UWAGA!

Pięć lat minęło...

 
Elbląg, Wernisaż prac uczniów Liceum Plastycznego odbył się w Bibliotece Elbląskiej
Wernisaż prac uczniów Liceum Plastycznego odbył się w Bibliotece Elbląskiej (fot. AD)

Pięć lat to może niewiele, jednak wystarczająco, by trwale zapisać się w elbląskiej przestrzeni edukacyjnej. Leżące poza granicami miasta Liceum Plastyczne jest szkołą wyjątkową, wyróżniającą się na tle innych, elbląskich szkół. Wczoraj (25 października) placówka świętowała pięciolecie swojego istnienia. Zobacz fotoreportaż.

- Jesteśmy zadowolone z naszej szkoły, bardzo wiele nas uczy – mówią uczennice klasy maturalnej, Klaudia, Edyta i Ania. - Szkoła ma już spore sukcesy. Matury też są zadawane na wysokim poziomie. Jednak na wyjątkowość szkoły składa się przede wszystkim jej klimat. Wszyscy jesteśmy blisko, prawie jak rodzina. Nikt nie wyobraża sobie, by szkoła znajdowała się w innym miejscu niż na wsi. To miejsce ma swój klimat i specyficzną atmosferę.
       Szkoła zapewnia jej uczniom nie tylko solidne przygotowanie do matury, lecz także dobry start w dorosłe życie. Uczennice jednym chórem zapewniają, że będą zdawać na Akademię Sztuk Pięknych, nic innego nie wchodzi w grę. Klaudia wybierze intermedia, Edyta grafikę, a Ania grafikę projektu.
       Wczorajszy (25 października) uroczysty jubileusz rozpoczął się w murach Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym od uroczystej przemowy dyrektor Krystyny Brinkiewicz, która wręczyła zgromadzonym gościom statuetki za owocną współpracę ze szkołą. Na jubileuszu obecni byli przedstawiciele kuratorium oświaty, władz samorządowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół artystycznych oraz absolwenci: - Absolwenci zrobili nam niespodziankę i podarowali szkole swoje tablo – mówi Edyta. – Nasza szkoła jest wyjątkowa. Po jej ukończeniu najlepiej będziemy wspominać plenery. W pierwszej klasie byliśmy w Tolkmicku, a ostatnio wyjechaliśmy w góry. To będą wspaniałe wspomnienia.
       Wczoraj nie zabrakło również rozrywki. Po części oficjalnej miała miejsce część artystyczna – tragikomedia „Fejs Bóg”, przygotowana przez trzy uczennice Liceum Plastycznego w reżyserii nauczyciela języka polskiego Dominiki Lewickiej – Klucznik.
       Po zwiedzeniu zakamarków szkoły, goście przenieśli się do Biblioteki Elbląskiej, gdzie odbyła się druga część uroczystości – wystawa prac, która objęła pięcioletni dorobek szkoły. W Sali „U Świętego Ducha” zawisły prace prezentujące wszystkie dziedziny sztuki, w których kształcą się uczniowie Liceum Plastycznego, czyli techniki graficzne i reklamę wizualną oraz malarstwo, rysunek, rzeźbę, podstawy projektowania – kompozycje, a także podstawy fotografii i filmu. - Oprócz grafiki warsztatowej jest wiele przykładów możliwości komputerowych – mówi nauczyciel Liceum Plastycznego, Zbigniew Chrostek. - Z rzeźby pokazujemy odlewy gipsowe, ceramiki oraz prace w drewnie. Malarstwo to głównie technika akrylowa, ale również olej, tempera bądź techniki mieszane na różnych podobraziach – dodaje. - Rysunek jako podstawa wszystkich kierunków, jest głównym narzędziem wypowiedzi przy projektowaniu, ale funkcjonuje też jako osobna dyscyplina i tak właśnie go prezentujemy. Reklama wizualna z kolei posługuje się jako środkami wypowiedzi wszystkimi wymienionymi dziedzinami. Wystawa to oczywiście wybór dorobku, zawsze problematyczny i niewdzięczny. Sztuka jest tematem niewymiernym. Mamy nadzieję, że wzbudzi zainteresowanie.
       Szkoła ma na koncie wiele sukcesów. Jednym z nich jest zdobycie przez uczennicę klasy maturalnej, Natalię Magalską stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które uczennica odebrała właśnie wczoraj: – Jesteśmy z niej bardzo dumne – mówią jej koleżanki z klasy. - Jest najlepszą uczennicą w szkole. Zdobyła też indeks na ASP na przeglądzie klas trzecich, gdzie zajęła pierwsze miejsce oraz wiele innych nagród.
       - Szkoła funkcjonuje świetnie – mówi nauczyciel przedmiotów artystycznych, Aleksandra Hońko. – W ciągu tych pięciu lat zdobyliśmy mnóstwo nagród i sporo wyróżnień w wielu konkursach i przeglądach. To wpływa na sukcesy uczniów i nauczycieli. Rozpoczynając tu pracę, nie wiedzieliśmy tak naprawdę, jak będzie ona wyglądała, czy młodzież będzie aktywna i będzie chciała się rozwijać. Myślę, że to, jakie sukcesy osiągają uczniowie, jest dużą zasługą nauczycieli i pani dyrektor – dodaje.
       Od początku swego istnienia szkoła z powodzeniem uczestniczy w wielu prestiżowych przedsięwzięciach, przeglądach, konkursach, akcjach ulicznych, wymianach międzynarodowych oraz zaprasza wybitnych artystów polskich i zagranicznych, organizuje też własne konkursy plastyczne o zasięgu ogólnopolskim.
       Z okazji jubileuszu życzymy szkole kolejnego tak owocnego pięciolecia, samych sukcesów i kolejnych nagród.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jesteśmy jak rodzina - widać że uczniowie nie mogli mówić inaczej. .. .. cenzura
 • Rozne sa przeciez rodziny...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  frooozia(2013-10-27)
 • gratulacje z okazji jubileuszu dalszych sukcesów w pracy twórczej
 • Dla niewtajemniczonych :) Rada pedagogiczna, a także i dyrekcja nic, naprawdę NIC nam nie dyktowali co do wypowiedzi, a nawet te wywiady nie były planowane. Nie wiem skąd takie twierdzenie, że uczniowie nie mogli mówić inaczej". Zapraszamy do szkoły, sami poczujecie tę atmosferę i sami ocenicie, czy my się w tej szkole męczymy. Innymi słowy- szkoła jednak może być fajna :) Z poważaniem, uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  MaturalnaKlasa(2013-10-27)
 • "poczujecie tę atmosferę" heh ja ją chyba przedawkowałem, rzygam tęczą. Wszystko za sprawą pani Brinkiewicz
 • Liceum jest, jak nigdy, potrzebne tu i teraz. Ono jest, jako Zespół Ludzi, największą szansą zaistnienia Miasta w Kulturze Polskiej i nie popsujmy tego i popierajmy jego rozwój, nawet jeśli nie dociera do nas, /z powodu trudności w naszych zmysłach/, komunikat wysyłany przez uczniów. Dziadek Marek.
 • Haha wojtek to co robiłes w tej szkole?
Reklama