UWAGA!

Parlamentarzyści sobie dokopują (felieton)

 
Elbląg, Parlamentarzyści sobie dokopują (felieton)
Fot. AD

Ostatnio wrze nie tylko na najwyższych szczeblach władzy w Polsce. Ciepła woda z kranu lokalnej polityki także ma chyba parę stopni więcej. Między senatorem Wcisłą a posłem Wilkiem trwa spór o to, kto jest lepszym tatusiem nienarodzonego jeszcze, a nawet nie do końca poczętego sukcesu za jaki obaj uważają przekop Mierzei Wiślanej.

Panowie przerzucają się argumentami kto pierwszy, kto bardziej, a kto mniej. W całym tym gwarze od samego początku brakuje mi merytorycznych argumentów za przekopem. Tzw. studium wykonalności, na które powołuje się już nie pamiętam, który z pretendentów do ojcostwa to zwykła kpina. Ktoś zapewne wziął duże pieniądze za zbiór tabel pisanych na zasadzie - dzisiaj przeładunki wynoszą X, a w 2030 roku przewiduje się, że będą wynosić 10 razy X. Konia z rzędem temu, kto znajdzie tam odpowiedź na fundamentalne pytanie co takiego mielibyśmy przeładowywać w elbląskim porcie i dokąd to coś transportować statkami przez przekop i za ile?!
       Do głowy ciśnie się analogia z budową portu lotniczego w Radomiu i niestety także w znacznie nam bliższych Szymanach. Ktoś sobie umyślił, że posiadanie takiego lotniska sprawi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, że tłumy ludzi z całego miasta i świata rzucą się żeby tu latać, region urośnie w siłę, a ludziom będzie się żyło dostatniej. Pomysł był świetny, tylko tłumy jak zwykle zawiodły. W Radomiu złośliwie nikt nie chciał latać do Rygi, chociaż to piękne miasto. Nie trzeba być wróżką żeby przewidzieć, że samoloty z Szyman do Berlina wozić będą głównie świeże mazurskie powietrze. Kilka podobnych pomysłów na lotniczy super biznes nie sprawdziło się w Hiszpanii, która dla europejczyków, z całym szacunkiem dla krainy tysiąca jezior, turystycznie jest o wiele bardziej atrakcyjna. Wyciąganie wniosków z porażek innych nie jest jak widać naszą narodową specjalnością.
       Podobnie jest w przypadku elbląskiego portu morskiego. W okolicy nie widać w większej ilości towarów, które warto by było ładować na małe stateczki i wozić ..., no właśnie dokąd? Ktoś z głębi Polski nie będzie oszczędzał 50 kilometrów drogi do portu w Gdańsku, tylko po to żeby przeładować kontener na statek w Elblągu, zawieźć go Gdańska i przeładować znowu na duży kontenerowiec. We wspomnianym studium autorzy nie pokusili się oczywiście o symulację kosztów takiej logistyki. Największą pozycją jest tu przede wszystkim czas. W pierwszym wariancie ok. godziny, w drugim zapewne dzień, albo jeszcze więcej.
       Bez wątpienia liczyć za to umieją zaprzyjaźnieni z nami mieszkańcy Olsztyna. Mają do wyboru dwugodzinny przejazd mikrobusem do Rębiechowa z dziesiątkami połączeń do wielu europejskich miast i wszystkich lotniczych hubów, albo godzinny przejazd szynobusem do Szyman i dwa mało ciekawe połączenia. Czy powodowani warmińsko-mazurskim patriotyzmem lokalnym elblążanie zdradzą Rębiechowo, wesprą olsztyński projekt i uratują Szymany od rychłego upadku? Ok, zgoda - to był kiepski dowcip.
       Wracając do Elbląga, to przeładunki w naszym porcie w istotny sposób się w tym roku zmniejszyły. Nie dlatego, że PiS i PO nie przekopała Mierzei. Nasz port - czy to nam się podoba, czy nie - skazany jest na wymianę towarów z Kaliningradem, a ta jak wiadomo może się obywać bez przekopu. Na tej trasie wolumen obrotów regulowany jest bezpośrednio na Kremlu. Jeden grymas na twarzy Putina wystarczy aby go zmniejszyć albo zwiększyć. Wszelkiego rodzaju embarga i kontrole sanitarne to ulubiona broń rosyjskiego władcy. Sytuacja na tej trasie jest całkowicie nieprzewidywalna i snucie tu jakichkolwiek prognoz jest czystym wróżeniem z fusów. Sorry, takiego mamy sąsiada.
       Ponieważ wygląda na to, że obecny rząd obiecał o parę gruszek na brzozie za dużo, prawdopodobieństwo znalezienia w najbliższych latach wolnych pieniędzy w budżecie na przekop wydaje się mało prawdopodobne. Ma to tę zaletę, że nie trzeba będzie wskazywać ludzi odpowiedzialnych za klapę tego przedsięwzięcia, a nasi elbląscy parlamentarzyści nie będą musieli wypierać się jego ojcostwa. W kolejnej kampanii wyborczej tekst „chciałem przekopać, ale mi nie dali” będzie się zdecydowanie lepiej sprzedawał niż „przekopałem, ale nikt nie chce z tego korzystać”. Są takie króliczki, których lepiej nigdy nie dogonić.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Szanowny Panie, gruszki rosną na gruszy, w niektórych przypadkach na wierzbie, ale nigdy nie na BRZOZIE!!!;-)
 • admin W pierwszej wersji felietonu, to nawet rosły na brzozie smoleńskiej. Ale pomyślałem, że to może przegięcie :)
 • Nic dodać, nic ująć. Cały ten przekop to zawracanie kijem Zalewu.
 • Jak mawiał mistrz mniemanologii stosowanej, Jan Tadeusz Stanisławski. .. .. , ,szkoda nafty, ,. My to o przekopie, a tam w w, ,stolycy, ,. .. .. zwykły zamo. .. yzm. .. .. nawet, ,Kargule, ,byli bardziej subtelni!
 • Nareszcie, ktoś rozsądny opisał te urojone wizje naszych przedstawicieli Sejmie i w Senacie. Niech biorą się do konkretnej pracy w innych segmentach dla dobra naszego miasta i mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  7
  lukaszka1989(2015-12-03)
 • Eh kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal! BRAWO ci, którzy na nich oddali głos, czy dziś nie wstydzicie się tego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  5
  Kat.Na.Idiotów(2015-12-03)
 • No cóż ja przyłączę się do licytacji i napiszę, że ja jako pierwszy byłem przeciwko tej głupocie i realizowaniu idei fix iście z PRLowskim rodowodem, gdzie koszta się nie liczą kiedy książeta się bawią. Dodam, że pomysłodawca tego przedsięwzięcia, które nie ma ekonomicznego uzasadnienia swojego czasu chciał przekopać również Mierzeję Helska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  8
  Opus.Dei(2015-12-03)
 • Ale ja nie mogę na to patrzeć, a co dopiero czytać.
 • Ponieważ brałem udział w pracach studialnych do Przekopu znane mi są rozliczne problemy i pytania dotyczące tego przedsięwzięcia. Sam pływam pod żaglami, ale przyznam, że ostatni raz na Zalewie halsowałem trzydzieści parę lat temu, gdy jedynie słuszna władza (tak zresztą jak i obecna) regulowała wszystkie moje zamierzenia rejsowe i życiowe. Postępująca degradacja obszarów okolicznych Zalewu Wiślanego, jak i Żuław oraz Wysoczyzny Elbląskiej zaowocowała kompletnym upadkiem wszelakich dziedzin transportu jak i potencji turystycznej, co szczególnie jest widoczne po stronie olsztyńskiej tego obszaru. Nagrodę Nobla temu jajogłowemu, który wymyślił podział Zalewu pomiędzy dwie administracje, które jak dotąd, tak z resztą jak i miejscowe samorządy nie mogą dojść do jakiegokolwiek porozumienia i konstruktywnych wniosków dających jakikolwiek efekt odmiany niekorzystnego tryndu jak mawiał tow. Wiesław.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  1
  AMalejużniekoniecznie(2015-12-03)
 • Wszystko to sprawia i stawia pod znakiem zapytania jakiekolwiek przedsięwzięcia dotyczące tej krainy – nieprzewidywalnej tak jak zamulenie i brak szlaków żeglownych Zalewu Wiślanego. Załóżmy, więc hipotetyczny scenariusz powstania przekopu, który da tylko możliwość wpłynięcia małych jednostek i jachtów na wody Zalewu. Co jednak z zapuszczonymi szlakami żeglownymi niebagrowanymi od dziesięcioleci jak i możliwościami nawigacyjnymi tych wód. Potencjał na pewno jest duży, ale chyba twórcy tego mitu nie bardzo zdają sobie sprawy z rozmiaru i kosztów oraz konsekwencji tego przedsięwzięcia. Ale po nas choćby potop …………. .Żal mi moich wnuków, że będą musieli się kopać z koniem ignorancji i infantylizmu a to zajęcie wielce nie polityczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  AMalejużniekoniecznie(2015-12-03)
 • Panie Włodku. Prawidłowy zwrot którego powinien pan używać to : Pana Prezydenta Putina,
 • Faktycznie, sens przekopu stoi pod znakiem zapytania. Nasi parlamentarzyści powinni skupić raczej na korekcie administracyjnej, która może przynieść dużo większe korzyści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  laskipaa(2015-12-03)
Reklama