UWAGA!

Piękna biało-czerwona. Nasza - 50-metrowa

 
Elbląg, Marsz z 50-metrową flagą - od Bramy Targowej do Ratusza Staromiejskiego
Marsz z 50-metrową flagą - od Bramy Targowej do Ratusza Staromiejskiego (fot. Michał Skroboszewski)

- Dwa kawałki płótna połączone w dwóch kolorach dla nas oznaczają Polskę i nas, Polaków. Oznaczają też wolne i niepodległe państwo. Flagę narodową powinniśmy otaczać należytym szacunkiem, co nie wyklucza radosnego jej prezentowania - mówił podczas dzisiejszych (2 maja) uroczystości związanych z obchodami Dnia Flagi RP Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga. Zobacz fotorelację.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej należy do najmłodszych polskich świąt państwowych. Ustanowiony w 2004 roku, obchodzony jest w naszym kraju już po raz 11. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy odnotowali ten fakt. - Co to za rewolucja? - padło dziś (2 maja) pytanie podczas świątecznych uroczystości na Starym Mieście. Kobieta w wieku "50+" tłumaczyła swoją niewiedzę: - Chyba to pierwszy raz takie święto?
       Dużo lepiej zorientowani byli młodzi, którzy nieśli 50-metrową biało-czerwoną flagę od Bramy Targowej do Ratusza Staromiejskiego. - To nasz symbol narodowy. Dziś powinniśmy ją wywieszać w oknach, można też ubrać się na biało i czerwono - mówiły elbląskie uczennice.
       Tym, którym elementów w takich kolorach zabrakło, harcerze rozdawali naklejki "flagowe" oraz chorągiewki. Przed Ratuszem Staromiejskim pokrzykiwał Piotr Imiołczyk, nauczyciel z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i organizator imprez historycznych w mieście: - Dziś jedno z najwspanialszych świąt, bo z niczym się nie łączy, a tylko z biało-czerwonym kolorem flagi.
       - Dwa kawałki płótna połączone w dwóch kolorach dla nas oznaczają Polskę i nas, Polaków. Oznaczają też wolne i niepodległe państwo. Flagę narodową powinniśmy otaczać należytym szacunkiem, co nie wyklucza radosnego jej prezentowania - mówił z kolei Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga. Podkreślał, że flaga tak, jak i godło oraz hymn przemawiały i przemawiają wciąż silnie do uczuć patriotycznych.
       O radości napisał także w liście do elblążan marszałek województwa warmińsko mazurskiego Gustaw Marek Brzezin: - Jest to święto radości, które budzi poczucie chluby i umacnia wielopokoleniowe więzi. Bądźmy dumni z naszej pięknej historii i oddajmy się radosnemu świętowaniu.
       A w ramach dzisiejszego świętowania na Starym Rynku odbył się pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych elbląskich szkół, była też inscenizacja historyczna - przypomnienie walczących podczas Powstania Warszawskiego. A jutro kolejny dzień świętowania - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zabłysłaś krwią. Zabłysła krwią biało-czerwona załopotała na wietrze a nad nią orzeł bielik duma narodu na chwilę przeciął powietrze. Jakżeś niezwykła flagą jest nasza biało -czerwona przez wieki do boju na czele szłaś i nikt cie nie pokonał. Zbroczona krwią synów poległych na piersi całunem byłaś czasem zwinięta zniweczona ciągle wracałaś żyłaś. W najgorszych chwilach naszej historii wciąż łopotałaś na wietrze przy rytmach Mazurka Dąbrowskiego tys cięła polskie powietrze. Nie jeden za ciebie oddał swe życie i ranny do serca cię tulił jak matkę najdroższą przyciskał do piersi do krwią zbroczonej koszuli. A w chwilach grozy naszej historii klękał przed tobą ze łzami całował składał w kopertę i pod mundurem na piersi swojej chował. Przetrwałaś wieki i lata wojny dzisiaj przed tobą pochyla się głowa witaj nam nasza hołd ci składamy biało-czerwona Flago Narodowa. Henryk Siwakowski. Elbląg 2.05.2015.
 • Jak chce się iśc to jest ten dzien liczony jako płatny ? Ile wtedy płaca jak za dzień zwykły czy wolny ?
 • cyt:. .. " A w ramach dzisiejszego świętowania na Starym Rynku odbył się pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych elbląskich szkół, była też inscenizacja historyczna - przypomnienie walczących podczas Powstania Warszawskiego". .. .. na tym portalu jak zwykle informacje, że coś się już odbyło. ..
 • Gdyby nie klasy mundurowe i Koło Odtwórców Historycznych, to ilu by w tym miejscu elblążan by naliczyć 10,20 przypadkowych, idących z do Kościoła. Jakie władze miejskie, taka frekwencja ?? Czy to był " przypadek " ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  pampi-ZAWADA(2015-05-02)
 • Co to za kraj i co to za rząd fachowców? 1.Premier stwierdza, że „Ten kraj to nienormalność” 2.Minister Gospodarki mówi, że nie wierzy w państwowe emerytury. 3.Minister Sprawiedliwości posiada broń bez pozwolenia. 4.Minister Sportu pyta kto wybierał drużyny do meczu o Superpuchar. 5.Minister Spraw Zagranicznych mówi w prywatnej rozmowie, że zrobił innemu krajowi loda. 6.Minister Spraw Wewnętrznych mówi, że „Ten kraj istnieje jedynie teoretycznie. ” I dodaje o strategicznej spółce rządowej „To ch.., dupa i kamieni kupa” 7.Minister Rolnictwa nazywa rolników frajerami. 8.Minister Edukacji, tak wierzy w stworzony przez siebie system, że posłała własne dzieci do prywatnej szkoły. 9.Pani Premier mówi, że w razie zagrożenia zamknie się w domu. 10.A Prezydent nawołuje do zgody wygrażając pięścią… Czy już wiesz co to za kraj? Tak, to właśnie Twój Kraj. To Polska AD 2015.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Polaka2015(2015-05-02)
 • Jak można pisać takie kretynizmy, co mają do tego władze ? Ludzie nie widza, że dzisiaj jest święto. Poza tym coraz mniej ludzi uczestniczy w tego rodzaju wydarzeniach. Odpoczywają inaczej.
 • Za chwile władze będą odpowiadały za pogodę.
 • Ludzie w ogóle nie widzą co to za święto i tyle.
 • Za komumy też była biało czerwona. Teraz rządzi Watylan i też jest biało czerwona. Jak na kolejne zniewolenie dobrze się trzyma.
 • Milusz? A Wróblewski gdzie?Chla przy grillu ?
 • Szukajcie i czytajcie:ustawa 1066 wprowadzona po wyborach prezydenckich. Nie wiem ile w tym prawdy, ale trzeba walczyć o Polskę!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Benton(2015-05-02)
 • Pan Milusz przeczytał, a nie powiedział. Na takiej uroczystości to wypada właśnie powiedzieć od serca panie Milusz, a nie odczytywać czyjeś opracowanie, czy nie tak panie vice?
Reklama