UWAGA!

Oświadczenie ws. odwołania prezesa sądu

 
Elbląg, Sąd Okręgowy w Elblągu
Sąd Okręgowy w Elblągu (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)

W sprawie odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu Marka Omelana otrzymaliśmy oświadczenie sądu, które publikujemy poniżej.

Dzisiaj około godziny 11 wpłynęło do Sądu Okręgowego w Elblągu pismo Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.10.2017r. o odwołaniu sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa tutejszego Sądu na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 12.07.2017r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2017r. poz. 1452).
       Odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących przyczyn odwołania, sędzia Marek Omelan wyjaśnił, że - po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Ławniczej i Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu - wystąpił do Rady Miasta w Elblągu o odwołanie z funkcji jednego z ławników w oparciu o art. 166 § 2 pkt 3 i art. 166 § 2a Prawa o ustroju sądów powszechnych, ponieważ w trakcie narady nad orzeczeniem ławnik ten zachował się w sposób urągający elementarnym zasadom kultury i etyki, czym dał jednoznaczny dowód, że nie powinien piastować tak odpowiedzialnej funkcji. Sędzia Marek Omelan wyraził przekonanie o słuszności tych działań, podjętych w trosce o wizerunek podległego Sądu i najwyższe standardy, jakie powinny cechować pracę orzeczniczą sędziów, w tym ławników.
       Informuję ponadto, że na podstawie art. 22b § 2 Prawa o ustroju sądów powszechnych funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu wykonuje wiceprezes Grażyna Borzestowska.
      
sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie interesuje nas to towarzysze. Jak bronice swojego koryta to jesteście szybciutcy z działaniami - oświadczenie napisaliście po 2 godzinach, a jak trzeba sprawy ludu załatwić, to ociągacie się miesiącami. Czas was pogonić.
 • Pytam, gdzie tutaj jakiekolwiek przewinienie? Prezes dopełnił swojego obowiązku! "Rada gminy, która wybrała ławnika, może go odwołać na wniosek prezesa właściwego sądu, w razie: niewykonywania obowiązków ławnika, zachowania godzącego w powagę sądu, niezdolności do wykonywania obowiązków ławnika. Wniosek prezesa sądu o odwołanie ławnika jest składany łącznie z opiniami właściwej rady ławniczej oraz kolegium właściwego sądu okręgowego albo z oświadczeniem prezesa właściwego sądu, że taka opinia lub takie opinie nie zostały wydane w terminie 21 dni od dnia doręczenia wniosku do zaopiniowania. W przypadku braku opinii prezes właściwego sądu przedkłada radzie gminy wraz z wnioskiem potwierdzenie jego doręczenia podmiotowi uprawnionemu do wydania opinii. Niewydanie opinii w terminie uważa się za niezgłoszenie uwag do wniosku. "
 • Ty tez szybko komentujesz panie Ziobrzysto.
 • Panie Marku będziemy o Pana walczyć! Nikt nie będzie bezpodstawnie odwoływał dobrych i mądrych ludzi!!!!!
 • więc dlaczego minister "sprawiedliwości" tak postanowił?????dziwne to wszystko
 • można?
 • Oświadczenie napisano po upływie ponad 24 godzin filozofie
 • Ławnik z PiSu i wszystko jasne
 • Jeśli ktoś tu coś złego na niego pisze to bandziory których pozamykał. Wiec śmiało wylewajcie swoje obelgi.
 • Proszę o podanie nazwiska ławnika
 • " w trakcie narady nad orzeczeniem ławnik ten zachował się w sposób urągający elementarnym zasadom kultury i etyki, czym dał jednoznaczny dowód, że nie powinien piastować tak odpowiedzialnej funkcjie" a dziennik elblaski pisze ze nie zgadza sie z tymi zarzutami. .. jak zwykle dziennik klamie
 • Żądam podania nazwiska łąwnika, o którego chodzi i który dostaje pieniądze za pełniona funkcję!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  5
  Kat.,Na.,Idiotów(2017-10-18)
Reklama