UWAGA!

Pamiętają o bohaterach

 Elbląg, ppor. Anna Szczepańska
ppor. Anna Szczepańska

14 lutego 1942 roku, rozkazem Wodza Naczelnego gen. broni Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej zostaje przemianowany w Armię Krajową. Zmiana ta miała za zadanie dobitnie pokazać, że w Polsce cały czas toczy się walka, trwają działania dywersyjne i przygotowania do wielkiej akcji zbrojnej, a Armia Krajowa bez ustanku walczy z okupantem.

W 79 rocznicę powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie, żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4 warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pamiętali o swoich poprzednikach, którzy walczyli o to, byśmy dziś mogli żyć w niepodległym i suwerennym kraju. Żołnierze braniewskiego batalionu uprzątnęli blisko 60 mogił i miejsc pamięci Bohaterów Walk o Niepodległość w Elblągu, Braniewie i Lidzbarku Warmińskim, pamiętając o ludziach, którzy swoim życiem dali świadectwo tego jak służyć Polsce, jak Polskę kochać i być Jej wiernym.

14 luty to święto poświęcone pamięci tych, którzy Ojczyźnie poświęcili swoje najlepsze lata, szczęście osobiste, zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Bohaterów, których powojenna, komunistyczna władza nazywała "bandytami" skazano w najlepszym razie na zapomnienie, ostracyzm i potępienie. Na szczęście stało się inaczej. Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Po kilkudziesięciu latach przywracamy Bohaterom należną im cześć i chwałę. Jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, kontynuatorzy tradycji Armii Krajowej, a przede wszystkim Polacy, staramy się dbać o Bohaterów, którzy są jeszcze wśród nas i o Tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Pamięć i szacunek. Jesteśmy to winni pokoleniu, które już od nas odchodzi.

ppor. Anna Szczepańska

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Groby?. .. walczących czy pomagających w tamtym okresie ludzi odwiedzajcie to lepszy pomysł. Siedzą 80 latkowie sami w domach, dzieci za granicą bo wiadomo że nie każdy chciał być robotnikiem, lizusem partyjnym czy prześladowanym homoseksualistą. Mają wiele ciekawego do powiedzenia i nie koniecznie należeli do związku AK. A swoją drogą w jakiej komfortowej sytuacji jest młodzież nie znająca historii a tym samym nie żywiąca nienawiści do narodu niemieckiego czy Rosjan.
 • @Jadwisia - O co ci chodzi Jadwisia? Przecież WOT odwiedza weteranów, pomaga im przy szczepieniach, roznosi paczki. Nawet w twoim TVPiS o tym mówią.
 • Z dziećmi nie dyskutuję, przepraszam
 • Pięknie i patriotycznie, tylko pani porucznik - nie piszemy i nie mówimy. .. 14 luty, tylko 14 lutego - uczyć się to też patriotyzm
 • RobertKoliński (. .. )AK to przede wszystkim lekka partyzantka bez ciężkiego sprzętu. Liczba 300-400 tys. partyzantów AK jest mocno problematyczna. Ta liczba to mnożenie stanów teoretycznych przez liczbę oddziałów. W rzeczywistości była pewnie o połowę mniejsza. Wszystkie polskie organizacje podziemne są bardzo przeszacowane. Nawet jednak zakładając takie wielkości, to co najwyżej możemy mówić o ogólnej liczbie członków/sympatyków, iż w oddziałach zbrojnych było maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy osób - ze względu na dostępność broni. Należy szanować uczestników walczących w Armii Krajowej, ale też trzeba patrzeć na naszą historię obiektywnie i bez mitów. Hashtagi: #historia, #edukacja, #mitologia, #propaganda
 • @Jadwisia - Znajomość historii nie narzuca żadnych wrogich uczuć do Niemców czy Rosjan to rodzice i dziadkowie ubierają historię w uczucia. .. Zaś przyjaźń między narodami to jedna z większych głupot jakie politykom manipulantom udało się sprzedać ciemnemu ludowi na intencję robienia z nich powolnych narzędzi w rękach panów manipulantów. .. To jak nasz NAJDROŻSZY przywódca Jarosław i jego osławiony drugi sort, który stał, gdzie stało ZOMO podczas, gdy on heroicznie walczył. .. ale nabrał przebiegłych frajerów z SB i go nie internowali. .. nawet jego brat nie miał tyle szczęścia co "ON, właśnie ON wyszeptane z pietyzmem. .. "zAment.
 • Bardzo fajna akcja, na ogół nie komentuje ale czemu Pani Porucznik się tak lansuje? Wszędzie w mediach tylko ona, jakby w jednostce nikogo więcej nie było. .. .Mam wrażenie że Pani Porucznik nic nie robi tylko biega z aparatem i się pokazuje gdzie można przy czym inni Żołnierze ciężko służą przy innych o wiele cięższych przedsięwzięciach i nikt o nich nie mówi. No cóż ale Pani Porucznik i jej aparat najważniejsze
 • Kolejny raz zastosowaliście cenzurę. Prawda was uwiera? Wstyd.
 • @RobertKoliński - kolinski, problematyczna to najwyżej mikroskopijna liczba członków twojej tęczowej partyjki i liczna twoich głosów w wyborach lokalnych. .. nie łudź się, więcej nie będzie. ..
 • @Jadwisia - młodzież jest w sytuacji następnych do pozyskania strzału w tył głowy, historia się powtarza, zawsze, póki ta młodzież nie da się, bo będzie wiedziała co ją czeka i odpowiednio się przygotuje aby temu zaradzić, logika się kłania
 • @RobertKoliński - Zamilcz na temat Armii Krajowej.
 • harceżyki i tyle
Reklama