UWAGA!

Pewna przyszłość w Braniewie

 
Elbląg, Pewna przyszłość w Braniewie
fot. ppłk Szczepan Głuszczak

3 listopada sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek przebywał z wizytą w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej (9 BKPanc) w Braniewie.

Głównym celem wizyty było zapoznanie się z realizacją przezbrajania brygady z czołgów T-72 na nowocześniejsze PT-91 Twardy, które brygada przejmuje z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Minister zapoznał się także z aktualnym wyposażeniem jednostki.
       - Plan modernizacji technicznej sił zbrojnych obejmuje także wojska pancerne i zmechanizowane, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia brygady. W przyszłości do podziału bojowego trafią nowe czołgi i bojowe wozy piechoty. Skorzystają z tego między innymi jednostki 16 Dywizji Zmechanizowanej - przyznał minister Mroczek.
       Beneficjentem w procesie pozyskiwania nowego sprzętu, który wejdzie na wyposażenie sił zbrojnych będą także jednostki i pododdziały przeciwlotnicze czy artylerii. Do Braniewa mają także trafić zestawy Zintegrowanego Indywidualnego Systemu Walki „Tytan”.
       Podczas spotkania z żołnierzami brygady poruszane były przede wszystkim kwestie perspektyw dla garnizonu Braniewo i brygady, a także sprawy związane ze służbą w korpusie szeregowych zawodowych. Dyskutowano między innymi na temat systemu motywacyjnego czy maksymalnego okresu służby dla szeregowych i starszych szeregowych zawodowych.

 

W związku z pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Europy minister Mroczek zapowiedział możliwość wzmocnienia jednostek dywizji . - W najbliższej przyszłości 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana zostanie wzmocniona. Aktualnie prace analityczną w tym zakresie prowadzi Sztab Generalny Wojska Polskiego. Przyszłość wojska w Braniewie jest oczywista i pewna - powiedział sekretarz stanu w MON.
       Podczas wizyty w Braniewie ministrowi Mroczkowi towarzyszyli dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Leszek Surawski oraz dowódca 9 BKPanc płk Jan Rydz. Na zakończenie wizyty wiceszef resortu ON wpisał się do księgi pamiątkowej 9 Brygady Kawalerii Pancernej.
      

ppłk Szczepan Głuszczak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • admin Poproszę panów wojskowych o wytłumaczenie jaki jest sens utrzymywania brygady pancernej kilkanaście kilometrów od granicy z potencjalnym wrogiem? Przecież w przypadku niespodziewanej napaści nasi dzielni pancerniacy nie zdążą nawet wskoczyć w kamasze. Ich koszary są w zasięgu taktycznych rakiet, a nawet ciężkiej artylerii. No chyba, że oczekujemy najpierw na wypowiedzenie wojny i wizytę parlamentariuszy z dwoma mieczami. Chociaż ja mam wrażenie, że czasy się trochę zmieniły.
  • Okazuje sie ze admin jest nie tylko specjalista od lotnictwa, ale rowniez ekspertem of geostrategii (jego niedawny kawalek o bombie atomowej) no i teraz sie prezentuje jako miltarny taktyk. Prawdziwy czlowiek renesansu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    3
    bluselka(2014-11-05)
Reklama