UWAGA!

Parkowanie na osiedlach a przepisy

 Elbląg, Parkowanie na osiedlach a przepisy
fot. nadesłana

- Nie ma znaków zakazu zatrzymywania się ani zakazu postoju, wiec mogę na osiedlu parkować tam, gdzie jest miejsce, byle bym nie zablokował drogi – mówi mieszkaniec Elbląga. To jednak nie do końca prawdziwe i zgodne z przepisami informuje policja.

Z uwagi na ilość aut parkowanych na osiedlowych parkingach nie dla wszystkich starcza miejsca. Zdarza się ze auta parkowane są na chodnikach, a nawet trawnikach.
       Część spółdzielni mieszkaniowych chcąc ograniczyć parkowanie aut przez nie swoich mieszkańców wprowadziła szlabany uniemożliwiające wjazd na osiedle osobie tam nie zameldowanej. Jak więc jest z parkowaniem w takich miejscach?
       - To, że na osiedlu nie ma pełnego oznakowania nie oznacza, że jest ono tam faktycznie potrzebne – mówi podinsp. Tomasz Piaskowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Wjeżdżając na takie osiedle mijamy znak „strefa zamieszkania”. A to oznacza, że jesteśmy w strefie, gdzie panują pewne, określone przepisami warunki drogowe.
       W strefie zamieszkania wolno parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Działa tu zasada odwrotna, niż na „zwykłej” drodze publicznej.
       - Nie szukamy znaku „zakaz zatrzymywania się” czy „zakaz postoju” , by wiedzieć gdzie nie wolno postawić auta, lecz szukamy znaku z wyznaczonym miejscem bądź miejscami parkingowymi, by móc postawić tam swój pojazd - dodaje Piaskowski.
       Zgodnie z definicją Prawa o Ruchu Drogowym strefa zamieszkania to „obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”. Znakiem tym jest znak D-40, zaś do podstawowych różnic względem normalnego ruchu należą:
       - bezwzględne pierwszeństwo pieszego,
       - ograniczenie dopuszczalnej prędkości do 20 km/h,
       - zakaz postoju w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu,
       - wyjeżdżający ze strefy jest włączającym się do ruchu,
       - obowiązują pozostałe przepisy np. korzystania ze świateł czy jazdy w pasach.
      
podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bo nie mamiejsc parkingowych wciaz za malo szczególnie na osiedlu za politechnika porażka
 • .. .i dzieci do lat 7 mogą przebywać na drodze bez opieki osoby starszej :)
 • KOLEGO 2 parkingi osiedlowe monitorowane czekają wystarczy zapłacić 28zł za pilota i to są całe opłaty a miejsca pod dostatkiem. No ale cóż dupa wygodna i lepiej stawiac pod klatką a jeszcze lepiej pod wejściem do klatki
 • Na osiedlu Za politechnika, lepiej było postawić nowy blok zamiast sporego parkingu. Owszem jest duży parking, wystarczy kupić pilota, ale bierzmy pod uwagę też to że jeżdżą też samochodami osoby starsze, schorowane, a dojście do parkingu "z pilotem" jest to dla nich ogromny wysiłek. Ale cóż, spółdzielnia (czyt. Pan Prezes) robi co chce, a mieszkańcy nie maja nic do gadania. Polskie realia, gdzie obywatel to pasożyt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  Moni$iia(2016-02-22)
 • A w Sielance pracuje ten zryty beret PAN INŻYNIER? Czy juz go na kopach wynieśli?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Sielankowicz-Lokator(2016-02-22)
 • Grunwaldzka 1,3,5 { Wieżowce } tam to jest Sajgon !! Do szpitala na Zw. Jaszczurczego, co tam na około będę jechal. .stanę na Widoku. .Wybudowali pseudo plac zabaw, wywalone pieniądze. Dziś zdewastowany, zamknięty ! Jak widze te zmarnowane pieniądze. .ech. .Wstyd dla miasta ! Jeżdze rowerem, auto daleko od domu parkuję bo. .. nie mam miejsca !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  muzyk64(2016-02-23)
 • Hahaa jak już to 50zl i nie kazdemu dają pilota ja nie. jestem głównym najemcą jestem poprostu od 27lat zameldowany i pilota odmówili bo pojazd nie. jest glownego. najemcy i nie ma prawka oczywiscie zrobilem dym w spółdzielni i chcieli w końcu dac ale. olalem nie bede sie prosił
Reklama