UWAGA!

Parkuj i jedź po elbląsku

 Elbląg, Nowe biletomaty do systemu "park and ride" czekają na uruchomienie
Nowe biletomaty do systemu "park and ride" czekają na uruchomienie (fot. Czytelnik)

Rada Miejska w Elblągu wprowadziła przepisy, które mają zachęcić kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej. Mają związek z powstającym w mieście systemem „park and ride”.

W Elblągu na razie system „park and ride” (parkuj i jedź) dotyczy jedynie parkingu przy placu Dworcowym. Kierowcy, którzy pozostawią tutaj swoje auto i pobiorą bilet parkingowy z biletomatu, będą mogli na jego podstawie korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie przez czas, na jaki wykupili parkowanie. Przepisy w tej sprawie Rada Miejska przyjęła na ostatniej sesji 23 kwietnia. Powinny wejść w życie w ciągu 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

- Uruchomienie powyższej usługi powinno zachęcać mieszkańców i osoby przyjeżdżające do miasta samochodami osobowymi do pozostawienia pojazdów na parkingu przy dworcu PKP i korzystania z miejskiej komunikacji zbiorowej – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

- Żeby ten system miał sens, to takich parkingów musi być więcej – co najmniej dwa, trzy przy wjazdach do miasta – mówił na sesji radny Rafał Traks.

- Jest takie chińskie powiedzenie „ Żeby dojść do celu, trzeba zrobić pierwszy krok. I to niech będzie puenta – odpowiedział radnemu Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Na razie z nowych biletomatów przy dworcu jeszcze nie można korzystać. Jak zapewnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego, urządzenia są sprawne, ale zostaną włączone, gdy nowe przepisy wejdą w życie, a sprzęt zostanie oficjalnie przekazany Zarządowi Komunikacji Miejskiej, który będzie nim administrował.

Radni poparli ostatecznie wprowadzenie systemu „park and ride”. Wykreślili także z uchwały, na wniosek klubu prezydenckiego i Koalicji Obywatelskiej, zmianę, która zmierzała do likwidacji ulgowych przejazdów komunikacją miejską dla właścicieli aut.

- Należy pozostawić prawo do przejazdów ulgowych dla właścicieli aut, którzy mają przy sobie dowód rejestracyjny, by zachęcić ich do korzystania z komunikacji zbiorowej – uzasadniali wnioskodawcy.

- Ta ulga została wprowadzona przez Radę Miejską w poprzedniej kadencji. Większość mieszkańców nie wie, że z dowodem rejestracyjnym auta można jeździć komunikacją miejska, korzystając z biletów ulgowych. Nie ma takich informacji na przystankach, nie ma żadnej promocji w tym zakresie – mówił na sesji radny Rafał Traks.

Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk zapewnił, że ta sprawa zostanie skierowana do Departamentu Promocji Urzędu Miejskiego.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przepraszam najmocniej czy my mieszkamy w Londynie i czy nie można po Polsku tego napisać ?
 • Już widzę jak za 50groszy ludzie, którzy nie mają nawet samochodu, będą jeździć komunikacją miejską.
 • więc wjeżdzam do miasta i parkuję, następnie ide kupić bilet, potem idę na przystanek i tam czekam aż przyjedzie, potem w niego wsiadam i jadę np. na Plac Słowiański, potem z niego wysiadam i idę do firmy, wszystko zajmuje mi pewnie około 20-30 minut, . .. teraz pytanie jaki zdrowy na umyśle człowiek bedzie korzystał z takich udogodnień, które nie dośc, ze kosztowne (paliwo na dojazd do starówki tańsze niż parking)to jeszcze niebywale czasochłonne, to jest karykatura a nie usprawnienie, Hashtagi: #csccas
 • Doceniam ten nasz elbląski optymizm, ale jeśli ktoś wysiądzie ze swojego wygodnego auta i natrafi na Konstala to nigdy więcej nie skorzysta z Waszego "parkuj i jedź", bo zwyczajnie będzie się bał o swoje zdrowie :)
 • Ten od chińskiego przysłowia w porozumieniu ze swoim pryncypalem może planują drakonskie likwidacje miejsc parkingowych w centrum? To byłby drugi krok - przyznam dość logiczny. Inaczej nie zmusza nikogo do przesiadek.
 • @W . - Nie ma takiego miejsca na mapie, jest Londek Zdrój
 • Ach ci nasi radni i ich szalone pomysly na miarę czasów bo to jest miś na miarę naszych czasów
 • Elbląska logika. Park and Ride jakbyśmy metropolią byli. Przebić się do centrum na Plac Dworcowy żeby śmigać komunikacją miejską. Wymyśliła to blondynka z kawału albo o zgrozo nasi radni.
 • Właściwie kazdy oststnio pomysl mozna traktować jako urozmaicenie w dobie koronawirusa i nawet się uśmiechnąć, ale wszystko z przymrużeniem oka
 • Widzę, że pierdołami się zajmują. Ideą Park&Ride jest odkorkowanie miasta, wyraźny zysk czasu dla dojeżdżających do pracy w dużych miastach. Na koniec drugiego kwartału wyniki *czytaj straty)spółek zarządzających tramwajami itd polecą na łeb Może strategia długofalowa metro zakłada w Elblągu.
 • Żeby taki system miał sens i zaczął działać miasto Elbląg musi być takie jak 10 x Elbląg. W rozumieniu populacja. Radny Traks nam to załatwi taką ekspansję ? Takich parkingów Park and Ride mamy pełno. Przy Oplu na Rawskiej, ironicznie takie zatoczki wystarczą. Odklejeni od rzeczywistości Ci nasi radni.
 • buhaha😀 zachęcamy was kierowcy abyście przesiedli się ze swoich wygodnych, klimatyzowanych 4 kółek zapewniający dojazd w każdą część wsi w max. 20 minut na trzeszczącego, podskakującego, nieklimatyzowanego Złomstala a dojedziecie już w 30-35 min do celu podróży z 1na, 2woma przesiadkami. Biedrąg to jednak stan umysłu. ..
Reklama