UWAGA!

Pamiątki po generale w Muzeum AK

 Elbląg, Bolesław Nieczuja- Ostrowski zmarł w 2008 r., tu podczas swoich setnych urodzin
Bolesław Nieczuja- Ostrowski zmarł w 2008 r., tu podczas swoich setnych urodzin (fot. Paweł Serocki, arch. portEl.pl)

Pamiątki po generale Bolesławie Nieczui - Ostrowskim znajdują się w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Jego pracownicy opisują i digitalizują bezcenne archiwalia. Następnie zostaną one udostępnione naukowcom zainteresowanym postacią wojskowego. 

W ubiegłym roku Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzbogaciło się o pamiątki po generale Bolesławie Nieczui – Ostrowskim. Rodzina generała przekazała korespondencję z żołnierzami, własnoręcznie spisane wspomnienia, zdjęcia.
       – Archiwalia po generale Nieczui- Ostrowskim są opisywane i digitalizowane – informuje Piotr Koziarz, specjalista ds. PR i promocji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
       Pamiątek po generale na razie nie będzie można oglądać na muzealnych ekspozycjach. Po opisaniu i zdigitalizowaniu archiwalia będą udostępnione pracownikom naukowym. Dokumenty dotyczą działalności partyzanckiej oraz pracy społeczno – kulturalnej i naukowej generała. Ułatwią one m. in badania naukowe nad Polskim Państwem Podziemnym w okresie II wojny światowej.
       Bolesław Maria Nieczuja Ostrowski (1907 – 2008) był oficerem Wojska Polskiego. Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej. Wojnę skończył w stopniu podpułkownika jako dowódca 106 Dywizji Piechoty AK ps. „Dom” w Małopolsce. Po wojnie wraz z grupą żołnierzy przyjechał do Elbląga, gdzie zorganizował Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną. W 1953r. został skazany na karę śmierci, wyrok został zamieniony na dożywocie, a na fali odwilży w 1956 r, generał został zrehabilitowany. Bolesław Nieczuja – Ostrowski został uhonorowany wieloma medalami i odznaczeniami . W 1991 r. Lech Wałęsa mianował go na stopień generała brygady, a rok później został honorowym obywatelem Elbląga.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Należałby dodać to czego się nie podkreśla, a mianowicie dbałość o życie powierzonych żołnierzy. Zdolności dowódce i logistyka walki pozwalała generałowi Bolesławowi Nieczuja-Ostrowskiemu ochronić życie wielu. Straty w czasie walk to 3 procent stanu osobowego Dywizji. Straty pod Lenino to 30 procent stanu, a pod Monte Casino to już 40 procent stanu Wojska Polskiego. Tragicznie zapisuje się Powstanie Warszawskie, to 80 procent stanu osobowego walczących i 250 tysięcy cywilów! To tak ku pamięci i przestrodze także i Antoniemu Macierewiczowi!
  • Panie redaktorze. Nazwisko generała-pierwszy człon pozostaje nieodmienny. Powinno być Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Podobnie jest w nazwisku jednego z polskich polityków - Janusza Korwin- Mikkego. Pozdrawiam.
  • Był założycielem Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Elblągu, a nie Gospodarczo-Społecznej i spółdzielni w Pogrodziu której członkami byli Jego żołnierze, oraz moim Ojcem Chrzesnym. ..
  • Toć to nasze niedouczone, a redaktory łola boga. .. ..
  • A któż był Twoim nauczycielem j. polskiego? Pewnie się teraz wstydzi.
  • Skoro znam nazwisko Generała, chciałbym również poznać nazwiska składu sędziowskiego, który go skazywał.
  • Nie wiem czy to prawda ale gdzieś obiło mi się o uszy że pan generał na kilka dni przed śmiercią się ożenił jeśli to prawda to rozumiem że otulona w żalu wdowa co miesiąc przytula 70% generalskiej emerytury. Prawda czy nie nie wiem może ktoś z bardziej wtajemniczonych mnie oświeci albo wyprowadzi z błędu.
  • Co za głupia plota. B N-O miał tylko jedną żonę, Bronisławę, matkę ich trojga dzieci.
  • hydroxychlor side effects arechin hydro clore quinn
Reklama