UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pasy ratują życie - upominają policjanci

 
Elbląg, Pasy ratują życie - upominają policjanci

 Cel stworzenia pasów bezpieczeństwa jest jeden - ratowanie ludzkiego życia. Zapinając pasy podczas jazdy, nie powinno robić się tego tylko po to, by uniknąć kary, ale przede wszystkim by zadbać o siebie i bliskich. Policyjne działania potwierdzają niestety fakt, że nie dbamy o swoje życie, a także przewożonych pasażerów.

Analiza ujawnionych naruszeń przez kierujących pojazdami podczas policyjnych działań "Pasy" wskazuje, że blisko 35 proc. z nich nie respektuje przepisów o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Dodatkowo kierowcy godzą się na niekorzystanie z pasów przez pasażerów. Policjanci nie stwierdzili natomiast, co jest bardzo ważne, nieprawidłowo przewożonych dzieci.
       Prawidłowo zapięty pas zabezpiecza całe nasze ciało. Pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia. Dzięki pasom, które wiążą kierowcę z autem możliwe jest znacznie lepsze wyczucie ruchów pojazdu, co zwiększa precyzję kierowania. Wszystkie osoby, które znajdują się w samochodzie zobowiązane są do zapięcia pasów, zanim auto ruszy w trasę. Ci, którzy siedzą z przodu powinni zadbać także o to, aby pasażerowie siedzący z tyłu zapięli pasy. W razie czołowego zderzenia, osoba bez pasów z tyłu przełamie oparcie przedniego fotela i zmiażdży osobę na nim siedzącą.
       Pamiętajmy o tym, że w przypadku zdarzenia drogowego pasy zwiększają nasze szanse na przeżycie. Zapięte pasy w momencie wypadku drogowego to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika, że 50% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłaby żyć, gdyby w chwili zdarzenia miały zapięte pasy!
       Zgodnie z obowiązującymi przepisami to kierowca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo przewożonych osób. Kierujący pojazdem powinien więc dopilnować, by każda z przewożonych osób w czasie jazdy miała zapięte pasy bezpieczeństwa. Gdy podczas kontroli drogowej okaże się, że pasażerowie nie zapięli pasów bezpieczeństwa, mandatem ukarany może zostać zarówno pasażer, który nie dopełnił obowiązku jak i kierowca samochodu. Kierowca, który świadomie nie dopilnuje obowiązku zapięcia pasów przez osoby, które przewozi, naraża się na mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne. Jeżeli kierujący pojazdem sam nie zapiął pasów bezpieczeństwa, grozi mu mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Jeśli pasażerowie odmawiają zapięcia pasów, kierowca może odmówić ich przewiezienia.
podinsp. Anna Kos, KMP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama