UWAGA!

Ostatnie dni na wymianę kart parkingowych

 
Elbląg, Ostatnie dni na wymianę kart parkingowych
fot. (arch. portEl.pl)

10 października 2014 roku sejm zdecydował o przedłużeniu okresu ważności tzw. starych kart parkingowych osób niepełnosprawnych do dnia 30 czerwca 2015 roku. Od środy (1 lipca) parkować na tzw. kopertach będą mogły tylko osoby z dokumentami wydanymi wedle nowych przepisów. Osobom uprawnionym do wymiany karty na nową pozostało już niewiele czasu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych trwa weryfikacja uprawnionych do korzystania z tzw. koperty. W wyniku zaostrzenia przepisów Prawa o ruchu drogowym karty parkingowe od dnia 1 lipca przysługują tylko:
       - osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
       - osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna),
       - osobom do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
       - placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
      
       Gdzie można wyrobić nową kartę?

       Jak informuje pani Ewa Cybula z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Elblągu wnioski o kartę przyjmowane są cały czas na bieżąco i nie ma żadnych ograniczeń terminowych (osoby uprawnione). Aby otrzymać nową kartę parkingową należy: złożyć w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Elblągu przy ul. Winnej 9 wniosek o wydanie karty parkingowej, fotografię o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy i dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej w kwocie 21 zł. - Składając wniosek przedstawia się do wglądu oryginał wraz z kserokopią prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień - wraz ze wskazaniem do karty parkingowej.
       Kartę parkingową wydaje się osobie prywatnej maksymalnie na 5 lat, a placówce na 3 lata. Trzeba ją odebrać osobiście, okazując dokument tożsamości, lub przez pełnomocnika, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz pisemnego pełnomocnictwa do odbioru karty.
       mk
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Dobrze, że zaostrzyli przepisy bo nie raz widać jak z samochodu z kartą dla niepełnosprawnych, wypada osoba sprawna na tyle by dziarskim krokiem ruszyć do marketu. Z drugiej strony kwestia egzekwowania tego przepisu żeby nie było, że jedna osoba niepełnosprawna a korzysta cała rodzina nawet gdy niepełnosprawnego nie ma w pojeździe. A tak w ogóle ja jako pełnosprawna bym się nawet wstydziła stawać na kopercie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AnaHana(2015-06-22)
 • ciekawe ilu teraz cwaniaków zaopatrzy się w takie karty
 • ciekawe jak ma odebrać osoba leżąca, osobiście należy ją przywieść na łóżku lub wózku inwalidzkim?!, co za głupi przepis!, po co pełnomocnictwo, skoro na druku jest rubryka kto może odebrać kartę, co za idiotyczne przepisy !!!!!
 • Po co mi (I grupa) karta parkingowa za 21 zł, skoro i tak za parkowanie muszę płacić bo jak mówi posłanka Gelert niepełnosprawny to bogaty. Z rehabilitacji muszę korzystać, więc będę brał faktury i odpisywał od podatku w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne. Szkoda lasu na te papiery, ale co robić.
 • nikt normalny nie wykorzystywał przywilejów inwalidów natomiast bandyci ustalający kryteria w tym zus i komisje bandytów złożonych ze zmotywowanych karierą pseudolekarzy bardzo chętnie stworzyli schody żeby przywileje uprawnionym niepełnosprawnym odebrać z byle błahego powodu np zabrakło ksera papierka.
Reklama