UWAGA!

Pamiętając o św. Mikołaju

 
Elbląg, Pamiętając o św. Mikołaju
fot. Anna Dembińska

W dniu wspomnienia św. Mikołaja, 6 grudnia podtrzymując wielowiekową tradycję obdarowujemy się prezentami. Umieszczamy je skrycie w butach, ozdobnych skarpetach i workach zawieszanych nad drzwiami lub nad kominkiem. Tego dnia przypada też patronalne święto katedry elbląskiej, w której odbędą się uroczystości odpustowe.

Ten prawdziwy pochodził z Licji
       Prawdziwy św. Mikołaj, pochodził z miasta Patara, które znajduje się na obszarze obecnej Turcji. Zmarł 6 grudnia 345 lub 352 r., a jego grób znajduje się w Bari. Po śmierci rodziców, jako jedynak, odziedziczył cały majątek, który rozdzielił pomiędzy potrzebujących. Jako biskup Myry, Mikołaj uwalniał niesłusznie osądzonych skazańców, ratował okręty podczas burzy i roznosił dzieciom mio­dowe placuszki. Jego postawę zaczęli najpierw naśladować mieszkańcy podległych jego jurysdykcji ziem, a z czasem chrześcijanie z innych regionów oraz innowiercy. Współcześnie inicjatywę św. Mikołaja naśladują m.in. organizatorzy akcji „Szlachetna paczka”, w ramach której chętni mogą anonimowo obdarować wybraną przez siebie rodzinę z terenu całego kraju.
      
       Każdy może napisać do św. Mikołaja

       Dobroczynną działalność prowadzi również naśladujący świętego biskupa z Myry Mikołaj, mieszkający w Rovaniemi w Finlandii. Dzieci mogą pisać do niego listy i podglądać go, podczas pracy w biurze pakowania prezentów i odbierania korespondencji na stronie. Listy należy wysyłać (koniecznie przed 24 grudnia) na adres:
       Santa Claus
       Arctic Circle
       96930 Rovaniemi
       Finlandia

      
       Uroczystości odpustowe w katedrze

       Postać św. Mikołaja związana też jest od wieków z Elblągiem, a konkretnie z katedrą św. Mikołaja. Dlatego każdego roku w święto patronalne, 6 grudnia w naszej katedrze odbywają się uroczyste nabożeństwa odpustowe. W tym roku w niedzielę o godz. 13 sumie odpustowej będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ks. biskup Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap z Drohiczyna. Po mszy św. ma nastąpić adoracja przechowywanych w naszej katedrze relikwii św. Mikołaja.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Mikołaj został wykreślony z kanonu świętych.
  • Dziś podobne święta, szczególnie tzw. Boże Narodzenie - święto starsze niż wszystkie religie występujące w tym regionie - obecnie zostało systematycznie przejęte przez korporacje, jako festiwal bezmyślnej konsumpcji. Nie zapomnijcie jeszcze się "okredytować" na święta - wszak trzeba "godnie" stanąć z koszykiem w kolejce w hipermarkecie -jak każe propaganda. .. duchowość wszelka (obojętnie jaka) zeszła gdzieśtam daleko na margines. .. stąd taki atak z mediów masowego rażenia wszelkimi "chwilówkami" o tej porze roku. PS. Wg. statystyk obecnie w Polsce ok 10 osób dziennie popełnia samobójstwo z przyczyn ekonomicznych - w większości to posiadacze kredytów ("frankowych"/nie-frankowych). Jak nie wierzycie - to sprawdźcie sami.
  • do "PolskiAnarchista"- zaskoczyłeś mnie swoim wpisem, jak się okazuje, nie jest truizmem powiedzenie że każdy człowiek to wielka zagadka.
  • do "elo. " czy możesz rozwinąć swój wpis? skąd masz takie wiadomości, chętnie też poczytam. Czy może to ty Go wykreśliłeś(łaś).
Reklama