UWAGA!

Oszuści podają się za Twoich znajomych i wyłudzają pieniądze

 Elbląg, Oszuści podają się za Twoich znajomych i wyłudzają pieniądze
fot. WS (arch. portEl.pl)

Policjanci z Braniewa wyjaśniają sprawę oszustwa, do której doszło na jednym z portali społecznościowych. Sprawca, podając się za właściciela profilu, rozesłał do jego znajomych wiadomość z prośbą o przesłanie pieniędzy. Zareagował jeden kolega, tracą w ten sposób 500 zł. Funkcjonariusze ostrzegają przed oszustami. Bądź czujny, gdy ktoś poprosi Cię o pilny przelew!

Kryminalni z Braniewa wyjaśniają sprawę oszustwa, do którego doszło na jednym z portali społecznościowych. Wczoraj 911 lutego) do jednostki policji zgłosił się młody mężczyzna informując, że nieznany sprawca uzyskał dostęp do jego profilu. Co więcej, osoba ta podszywając się za użytkownika rozesłała do jego znajomych wiadomość z prośbą o dokonanie wpłaty określonej sumy na podane konto bankowe. Swoje działanie sprawca umotywował trudną sytuacją finansową. Jeden ze znajomych poszkodowanego odpowiedział na apel i wysłał 500 zł, by pomóc koledze. Mężczyzna nie wiedział, że ma do czynienia z oszustem. Właściciel profilu zorientował się, że doszło do przestępstwa, gdy znajomy zapytał, czy jego sytuacja uległa poprawie. Po tym, od razu przyszedł do policjantów.
      
       Działanie oszustów w sieci

       Opisany schemat działania sprawców staje się coraz powszechniejszy. Przestępcy wykorzystują możliwości Internetu, by nielegalnie się wzbogacać. Co jest najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia cyberprzestępcy? Te zasoby sieciowe, za pośrednictwem których może mieć kontakt z największą liczbą użytkowników i uzyskać jak największe zyski. W dzisiejszych czasach prawie wszyscy serfujący w sieci mają konto na portalu społecznościowym (coraz częściej nawet kilka kont). Ta sytuacja powoduje, że strony te cieszą się wielką popularnością pośród cyberprzestępców.
      
       Jak ustrzec się przed takim działaniem przestępcy? Jak nie paść ofiarą oszustów w sieci?
       Przede wszystkim użytkownicy kont na portalach muszą być czujni! To właśnie brak ostrożności właścicieli kont jest główną bronią w rękach cyberprzestepców. Po drugie – gdy otrzymasz od znajomego podejrzaną wiadomość z prośbą o pilny przelew gotówki – zanim podejmiesz decyzję o przesłaniu pieniędzy, koniecznie skontaktuj się osobiście z tym kolegą/koleżanką! Jeżeli okaże się, że była to próba oszustwa Twój znajomy powinien zmienić hasło i powiadomić policję.
      
      
      
      
st. sierż.Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama