UWAGA!

Ostatnie takie posiedzenie w powiecie

 Elbląg, Ostatnie takie posiedzenie w powiecie
(fot. Anna Dembińska)

Radni powiatu elbląskiego spotkali się w piątek na ostatniej w tej kadencji sesji. Zanim podziękowali sobie za cztery lata współpracy, dyskutowali na temat bezrobocia, stanu wód i poziomu nauczania w szkołach, prowadzonych przez starostwo. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że jakość wód rzeki Elbląg, rzeki Dąbrówki oraz jeziora Druzno oceniana jest jako zła, nie spełniająca wymagań określonych w prawie. Trochę lepszy jest natomiast stan wód Zalewu Wiślanego. - Badania były prowadzone w dziewięciu punktach zalewu, w tym w trzech punktach granicznych i w miejscach dopływów rzek – poinformowała radnych Krystyna Wątroba, kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Elblągu - Podczas gdy elementy biologiczne Zalewu Wiślanego nie spełniają wymagań określonych w prawie, wskaźniki elementów chemicznych nie zostały przekroczone.
       Radny Jerzy Romanowski poruszył sprawę zatrucia ryb w jeziorze Druzno, do którego doszło w maju. - Postępowanie prowadzi prokuratura i nie ma jeszcze danych w tej sprawie – powiedzała Krystyna Wątroba. - Nasza rola sprowadzała się jedynie do przeprowadzania badań stanu wód, którego wyniki przekazaliśmy prokuraturze.
       Niezadowalające są także oceny jakości powietrza na terenie powiatu elbląskiego, które badane jest pod kątem ochrony zdrowia ludzi i roślin. - Podczas gdy jakość powietrza nie przekracza wymaganych standardów, przekroczony został wskaźnik benzopirenu, który jest wskaźnikiem rakotwórczym - poinformowała Krystyna Wątroba. - Należy zrobić wszystko, by doprowadzić go do standardu dopuszczalnego.
       Radni zapoznali się także z raportem na temat bezrobocia w powiecie elbląskim. - Od marca tego roku zauważamy systematyczny spadek bezrobocia w naszym powiecie, który wynosi obecnie 25,6 proc. - mówiła Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. - Jeszcze na początku tego roku wynosiło ponad 30 proc. Systematycznie zmniejsza się liczba bezrobotnych wśród ludzi młodych i powyżej pięćdziesiątego roku życia. Zanotowaliśmy także zwiększenie liczby ofert pracy. Obecnie dysponujemy także różnymi formami wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby do 30.i powyżej 50. roku życia.
       Analizy zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny w powiecie elbląskim dokonała Gabriela Effenberg, naczelnik wydziału promocji edukacji, Kultury i Sportu: - W powiecie elbląskim uczy się obecnie 1147 uczniów w 57 oddziałach, a zatrudnionych jest 189 nauczycieli. W ostatnim roku szkoły unowocześniły swoją bazę dydaktyczną, na którą wydano łącznie 725 tys. zł - mówiła podczas sesji. Posumowała także wyniki egzaminów gimnazjalnych i maturalnych, które nie były zadowalające, a jednak lepsze niż w roku ubiegłym. Zadowalająco w powiecie elbląskim wypadły natomiast, zdaniem urzędników, egzaminy zawodowe.
      
dk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • bosszze jakie to żałosne. Nie tekst, ale ocena stanu środowiska. Nikt za nic nie odpowiada, nikt nic nie wie. Co złe, samo samo się robi.
 • spadek bezrobocia? Chwilowy spadek, naprzyjmowali na staże i prace interwencyjne. Niektóre osoby do pchania karuzeli nie nadają się, a co dopiero do pracy. Rado Powiatu, jak do pracy biurowej w starostwie można przyjmować na staż osoby z wykształceniem zawodowym?
 • Stan czystości wód to efekt swawoli podmiotów gospodarczych na terenie naszego kochanego powiatu. Walą do tych wód co wyprodukują, a instutucje kontrolne to te co nic nie chcą, a dopiero potem nic nie mogą. Jak dla mnie zlikwidować tę komórkę w elblągu, bo szkoda na nich naszych podatków. Pół gronowa, mleczarnia, chłodnia, galwazernia, itd, itp swoje ścieki odprowadza do jeziora. Wszyscy oni wiedzą kto truje, jak truje, a tylko badają, badają, badają, badają i piją herbatkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  EdekEkolog(2014-11-08)
 • Bezradność albo bardzo mała skuteczność urzędów ochrony środowiska i zbyt małe kary za zatruwanie naszego środowiska, prowadzą do tego, że powietrze, jakość wód jest w coraz gorszym stanie. Powodem głównie (tak myślę) jest czucie się bezkarnym przez ludzi, którzy za parę groszy są w stanie wszystko zniszczyć. Największym problemem to: odprowadzanie trujących ścieków do rzek, jezior. rowów melioracyjnych, stosowanie przez rolników w nadmiarze środków ochrony roślin, następnie spalanie odpadów, śmieci na skalę niespotykaną wcześniej. Okres zimowy jest tym okresem, gdzie praktycznie wszędzie czujemy zapach (smród) spalin wydobywających się z kominów i najgorsze w tym wszystkim jest to, że ludzie w tych piecach spalają również odpady, śmieci, opony, plastikowe pojemniki itd. Weźmy salony samochodowe a mam na myśli te duże znane marki. .. smrodzą nieprzeciętnie czarnym smolistym dymem i ciekaw jestem bardzo, co oni w tych swoich piecach spalają?, może zużyte oleje, stare opony. .. wydawałoby się, że salony samochodowe stać na to, aby spalać takimi paliwami, aby nie zatruwać środowiska. .i tu znowu ta chciwość i brak odpowiedzialności. Na szczęście nie wszystkie salony samochodowe postępują tak jak wyżej napisałam, szkoda tylko, że jest ich tak mało. Prośba do wszystkich urzędów odpowiedzialnych za ochronę środowiska jak również do policji, czas przestać tolerować zatruwanie przecież naszego, zaznaczam naszego otaczającego środowiska i przyrody, którą my jesteśmy nieodłączną częścią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  ekolunia(2014-11-08)
 • Radni Miasta, Radni Powiatu, Radni Gminy, Starostwo, Sołectwo, Wójt, Prezydent, Sejmik, Wojewoda i ich Urzędy. Nowy Jork 12 Radnych - 8.336.697 osób, Warmińsko-mazurskie Radnych 555 - 1.450.000 osób i dlatego taki jest nieład.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  racjonalista(2014-11-08)
 • Wydział promocji edukacji? nic dziwnego, że coraz głupsza młodzież, jak się promuje edukację, a nie edukuje
 • jeśli po zawodówce to pewnie po znajomości i na jakieś wyższe stanowisko bo na konserwatora to tam trzeba mieć magistra
 • nepotyzm totalny:))))
 • aktywizacja osób bezrobotnych to najistotniejszy problem powiatu, dane statystyczne nie mają stanu faktycznego gdyż to tylko przejściowy interwencjonizm kilkumiesięcznych prac na ogół w mpo itp, Brak spójnej polityki dokształcania i przekwalifikowania doświadczonych zawodowo ludzi 45+i skutkuje kształceniem marnej jakości młodej kadry pracowniczej. Przekłada się to zjawisko na złą jakość usług, zasilanie rzeszy bezrobotnych, osób żyjących z zasiłków z nfz i długów czynszowych. Co zaś tyczy zanieczyszczania środowiska, to jest na to ciche przyzwolenie władz zezwalające np gronowskim przedsiębiorcom na traktowanie niczym niemych niewolników pracowników i urządzanie prywatnych folwarków.
 • czyli minęło 4 lata nic nie robienia, następne 4 lata przed wami drodzy radni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  ahbikj(2014-11-09)
Reklama