UWAGA!

Pamięci ofiar Grudnia '70

 
Elbląg, Pamięci ofiar Grudnia '70
fot. Anna Dembińska

 Zbyszek Godlewski, Marian Sawicz, Waldemar Rebinin - pamięć elbląskich ofiar Grudnia '70 uczczono dziś mszą świętą oraz uroczystością, która odbyła się przed pomnikiem na Placu Solidarności. Oddano hołd także innym, którzy zginęli "za chleb i wolność i nową Polskę" w czasie starć z wojskiem i milicją zimą, 43 lata temu. Zobacz zdjęcia.

 O godzinie 18 w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona została msza święta. Następnie uczestnicy obchodów rocznicowych przeszli ulicami miasta pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970 r. Obecni byli m.in. prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci Janusz Hajduukowski i Marek Pruszak, radni, parlamentarzyści, przedstwiciele organizacji związkowcyh i kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych, a także kibice elbląskiej Olimpii
       Tragiczną kartę historii przypomniał Jan Fiodorowicz, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność: - Grudzień 1970 roku to ważna data w historii Polski i Elblaga dlatego dziś spotykamy się po raz kolejny w tym szczególnym miejscu, jakim jest dla elblążan Pomniki Ofiar Grudnia 70. Jest on symbolem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach. I symbolem pamięci o ludziach, którzy zginęli w obronie godności polskiego robotnika i w imię robotniczej solidarności.
       - Mianem Grudnia '70 określa się bunt robotniczy w Polsce 14-22 grudnia 1970 r. - kontynuował. - Jego przyczyną były narastające problemy ekonomiczne, a bezpośrednią przyczyną podwyżka cen zywności. Pierwszą formą protestu były strajki w zakładach pracy zapoczątkowane przez Stocznię Gdańską 14 grudnia. Kiedy zdesperowani stoczniowcy wyszli na ulicę doszło do starć z milicją. O ile w Gdańsku, Sczecinie i w Elblągu doszło do starć ulicznych, o tyle w Gdyni doszło do prawdziwej masakry. 17 grudnia wojsko i milicja strzelały do bezbronnych ludzi idących do pracy. Tragicznym symbolem tej grudniowej masakry stał się utrwalony w przekazie pokoleń obraz pochodu niosącego na drzwiach cialo zabitego młodego człowieka. To ciało Zbyszka Godlewskiego, 18 – letniego elblążanina, ktory przeszedł do legendy jako Janek Wiśniewski. "Na drzwiach ponieśli go Świętojańską, naprzeciw glinom, naprzeciw tankom" – przypomnial fragment słynnej "Ballady o Janku Wiśniewskim" i dodał: - Jako elblążanie byliśmy uczestnikami i świadkami tamtych wydarzeń i naszym obowiazkiem jest pamiętać. Tym bardziej, że wśród ofiar byli także elblążanie: Waldemar Rebinin - zatrzelony 15 grudnia pod Komitetem Wojewódzkim w Gdańsku, Zbigniew Godlewski - zamordowany 17 grudnia na kładce kolejki Gdynia Stocznia, Marian Sawicz - śmiertelnie postrzelony 18 grudnia w Elblągu, kilkadziesiąt metrów stąd, na schodach baru Słonecznego.
       Za każdym z tych nazwisk kryje się zbrodnia bratobójczej walki i dramat wielu rodzin – podkreślał przewodniczący elbląskiej Solidarności. - Łzy bliskich i przyjaciół. Jednak budujące jest to, że wielki zryw w grudniu 1970 r. doprowadził do zmian politycznych w naszej ojczyźnie, które stały się przepustką do powstania w 1980 r. NSZZ Solidarność, a w daleszej konsekwencji wolnej i demokratycznej Polski.
       - Minęły 43 lata, a winni tej zbrodni nie zostali osądzeni – gorzko dodał Jan Fiodorowicz. - Co gorsza, niektórzy z nich, zamiast czuć wstyd i mieć wyrzuty sumienia, nazywają swoje ofiary chuliganami.
       Z kolei wiceprezydent Marek Pruszak przywołał wiersz Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś": "Który skrzywdziłeś człowieka prostego śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, gromadę błaznów koło siebie mając na pomieszanie dobrego i złego (...). I od siebie dodał współczesne spostrzeżenia na temat RP roku 2013 ostrzegając: "Solidarność pamięta". Mówił o młodych ludziach, którzy wyjeżdżją z kraju w poszukiwaniu pracy, o niesprawiedliwosci pracowniczej. Poparł go Jan Fiodorowicz, a także Jarosław Kaczyński, który do elblążan skierował okolicznościowy list.
       Uroczystość zakończyło składanie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudia 1970 r., gdzie w dzisiejszy wieczór przeszłość splotła się z teraźniejszością.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Co tam napisane było w całości? COMMUNISTS? I coś jeszcze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  OjTamOjTam(2013-12-18)
 • Wg mnie organizatorzy przegieli pale zapraszajac kiboli z racami na ta uroczystosc, zenada !!!!!
 • zenada jest twoj komentarz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  3
  S.T.O.K.(2013-12-19)
 • Po pierwsze : nikt nikogo nie zapraszał, po drugie : żenada to jesteś ty
 • To dobrze, że są jeszcze tacy młodzi ludzie jak kibice Olimpii, którym nie obca jest idea Polski Katolickiej. Precz z ideologią gender
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  4
  katolicka(2013-12-19)
 • Jaka idea Polski Katolickiej ? Przecież oni nie byli na mszy tylko stali pod kościołem !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  7
  STARYDINO(2013-12-19)
 • PIS z tej rocznicy postanowil zrobić polityczny wiec jadac po PO, czyli za cale zlo w Polsce odpowiadają wszyscy tylko nie pis ????? swietny zart :D kto wybral tego senatora 6 i 7 kadencji, który czytac porządnie nawet nie umie :D gdyby nie wojsko i kibice na placu byłoby z 20 osob - ot dorobek wielkich przywodcow solidarnosci :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  7
  bolekwalesa(2013-12-19)
 • Chodzi o to, że mamy jeszcze młodych ludzi, kibiców Olimpii, którym nie tylko w głowach pijaństwo i narkotyki, i idą przez życie z hasłem Bóg, Honor, Ojczyzna, a PO już dawno sprzedało Polskę
 • a jak czytam i czytam i widze ze komuszkow boli ze sa w Polsce jeszcze jeszcze ludzie ktorym zalezy na losie Ojczyzny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  S.T.O.K.(2013-12-19)
 • kiedy czytam durne komentarze Bog honor ojczyzna to wiem jedno ze pierwszy człon czyli słowo bog kłóci się z pozostałymi, katolicy nigdy nie byli i nie sa zarówno i honorowi jak i za ojczyzną. A kibole to kibole dzisiaj przyszli z racami jutro z bejsbolami bo niby kto te zadymy na meczach robi niby dzieci z przedszkola ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  12
  jamaleg(2013-12-19)
 • jamaleg ! Nie zauważyłeś że w trudnych chwilach Polskę jednoczył własnie kościół ? Poczytaj historię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  5
  STARYDINO(2013-12-19)
 • Przekręcanie historii na modłę i metodę pis! Zawsze nas obce siły pchały przeciw sobie! I teraz jest to samo. Nędza materialna i umysłowa, a pruszkowe sosy kościelne nie zachlapią prawdy! Jak sie pogrzebie w dokumentach to nie jedno się znajdzie, mimo skrupulatnego czyszczenia przez prawych i sprawiedliwych. Smierć młodego Sawicza w przededniu jego ślubu zaczęła się od głośnego trzaśnięcia drzwiami Baru Słonecznego. Spieszył się do domu. Trzask niby huk spowodował reakcje załogi milicyjnej Nyski w postaci serii w kierunku trzsku. Nastroje były straszne. A Elblag po grabieży sklepów, podpaleniu czołgów, które wystrzeliły dwa ślepaki wygladał jak po wojnie. .. .Strach i przygnębienie. , ,Klasa robotnicza. .. , ,grabiła, milicja wystraszona, nie mówi się o dwu osobach zastrzelonych w niejasnych okolicznościach w nocy. .. tożsamości nie znam. To tylko dodaje w celu przypomnienia. Dlaczego dla, ,uprawomocnienia, ,ideii zawsze dążą kierujący do smierci zwykłych ludzi. Konfrontacja jest tylko im znana jako metoda zdobycia włdzy. A co z normalna i uczciwą pracą o jakiej mówili, ,motłochowi, ,- bo tak nas określają różne, ,zajączki, ,i inne zwierzątka?
Reklama