodę mieszkańców? Wydaje się, że wymusza się na nas zapłatę za wodę niezdatną do picia i mycia przy równoczesnym wydawaniu przez nas pieniędzy na zakup wody w elbląskich sklepach, jak też instalowaniu filtrów.
       Z różnych artykułów zarówno rodzimych jaki zagranicznych można się dowiedzieć, że nieszczęsna ośliczka jest niegroźna dla zdrowia. Jej wielkość to od 8mm do 13 mm. Dr Gunter Gunkel z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie od lat zajmujący się limnologią, w jednym z opracowań na temat tego bezkręgowca napisał: ,,działania skierowane przeciwko ośliczce wodnej i innym bezkręgowcom obejmują przepłukiwanie, zwłaszcza nową metodą z użyciem CO2 oraz optymalizację procesu uzdatniania wody w celu ograniczenie zawartości organicznego węgla." Czy ta nowa metoda była, jest stosowana w Elblągu? Może płukanie metodą z użyciem CO2 byłoby bardziej znośne dla nas mieszkańców niż jej chlorowanie?
      
Mex.
Liczba publikacji: 34
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.8 4 10

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • złodzieje! w tej sytuacji, kiedy jakość wody jest nie do przyjęcia, to powinni cenny obniżyć! ciekawa jestem, czy ci prezeskowie, dyrektorzy i reszta tego badziewia używają tej "swojej" wody z ośliczką i innymi robaczkami do konsumpcji, nawet po przegotowaniu?! grajdoł ten elbląg!!!!!
 • ta woda jest nie do zniesienia, dziecko nie może się kąpać jak ma AZS, herbata jak chlorowany napój(sic) coś nowego maskara kto nam odda zdrowie, kto nam odda za filtry wode w butelkach, nie komisa powstanie do spraw wody, w Toruniu mają wodę źródlaną w kranach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  jamłasica(2015-03-27)
 • Nigdy nie miałem uczulenia od kiedy chlorują wodę w różnych miejscach powstają na skórze czerwone wysypki! Syf i tyle. Nie wiem jak to możliwe, żeby legalnie truć ludzi. Sanepid się tym nie zainteresuje z wiadomych przyczyn, tu potrzebne są badania niezależnego laboratorium! Jak to jest, że w pobliskim Gdańsku można pić wodę nieprzegotowaną prosto z kranu a w tym mieście nawet po przegotowaniu do picia się nie nadaje, mimo, że wykonano milionowe inwestycje z funduszy unijnych. Czy tylko Elbląg ma problemy z ośliczką czy równiez z osłami!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Podpułkownik(2015-03-27)
 • Woda jest ohydna, śmierdząca, nawet po przegotowaniu nie nadaje się do picia. Ciekawe czy osoby decyzyjne a'propos podwyżki opłat za wodę piją tę z kranu czy kupną?
 • mieszkancy powiini stawic się na spotkanie z prezydentem może cos wtedy wskóramy z woda bo wodociągi zbywają ludzi a woda jest chlorowana juz dluzszy czas.
 • kupują wode w butelkach zle bo woda jak nie bylo osliczki nie zdatna do picia jak pokazała sie osliczka co pokazuje ze woda w wodociagu jest bardzo czysta tez marudza ze za duzo placa i ferment sieja na ukraine spadac tam woda czysta ze az miło
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  kiszfasthusk(2015-03-27)
 • Wszystko zalezy co zawiera chlorowana woda i jakie tworza sie zwiazki chlorkowe. Bardzo szkodliwe sa zwiazki trichlormethanu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  obs2015(2015-03-28)
 • Czy ludzie którzy mają raka przewodu pokarmowego też mogą pić chlorowaną wodę?! Czy to jeszcze bardziej nie podrażnia zmian nowotworowych?! Ta woda jest paskudna :(
 • Podchloryn sodu, tym nas raczą wodociągi Elbląskie usilnie od pół roku nie mogące zwalczyć skorupiaka zwanego ośliczką. Mogą za to skutecznie zwalczyć mieszkańców. Oto wycinek artykułu nt. podchlorynu sodu! ". .. w nowoczesnych systemach do uzdatniania / dezynfekcji wody, chlor jest wprowadzany w postaci związanej na przykład jako - podchlorynu sodu (NaOCl). W wodzie podchloryn sodu rozkłada się powoli umożliwiając dłuższe uwalnianie wolnego chloru. W trakcie procesu dezynfekcji przy pomocy podchlorynu sodu pojawiają się znaczne ilości szkodliwych substancji w tym chloroformu i trihalometanów. Ogółem może powstawać do 235 związków toksycznych. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Podchloryn_sodu(2015-03-28)
 • woda jest ohydna!!!!! Za zla jakosc wody nie powinnismy placic, jak za Igatunek. Ludzie domagajcie sie tego.
Reklama