UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Parkowanie na starówce pod lupą wojewody

 
Elbląg, Na starówce nie ma znaków na jezdni wyznaczających miejsca do parkowania
Na starówce nie ma znaków na jezdni wyznaczających miejsca do parkowania (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Wojewoda zwrócił się do Urzędu Miejskiego w Elblągu o wyjaśnienie sprawy pobierania opłat w strefie płatnego parkowania na starówce. Skargę na władze miasta złożył jeden z mieszkańców, który uważa, że opłaty są pobierane nielegalnie.

Ze skargą do wojewody wystąpił Rafał Maszka, były działacz Ruchu Palikota, znany z działalności w Grupie Referendalnej czy w grupie mieszkańców, którzy złożyli w ratuszu projekt uchwały w sprawie obniżenia diet radnych i pensji prezydenta. Po naszej publikacji o pobieraniu opłat w strefie płatnego parkowania na starówce Rafał Maszka domaga się od wojewody (pisownia oryginalna) „jako sprawującego nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz organu, zajmującego się przestrzeganiem prawa w szeroko pojętym aspekcie nie znajdując zrozumienia w urzędnikach i władzach ,,swojego” miasta, o doprowadzenie opisanej sytuacji do zgodności z obowiązującym prawem i zareagowanie na łamanie prawa przez te władze”.
       Łamaniem prawa miałoby być nielegalne pobieranie opłat za parkowanie na starówce. Dlaczego nielegalne? Ponieważ w strefie płatnego parkowania w tej części Elbląga nie ma znaków poziomych (na jezdni), wyznaczających miejsca do parkowania. A tego wymagają przepisy.
       „Pobieranie opłat za postój w strefie płatnego parkowania określone w art. 13 b ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2013r., poz. 260 z późn. zm.) winno następować za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu. Zatem opłatę wolno pobierać jedynie wtedy, gdy spełnione są warunki tzn. postój odbywa się w strefie płatnego parkowania i jest do tego postoju wyznaczone miejsce spełniające określone przez w/w przepisy prawa warunki. ,,Wyznaczone miejsce” w strefie płatnego parkowania to nie to samo co ,,obszar strefy płatnego parkowania”
       Znaków poziomych na starówce nie ma, bo nie zgodził się na nie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, który... podlega wojewodzie. Ponadto Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu, który zarządza strefą płatnego parkowania, kilkukrotnie w tej sprawie występował do Ministerstwa Infrastruktury. - Niestety obszerne odpowiedzi nie pozwoliły rozwiać wszelkich wątpliwości w tym temacie – twierdzi Michał Górecki, rzecznik prasowy ZKM.
       Czy wątpliwości rozwieją urzędnicy wojewody i sam Marian Podziewski? - W związku z tą sprawą zwróciliśmy się według właściwości do Urzędu Miejskiego w Elblągu z prośbą o jej wyjaśnienie.
       Dopiero po otrzymaniu wyjaśnień będziemy mogli podjąć ewentualnie jakieś decyzje – poinformowała nas Edyta Wrotek, rzeczni prasowy wojewody. Jak dodała, to pierwsza tego typu skarga, którą wojewoda rozpatruje.
       Na razie osobom, które nie chcą płacić za parkowanie na starówce, pozostaje droga sądowa. 
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • O proszę etatowym ubijacz piany się obudził zaczyna być czuć że wybory się zbliżają.Szanowny panie M.poco pan mieszka w Elblągu skoro nic się panu tu nie podoba.
 • Kim jest pan Rafał, tzn wykształcenie, gdzie pracuje i ile zarabia skoro chce decydować o wynagrodzeniach innych osób?
 • Ja to bym kaboom jakieś rożno z kurczakami or something
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Akhmed_Mashka(2015-06-19)
 • Szacunek dla Pana Rafała co zgłosił sprawę do wojewody na tych złodziei. Dość korupcji i złodziejstwa pier. .nych urzędasów !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  11
  Picollo(2015-06-19)
 • ,,Wyznaczone miejsce? w strefie płatnego parkowania to nie to samo co ,,obszar strefy płatnego parkowania? BRAWO...w koncu bezplatnie zaparkujemy...
 • Z prawnego punktu widzenia p. Maszka może mieć rację. Ale: cała Starówka podlega pod znak D-40,więc parkowanie jest możliwe tylko i wyłącznie na wyznaczonych miejscach. Jeżeli zostanie uznane, iż opłata pobrana nielegalnie, bo nie było odpowiednio oznakowanych miejsc, to rozwijając dalej, nie było to "miejsce wyznaczone", zatem osoba zajmująca takie miejsce może być pociągnięta do odpowiedzialności za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Popieprzone, nie? TVN TURBO by się przydało, a nie wojewoda. Media mają większą siłe przebicia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  0
  czepiamsię?(2015-06-19)
 • Taaak, za 3 zł do sądu. Trzeba być walniętym, aby się o takie coś spierać. W Szwecji wszędzie trzeba płacić za parkowanie, nawet pod własnym blokiem, na parkingu przy parku. Tylko w Polsce chcą wszędzie dojechać samochodem, aby pokazać jaki ze mnie Pan, co nie ma na parking. Żenada. Elbląg jest tak mały, że spokojnie wszędzie można dojechać rowerem.
 • Zakazy, nakazy, a gdzie prawdziwe parkingi, które powinny być rzeczywiście opłacane, a nie wąskie niewygodne uliczki !
 • a do sklepu wejść z rowerem na plecach !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  1
  kierowcastarówkowy(2015-06-19)
 • Przeważa typowy dla potomków parobków, fornali itp tok rozumowania - pan każe płacić, to trzeba płacić, bo np. w Szwecji też płacą
 • Temat stary jak świat, a wyjaśnienie jeszcze prostsze: konserwator zabytków zabronił upieprzania ładnej kostki brukowej nieestetyczną farbą. I dobrze. Starówka służy do spacerowania a nie jeżdżenia. Wyjątkiem pojazdy dostawcze.
 • Super będzie jak przez tego pieniacza Rafała Mosznę obsmarują całą starówkę białą farbą
Reklama