UWAGA!

Pamięci ofiar Sprawy Elbląskiej

 Elbląg, Pamięci ofiar Sprawy Elbląskiej
fot. nadesłana

W najbliższy piątek, 17 lipca zachęcamy mieszkańców do uczczenia pamięci ofiar stalinowskich prześladowań. O godz. 12.00 pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej będzie okazja do złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy.

66 lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca 1949 spłonęła hala produkcyjna nr 20 zakładów mechanicznych Zamech w Elblągu. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu Urząd Bezpieczeństwa aresztował ok 150 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem. Ich areszt miał charakter polityczny. Były wśród nich osoby, które w czasie wojny przebywały we Francji i po wojnie wróciły do kraju. Aresztowani elblążanie zostali oskarżeni o tworzenie siatki szpiegowskiej. Skazano kilkadziesiąt osób, w tym trzy na karę śmierci. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskich prześladowań.
      
Joanna Urbaniak, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Szkoda że nie wspomina się Pana Salmonowicza który dostał karę śmierci i wyrok został wykonany. Pamiętam jako dziecko łunę nad ówczesnym Zamechem. .. Taki los zgotowali nam niestety najwięksi zbrodniarze narodu Polskiego : Churchill, Roosevelt ( chrzczony scyzorykiem) i " geniusz" w mordowaniu ludzi, także własnego narodu tow. Wisarionowicz. .. " Elbingerer".
  • A co z pomnikiem ofiar ukraińskich bandytów na Wołyniu ? Ma być na tyle trwały aby "nieznani sprawcy" nie niszczyli tak jak dotychczasowych tablic.
  • panowie pisowi znowu się dokleili do uroczystości. .. ..
Reklama