UWAGA!

Pilnują budżetu, by "nie przeciekał"

 
Elbląg, Pilnują budżetu, by "nie przeciekał"
fot.Michał Skroboszewski

Dziś (13 września) w Elblągu odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. Na co dzień KAS pilnuje, żeby do budżetu państwa wpływały podatki, cła i inne należności, dba również o bezpieczeństwo obywateli. - Jesteśmy troszkę odpowiednikiem słynnej, włoskiej Guardia di Finanza, która skutecznie walczyła z mafią. Jak widać po wynikach, nam też to nie najgorzej wychodzi, choć dużo jeszcze przed nami - mówił nadinsp. Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Zobacz zdjęcia.

Uroczystości odbyły się na Starym Mieście. Najpierw msza święta, później defilada kompanii honorowej Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, wręczenie odznaczeń i awansów oraz atrakcje dla mieszkańców (pokaz pracy psa służbowego oraz pracy techników kryminalistyki, a dla najmłodszych konkursy z nagrodami).

A czym na co dzień zajmuje się KAS?

- KAS jest młodą formacją, ma niecałe 3 lata, ale wydaje mi się, że jest jedną z najważniejszych administracji w naszym kraju - mówił nadinsp. Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej. - Jest odpowiedzialna za budżet państwa, za pobór podatków, wszystkich należności oraz za bezpieczeństwo naszych obywateli. Jesteśmy wyspecjalizowaną formacją w dwóch rzeczach - kontynuował - po pierwsze, w poborze danin publiczno-prawnych, po drugie w walce z przestępczością ekonomiczną. Jesteśmy troszkę odpowiednikiem słynnej, włoskiej Guardia di Finanza, która skutecznie walczyła z mafią. Jak widać po wynikach, nam też to nie najgorzej wychodzi, choć dużo jeszcze przed nami (uśmiech).
      - To ciekawa organizacja - zapewnił szef KAS - bo składa się z dwóch struktur. Pierwsza to cywilna, w której strukturach znajdują się urzędy skarbowe, pracownicy administracji, druga zaś to część celno-skarbowa. Te dwa piony są równie ważne i pracują na rzecz polskiego budżetu i obywateli.

Dlaczego dzisiejsze uroczystości zorganizowano w Elblągu?

- Jest on bardzo ważnym miastem z punktu widzenia warmińsko-mazurskiej KAS - wyjaśniał nadinsp. Piotr Walczak. - KAS jest formacją krajową więc siedziba izby znajduje się w Olsztynie, ale tu znajduje się bardzo ważny Urząd Skarbowy oraz komórki Urzędu Celno-Skarbowego. W przyszłości, mam nadzieję, że port elbląski będzie się rozwijał, co wpłynie na dodatkowe wpływy do elbląskiego US i zwiększy pracę naszych funkcjonariuszy w elbląskiej delegaturze Urzędu Celno-Skarbowego.

I właśnie ci ostatni są specyficzną jednostką.

- Nasza jednostka to soczewka celnictwa, bo mamy i przejścia lądowe, i morskie, i kolejowe - wyliczał insp. Mirosław Rogulski, zastępca naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, kierujący delegaturą w Elblągu. - Trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę z różnych dziedzin. No i sprzęt, a ten mamy bardzo dobry i z roku na rok coraz lepszy. I myślę, że jesteśmy skuteczni, co pokazują statystyki, jak i sukcesy, które odnosi KAS w zwalczaniu patologii ekonomicznej.

W ostatnim czasie tych funkcjonariusze kojarzy się m.in. z tępieniem hazardu.
      - To również jedna z dziedzin naszego życia zawodowego. Nie odpuszczamy tego tematu - zapewnił insp. Mirosław Rogulski.
      I dlatego to służba nie przez wszystkich lubiana.

- Taka jest nasza rola - przyznał szef elbląskiej delegatury Urzędu Celno-Skarbowego. - Nie możemy się porównywać do strażaków, którzy wykonują funkcję służebną. My mamy zadanie może niepopularne  jak pobór podatków.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tylko sie niech napinaja tak bardzo. ... bez nich ten kraj przezyje bo polowa to i tak sie nadaje dobzwolnienia tylko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  13
  Szoking(2019-09-13)
 • Niech pilnuja ale tam gdzie przecieka czyli na górze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  62
  2
  ciemnopodlatarnia(2019-09-13)
 • A może by tak wprowadzić jakąś straż budżetu państwa? Maluczcy dostają po łapach, a paniska latają sobie rządowymi samolotami na wycieczki.
 • W ostatnich dwóch zdaniach to Rogulski pojechał na maksa. Tylko zapomniał że strażacy narażają życie, a oni przerzucają papierki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  5
  Teres(2019-09-13)
 • W ostatnich dwóch zdaniach to Rogulski pojechał na maksa. Tylko zapomniał o tym że strażacy narażają życie. A oni wręcz przeciwnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  6
  Teres(2019-09-13)
 • dzielą się na tych, którzy już trafili na leżaki za kraty i tych, którzy tam trafią.
 • No tak bo strażak po prostu idzie i ratuję, a tu prawo podatkowe trudne jest haha co za bezczelny typ. Proponuję by ten gość pojechał na przynajmniej jedną akcję jako strażak, i wtedy się wypowiadał, zobaczymy czy łatwiej pobierać podatek czy zbierać szczątki np. mózg rozberyzgany po asfalcie, albo gaszenie pożaru z drabiny na wysokości np. 6 piętra. O akcjach gdzie poszkodowane są dzieci nie wspominam. Ale co zrobić skoro podatki są najważniejsze dla państwa a nie obywatel - a to typowo rządowa organizacja.
 • @Tomasz 85 - Bez podatków Vatu ii cła nie ma straży pożarnej itd. ..
 • Powiedział to w kontekście, że celnicy nie są lubianą służbą, bo jakby nie patrzeć, niszczą komuś nielegalny interes, a straż pożarna służy obywatelem, narażając życie, ratuje innych życie i dobytek. Przecież nikt nie umniejsza zadań strażaków. Może niefortunnie to zostało powiedziane, ale taki był zamysł :) pozdrawiam Strażaków :)
 • Przysięgam łupić naród do ostatniej złotówki, ,, wyjątkowo niesympatyczna grupa społeczna zadumana w sobie i niedostępna po każdym względem wobec petenta wychodzą z założenia ze kazdy jest przestępcą tylko nie oni
 • Cała prawda o kandydacie na posła PiS, Leonardzie Krasulskim i jego synu na [kod. elblag. pl]
 • Bez Elbląga to olsztyn jest niczym taka Wieś bagienna. Jeśli nadal nie będzie poszanowania dla najstarszego miasta w bagnach to Elbląg musi odejść i nowy podział wojewodztw .
Reklama