UWAGA!

Oszczędności w ratuszu. Prezydent zmniejsza zatrudnienie

 
Elbląg, Prezydent zapowiedział likwidację niektórych stanowisk w Urzędzie
Prezydent zapowiedział likwidację niektórych stanowisk w Urzędzie (fot.Witold Sadowski)

Milion złotych oszczędności rocznie - tyle ma przynieść reorganizacja w Urzędzie Miejskim, którą zapowiedział Witold Wróblewski. Prezydent zlikwiduje m.in. stanowiska zastępców dyrektorów departamentów. Zatrudnienie w ratuszu ma się zmniejszyć o ponad 20 osób. 

- Od rana miałem spotkania z zainteresowanymi osobami, by przekazać im informacje o moich decyzjach. Główną ideą zmian jest obniżenie kosztów bieżących funkcjonowania urzędu oraz sprawne i efektywne wykonywanie zadań, by urząd był jak najbardziej przyjazny mieszkańcom - tłumaczył prezydent Witold Wróblewski na dzisiejszej konferencji prasowej.
       Reorganizacja w urzędzie ma wejść w życie 1 kwietnia i to nie jest prima aprilis. Od tego dnia zostaną zlikwidowane wszystkie stanowiska (w sumie 15) zastępców dyrektorów poszczególnych departamentów. - Za dużo w urzędzie jest dyrektorów. Osoby, które sprawowały dotychczas te funkcje, otrzymały wypowiedzenia zmieniające, mają czas na podjęcie decyzji, czy je przyjmują. To wiąże się oczywiście z obniżeniem pensji – tłumaczył Witold Wróblewski.
       Z pracy w Urzędzie Miejskim mają odejść w sumie 23 osoby (z 473 pracowników ma w urzędzie zostać 450), większość na świadczenia emerytalne. W sumie zmiany w zatrudnieniu mają przynieść milion złotych oszczędności rocznie. - Kontynuujemy program dobrowolnych odejść na emeryturę i chcemy dać szansę awansu na stanowiska kierownicze młodym pracownikom – dodaje Witold Wróblewski.
       Od 1 kwietnia zmniejszy się liczba departamentów (z 16 do 14), referatów (z 47 na 42), komórek organizacyjnych (z 63 na 56) w Urzędzie Miejskim. W miejsce trzech departamentów budżetowych powstanie jeden – Departament Skarbnika Miasta, w jeden departament zostanie połączona promocja i kultura, to samo spotka edukację, sport i turystykę.
       - Na niektóre stanowiska dyrektorów nowych departamentów wkrótce ogłosimy konkursy, na pewno będzie on dotyczył Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki, który będzie się także zajmował żłobkami, by wszystkie sprawy dotyczące edukacji, od najmłodszych dzieci po maturę były w jednej strukturze – zapowiada Witold Wróblewski.
       Powstanie także samodzielny Departament Kontroli i Monitoringu oraz Departament Strategii i Rozwoju i Biuro Wsparcia Przedsiębiorczości (na bazie Biura Obsługi Inwestora). - Nie chodzi jedynie o zmianę nazwy, ale przede wszystkim o wzmocnienie współpracy z przedsiębiorcami w oparciu między innymi o Elbląski Park Technologiczny – dodaje prezydent.
       Swoją dotychczasową rangę stracą: Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego a także Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. W ich miejsce powstaną referaty. Prezydent wraca też do struktury, która istniała za czasów prezydenta Henryka Słoniny – oddzielnymi departamentami będą Zarząd Dróg oraz Inwestycji.
       Witold Wróblewski zlikwidował też społeczną funkcję oficera rowerowego, który dbał o przestrzeganie nowoczesnych standardów budowy ścieżek rowerowych w mieście. Powołał za to... pełnomocnika ds. kombatantów i współpracy z wojskiem (o tym czytaj w oddzielnym artykule).
       - Oszczędności nie będziemy szukać tylko w urzędzie, ale także w jednostkach i zakładach budżetowych. Miasto jest w trudnej sytuacji finansowej i musimy zrobić wszystko, by mieć pieniądze na wkłady własne do projektów unijnych i spłatę zadłużenia – zapowiada prezydent. Dopytywany przez dziennikarzy nie chciał jednak na razie mówić o kolejnych cięciach.
       Jak się dowiedzieliśmy, szefowie miejskich instytucji otrzymali od Witolda Wróblewskiego jasny sygnał: mają szukać oszczędności, gdzie się tylko da. A to zapewne oznacza także redukcję zatrudnienia.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekawe czy swoją pensję obniży i co się stanie z tamtymi ludźmi.
 • Spust Krokodyla - a ile on zarabia? Masakrycznie malo jak za zarzadzanie miastem, znajdzi mi prezesa korporacji ktory pracowalby za tak nedzne pieniadze.
 • Ja mogę iść na jego miejsce za 2500 netto.
 • Miasto z najwiekszym bezrobociem w Polsce, a nowy prezydent co. .Oczywiscie zwalnia ludzi. Masakra! PROSIMY O MIEJSCA PRACY ! NIE MAM ZA CO ZYC !
 • Na początek warto odnotować likwidację stanowiska Pełnomocnika ds. Rozwoju Komunikacji Rowerowej (Oficera Rowerowego) przy jednoczesnym powołaniu Pełnomocnika ds. Kombatantów i Współpracy z Wojskiem (źródło: Zarządzenie nr 62/2015). Porównując z innymi miastami, to dość "nowatorski" kierunek (ro)zwoju :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  8
  Łukasz23(2015-03-09)
 • Spokojnie przekwalifikują się i będą pracować w Centrum Rekreacji Wodnej im. Jerzego Wilka!;)
 • Mogę iść na jego miejsce za 2500zł netto i robić to samo. Na pewno robiłbym mniej niż niejeden fizol na budowie, który pracuje na czarno za 1500zł. W UM najwięcej pracują klimatyzatory i ekspresy do kawy. Ty to nazywasz zarządzanie miastem, że zamiast dać ludziom pracę to ich zwalnia? A może tak każdemu pracownikowi uciąć po 1% pensji? Wydaje się to lepszym rozwiązaniem niż odbieranie ludziom chleba całkiem. Pomyśleć, że taki zwykły szary człowiek pomyśli lepiej niż banda zarządzająca miastem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  19
  Spust_krokodyla(2015-03-09)
 • Jak zwykle, wszystko kosztem ludzi. .. Widzę, że coraz bardziej modna staje się oligarchia w tym mieście!
 • Jak to się ma z obietnicami. Czyżby ten prezydent został przywieziony w teczce i nie znał realiów finansowych miasta. Wcześniej obiecanki a teraz oszczędności. Mają szczęście Ci co mieszkają na Częstochowskiej. Bo do dziś nie byłaby remontowana.
 • No tak; wynagrodzenie tych 20 osób pokryje zarobki 3 wiceprezydentów i sekretarza. Supe posunięcie! Czyżby Wróblewski był aż tak cienki, że potrzebuje wsparcia aż 4 osób?
 • Niech zlikwiduje jeszcze stanowiska prezesów spółek komunalnych. Wtedy więcej zaoszczędzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  2
  janziolo(2015-03-09)
 • Po co ten sarkazm Czarku?
Reklama