
Dzisiaj (6 kwietnia) w obecności nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Salvatore Pennacchio, ks. dr Wojciech Skibicki przyjął w katedrze św. Mikołaja święcenia biskupie. To druga taka ceremonia w Elblągu. Poprzednia odbyła się w 1747 roku. Zobacz fotorelację.
W homilii, biskup elbląski Jacek Jezierski, podziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi za ustanowienie nowego biskupa pomocniczego oraz zwrócił uwagę na fundament, którym dla kościoła są apostołowie, będący archetypem dla działalności biskupów. Biskup elbląski zwrócił też uwagę na konieczność pełnienia posługi biskupiej pomimo własnych ograniczeń i słabości. Zaznaczył, że istotą święceń biskupich jest gest nałożenia rąk i modlitwa do Ducha Świętego. Podkreślił, że biskup jest świadkiem Jezusa Chrystusa zwycięskiego i niosącego nadzieję. Jednym zaś z obowiązków biskupich wobec ochrzczonych jest wprowadzanie ich w życie chrześcijańskie.
Następnie rozpoczął się obrzęd święceń. Biskup nominat złożył przyrzeczenie, odpowiadając m.in. na pytania dotyczące obowiązku głoszenia ewangelii, wspierania potrzebujących, dbania o depozyt wiary, trwanie w jedności z kolegium biskupów i posłuszeństwie wobec następcy św. Piotra oraz chęć troszczenia się o wiernych. Po litanii do Wszystkich Świętych nastąpił obrzęd nałożenia rąk i modlitwa święceń, namaszczenie głowy, przekazanie księgi Ewangelii oraz insygniów biskupich: pierścienia, mitry i pastorału, po czym biskupi przekazali nowemu biskupowi znak pokoju.
Na zakończenie odczytano list gratulacyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Podkreślając dziedzictwo patrona diecezji, św. Wojciecha swoje życzenia złożył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Swoje życzenia za

pośrednictwem kolegi ze studiów nowego biskupa złożyli mu także przyjaciele, rodzina i przedstawiciele duchowieństwa.
Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz świeckich, m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, parlamentarzyści, delegacje służb mundurowych, w tym dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód w Elblągu gen. dyw. Krzysztof Motacki i komendant Komendy Miejskiej Policji w Elblągu insp. Robert Muraszko.
Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniły Chór Lutnia z Malborka pod batutą Bożeny Belcarz oraz Capella Sancti Nicolai, pod dyrygenturą ks. Piotra Towarka.