UWAGA!

Ożywianie Zalewu

 Elbląg, Ożywianie Zalewu
fot. Anna Dembińska

W środowy (13 października) wieczór w Galerii Nobilis w Światowidzie obyło się spotkanie podsumowujące miniony sezon żeglarski na Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim. Przypomniano najważniejsze przedsięwzięcia realizowane w ostatnim czasie na Zalewie oraz wręczono nagrody najlepszym żeglarzom ostatniego sezonu.

Podczas spotkania miała miejsce prezentacja filmu „Zalew Międzynarodowy”, dzięki któremu żeglarze mieli okazję powspominać lipcowe Pierwsze Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków oraz zapoznać się z najważniejszymi przedsięwzięciami realizowanymi przez władze naszego miasta i województwa na Zalewie Wiślanym. Celem władz jest bowiem uaktywnienie Zalewu oraz właściwe wykorzystanie tego akwenu pod względem gospodarczym i turystycznym.
       Organizatorami wyżej wspomnianych regat byli marszałkowie województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz gubernator obwodu kaliningradzkiego. W ramach regat odbyła się we Fromborku konferencja Forum E 70 „Litwa – Rosja – Polska – połączeni wspólną drogą wodną”, której celem było przedstawienie i omówienie perspektyw zagospodarowania drogi E 70 przebiegającej przez te kraje. W otwarciu tych regat uczestniczył minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. Fakt ten pokazuje, że kwestia właściwego wykorzystania Zalewu rozpatrywana jest nie tylko na szczeblu lokalnym, lecz także ogólnopolskim.
       – Od samego początku, jak tylko zostałem marszałkiem, obligowałem swoich współpracowników z Elbląga do zajęcia się sprawą uaktywnienia Zalewu Wiślanego – powiedział podczas spotkania marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas – Nie chodzi tu tylko o sprawy związane z żeglarstwem, ale także o wykorzystanie go pod względem gospodarczym i turystycznym. Jest to bowiem akwen olbrzymich, niewykorzystanych możliwości. Obecnie mamy za sobą pierwsze efekty działań zmierzających do właściwego wykorzystania Zalewu Wiślanego – dodał. – Chodzi tu szczególnie o kwestię wykorzystania drogi wodnej E 70. W planach jest także budowa portów i jachtowych przystani w Elblągu, Tolkmicku czy Braniewie. Następnym etapem ma być zbudowanie takiego portu jachtowego we Fromborku. Naszym celem jest również wykorzystanie Zalewu pod względem turystycznym i żeglarskim. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione. Udało nam sie umiędzynarodowić wspomniane w filmie, lipcowe regaty i zaprosić władze obwodu kaliningradzkiego do tego przedsięwzięcia. Zainteresowanie sprawą rozwoju i wykorzystania potencjału Zalewu Wiślanego wykazał również minister Radosław Sikorski. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się tak ożywić Zlew, że ruch żeglarski będzie na nim co najmniej tak duży, jak na jeziorach mazurskich.

 


       Spotkanie zwieńczyło wyróżnienie najlepszych żeglarzy tego sezonu przez prezesa Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Henryka Falla. W tym sezonie na Zalewie Wiślanym odbyło sie dwanaście regat, w których łącznie udział wzięło ok. 1300 uczestników. Zapowiedziano kolejne, drugie już Regaty o Puchar Trzech Marszałków w następnym sezonie.
       Nie pozostaje nic innego, jak wierzyć, że zabiegi zmierzające ku ożywieniu Zalewu Wiślanego przyniosą zamierzone efekty i będzie on wreszcie zgodnie z życzeniem wielu elblążan należycie wykorzystany pod względem turystycznym i gospodarczym.
      
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ożywić gospodarczo i turystycznie. A Sanepid jak co roku zamknie wszystkie plaże i stwierdzi że przebywanie w zalewowej wodzie grozi śmiercią lub kalectwem.
 • Weźcie się w końcu do sensownego planowania i roboty wspaniali urzędnicy !!!!
 • A ja pewien byłem, że to "Dzień Buraka". Przepraszam za mą napastliwość, ale to sobie właśnie pomyślałem, przedzierając się do drzwi wejściowych w tumanach (a może raczej pomiędzy nimi) papierosowego dymu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bez tolerancji(2010-10-15)
 • Wszędzie polityka bleeeee
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  .,..,,.,(2010-10-15)
 • dajcie tego Nowaczyka na prezydenta może on coś ruszy w tym mieście a raczej w tej wsi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Marek J.(2010-10-15)
 • Ożywienie Zalewu Wiślanego może być tylko wtedy gdy wreszcie zostanie przekopana mierzeja, inaczej smród, brud i ubóstwo. Dziwię się politykom że zamiast kopania spotykają się, gadają a i tak to nie przyniesie żadnych korzyści. Wiadomo że cała kasa idzie na jeziora mazurskie a ochłapy z łaski reszcie, czy na prawdę politycy myślą że ludzie nic nie widzą i nic nie wiedzą. KONKRETNIE KIEDY PRZEKOP I BUDOWA PORTU ŻEGLARSKIEGO W ELBLĄGU. KIEDY. !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meloman(2010-10-15)
 • Szanowni Państwo w latach 2000 i 2001 byłem współorganizatorem międzynarodowych regat na optymistach w Zatoce Elbląskiej. Niestety ówczesny wojewoda wprowadził w następnych latach zakaz uprawiania sportów wodnych w Zatoce Elbląskiej. Tak skończyła się prywatna inicjatywa ożywienia zalewu. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2010-10-15)
 • Szanowny Pan minister Radosław Sikorski jest z partii, której centrum dowodzenia jest w Gdańsku. Nikomu z tego rejonu nie zależy na nędzy elbląskiej, a tym bardziej na tworzeniu sobie konkurencji w postaci portów czy przystani. Ludzie toć to propaganda większa jak w PRLu! Media kłamią!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zniesmaczony(2010-10-15)
 • Konferencje, zjazdy, spotkania. .. pusta gadanina. urzędasy potrafia TYLKO GADAĆ, a efektu zadnego. Tak jak moj poprzednik napisal wyzej, ruszyć d. .. y, urzędasy, ze swych foteli, "przewietrzyc portki " i do roboty !Bo z pustego gadania Waszego NIC NIE BEDZIE
 • drugi z prawej, na zdjęciu poniżej -ledwo zmiescił sie na krześle. Chyba z przepracowania tak mu bebzon urusł ?
 • A ten pierwszy to konsul w kaliningradzie- "brat łata" - tez niezły numerant.
 • Działalność oswiatowa prowadzona społecznie przez inż. Jerzego Kulasa dała pozytywna rezultaty i coraz mniej obywateli Elbląga nie wie że jednostki dopuszczone do pływania po Zalewie Wiślanym (wewnętrzne wody morskie) nie moga zgodnie z przepisami wypływać na morze Bałtyckie - nie ta głebokość zanurzenia potrzebna do utrzymania stateczności, nie ten poziom wyszkolenia żeglarzy itd. Politycy albo w dalszym ciągu niekompetentni albo cynicznie wykorzystują niekompetencje elblązan i obiecuja bezsensowny przekop bo elblązanie wola głosowac na marzenia niż na realne programy np oczyszczenie wód zalewu a szczególnie oczyszczenie wód Zatoki Elbląskiej stanowiącej naturalne kąpielisko dla miasta Elbląga. Liderem niekompetentnych jest niestety członek PO Pan Jerzy Wcisła. Efekty jego działalności można oglądać po obu stronach rzeki Elbląg. Surrealistyczny Port Morski.
Reklama