UWAGA!

Pasłęcki szpital odnosi się do likwidacji oddziału pediatrii

 Elbląg, Pasłęcki szpital odnosi się do likwidacji oddziału pediatrii
fot. arch. Starostwa Powiatowego w Elblągu

Mieszkańcy Pasłęka sprzeciwiają się likwidacji Oddziału Pediatrii w tamtejszym szpitalu. O tej sprawie pisaliśmy w tym artykule. Pasłęcki szpital wydał właśnie oświadczenie odnośnie tej decyzji.

Jak podkreślał w rozmowie z nami Maciej Romanowski, starosta elbląski, obłożenie na tym oddziale to 0,7 dziecka na dobę. Decyzja o jego likwidacji jest więc ekonomiczna, ale też związana z nową inwestycją, którą w lutym rozpocznie pasłęcki szpital.

- Sytuacja finansowa oddziału pediatrycznego zmusza nas do jego likwidacji – od dnia 15 marca br. Decyzja ta, choć trudna, była konieczna w związku ze spadającą od lat liczbą hospitalizowanych u nas najmłodszych pacjentów. W roku 2019 było ich łącznie 528, w roku 2020 – 298, a w styczniu 2021 roku – 14. Straty poniesione przez szpital w związku z funkcjonowaniem oddziału pediatrycznego, w obliczu faktycznego braku małych pacjentów, wykazują od dłuższego czasu niepokojącą tendencję wzrostową. W 2019 roku wyniosły one 643 854,40 zł, w 2020 roku - 1 174 827, 43 zł, a w styczniu 2021 roku – 140 220,31 zł. Według naszych szacunków, dalsze utrzymywanie oddziału pediatrycznego mogłoby zakończyć bieżący rok stratą w wysokości ponad 1 682 640 zł.

Utrzymywanie takiej sytuacji groziłoby dalszemu istnieniu całego szpitala. Rozumiemy, a także w pełni podzielamy, Waszą troskę o zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta i gminy. Wszyscy pracownicy służb medycznych czynią i będą czynić wszystko, by świadczenia zdrowotne przeznaczone dla tej grupy wiekowej były realizowane na najwyższym poziomie. Zapewniamy, jakiekolwiek zmiany organizacyjne w naszej placówce, nie spowodują wykluczenia kogokolwiek z należnych mu świadczeń. Dotyczy to oczywiście także dzieci - czytamy w oświadczeniu Iwona Chełchowskiej, prezes Zarządu Szpitala Powiatowego w Pasłęku, Głos Pasłęka

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama