UWAGA!

Pierwszy w historii NATO

 Elbląg, sierż. Lianne Hirano, sierż. sztab. Matthew Foster
sierż. Lianne Hirano, sierż. sztab. Matthew Foster

Ponad 3000 żołnierzy i kilkaset pojazdów z 5 krajów NATO bierze udział w ćwiczeniu „Griffin Shock 23-1”. Dzisiaj, 13 maja, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód, jako pierwszy dowódca dywizji w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego, przyjął w podporządkowanie jednostkę Armii Stanów Zjednoczonych.

13 maja, na poligonie w Orzyszu, odbyła się ceremonia przekazania 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych w podporządkowanie dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód (WDP-W). Protokół przekazania podpisali dowódca Wielonarodowego Korpusu Północnowschodniego gen. broni Jürgen - Joachim von Sandrart i dowódca WDP-W gen. dyw. Zenon Brzuszko. Złożenie podpisów odbyło się w obecności amerykańskich dowódców - dowódcy 4 Dywizji Piechoty (USA) gen. dyw. Davida Hodna oraz dowódcy 2 Pułku Kawalerii (USA) płk. Roberta S. McChrystala. Gen. dyw. Zenon Brzuszko to pierwszy dowódca dywizji w Sojuszu Północnoatlantyckim, który przyjął w podporządkowanie jednostkę armii Stanów Zjednoczonych.

Jak podczas uroczystości powiedział generał Brzuszko: „Ćwiczenia sojusznicze, takie jak Griffin Shock 23-1, są okazją do zweryfikowania poziomu interoperacyjności ćwiczących wojsk i w konsekwencji identyfikacji zadań, które pozwolą szybciej i pełniej zintegrować siły wzmocnienia Sojuszu przekazane w podporządkowanie. To ćwiczenie jest również demonstracją naszej gotowości do obrony tej części Europy”.

Celem ćwiczenia „Griffin Shock 23-1” jest pokazanie jednomyślności i wiarygodności członków Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas realizacji postanowień na rzecz wspólnego bezpieczeństwa. Ćwiczenie to wspiera inicjatywy Sojuszu, na które sojusznicy zgodzili się podczas Szczytu NATO w Madrycie w 2022 roku. W czasie „Griffin Shock 23-1” ponad 3000 żołnierzy z 5 krajów oraz kilkaset pojazdów weźmie udział w ćwiczeniu z wojskami aby, pod dowództwem dowódcy DWDP-W, potwierdzić gotowość do obrony wschodniej flanki NATO podczas operacji sojuszniczej.

Wydział Komunikacji Społecznej DWDP-W

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Przyjechali cowboy, e każdy pali swoje... Jak przeżyjesz Ostródę i Orzysz, to na wojsko lagę położysz... Gdzie jest Błaszczak... generałowie są... @ Śmigły Muchomor.
 • "Gdzie jest Błaszczak... generałowie są... @ Śmigły Muchomor. " - balony łapią.
 • A balony i rakiety sobie lecą na Sojusz Północnoatlantycki, ale spoko Adrian mówi, że nie nam nie zagraża i jesteśmy bezpieczni.
 • @­­­­­­Np. - Pasztak jest w Ulu PISD i tam, sobie ustala strategię obronności wyborczej na jesień.
 • Tu Griffin Shock 23-1,a tam rakiety i balony latają jak chcą. I proszę wytłumaczyć mi wiarygodność członków Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas realizacji postanowień na rzecz wspólnego bezpieczeństwa! Taka ciekawa sytuacja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Einsatzgruppen(2023-05-14)
 • Służyłem w JW 3510 w Braniewie. W Orzyszu też byłem miesiąc na poligonie. Już jako cywil mogę śmiało napisać, że te ruchy wojsk najpierw na papierze, a potem w praktyce dadzą nam w miarę możliwy spokój na dekady. Ci, którzy krytykują, oraz Ci, którzy popierają nie zdają sobie sprawy z tego, że to nie już za ich życia te decyzje będą miały tak ważne i strategiczne znaczenie dla Naszej Ukochanej Polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Paweł z Elbląga(2023-05-15)
Reklama